Astazi ati prins?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de vcalin » 02 Mar 2014, 19:19

miza scrie:
vcalin scrie:Per total a fost bine.
la 10 retinuti, normal ca fost bine, prsupun ca pe aia care nu supravietuiau eliberarii i-ai luat, desi daca i-ai eliberat morti, nu stiu de unde sau cum i-ai luat, poate din aval la plecare....
pai nu iam luat deloc...au avut grija pasarile...crede-ma!

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de toteu » 03 Mar 2014, 19:03

Daca la aia le zici salai este foarte pacat . Nici macar strapi nu sunt. Uiti sa spui de setca bagat in fata barajului plina de pestisori (salaiasi toti)...era alba... nu era unu peste 100 de grame. O scoteau baietii ziua la 9 ,maxim tupeu si nimeni nu zicea nimic.
La Dragasani este un jaf continuu . Braconierii si pescarii la undita sunt intr-o armonie perfecta.
Sfatul meu este sa ocoliti zona daca nu vreti sa va stricati ziua. :wallbash:

vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de vcalin » 03 Mar 2014, 20:53

toteu scrie:Daca la aia le zici salai este foarte pacat . Nici macar strapi nu sunt. Uiti sa spui de setca bagat in fata barajului plina de pestisori (salaiasi toti)...era alba... nu era unu peste 100 de grame. O scoteau baietii ziua la 9 ,maxim tupeu si nimeni nu zicea nimic.
La Dragasani este un jaf continuu . Braconierii si pescarii la undita sunt intr-o armonie perfecta.
Sfatul meu este sa ocoliti zona daca nu vreti sa va stricati ziua. :wallbash:
Omule eu am dat la drop shot pina am prins 3-4 pixuri la care le-am dat drumul...apoi am dat la jig si vam zis ca am luat vreo 10 pe care i-am retinut (cca... 250-400g bucata).
Pai cine sa le zica si ce????
Eu care venisem pt a 2-a oara acolo sau voi care ii cunoasteti,ii stiti,dar va face-ti k ploua?
Intradevar se braconeaza in draci...te apuca plinsul cind vezi cum opresc puii de salau de 50gr...dar nimeni nu zicea nimic,ba dimpotriva mie mia zis un nene sa nu le mai dau drumul ca oricum nu traiesc.

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de peter76 » 03 Mar 2014, 21:45

E, așa da. La 250 g buc erau ... numai buni de reținut :wallbash:
Sigur aveau peste 40 cm cat e limita sub care devii braconier ...

vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de vcalin » 04 Mar 2014, 06:58

peter76 scrie:E, așa da. La 250 g buc erau ... numai buni de reținut :wallbash:
Sigur aveau peste 40 cm cat e limita sub care devii braconier ...
Sa fiu eu braconier cu cca 10 pestisori opriti...!
Eu le-as fi dat drumul la toti dar am mai "patit-o" odata (chestia cu eliberatul,linga un nene care nu prindea deloc,si era de 2 ori cit mine) si nu mai vreau sa trec prin asta!.
Stiu eu destui care se "dau mari spineri"...si iarna se duc si dau la taris cu ancore...aia cum se numesc?
Tu nu ai oprit niciodata un salau sub limita? :?:
Sa dea cu pietre cel fara de pacat!

fdata
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 03 Mar 2013, 22:18

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de fdata » 04 Mar 2014, 07:52

vcalin scrie: Eu le-as fi dat drumul la toti dar am mai "patit-o" odata (chestia cu eliberatul,linga un nene care nu prindea deloc,si era de 2 ori cit mine) si nu mai vreau sa trec prin asta!.
Si asta zici ca-i o scuza?...nu mai stai acolo daca crezi ca nu faci fata situatiei. Te tine ala cu forta "linga" el?

vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de vcalin » 04 Mar 2014, 07:56

fdata scrie:
vcalin scrie: Eu le-as fi dat drumul la toti dar am mai "patit-o" odata (chestia cu eliberatul,linga un nene care nu prindea deloc,si era de 2 ori cit mine) si nu mai vreau sa trec prin asta!.
Si asta zici ca-i o scuza?...nu mai stai acolo daca crezi ca nu faci fata situatiei. Te tine ala cu forta "linga" el?
pai asta am si facut...stai linistit,am strins si am plecat. :)

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de toteu » 04 Mar 2014, 09:11

M-am bagat doar ca sa stie lumea la ce sa se astepte. Ca poate era vreunu destul de nebun sa bata zeci de kilometrii sa si-o ia in barba. Nu ii cunosc si dupa ce mi-am luat o amenda ca am sunat la 112 sa reclam niste braconieri mi-a ajuns. Stii cum e sa te ameninte braconierii cu cutitu, ca te omoara , iar 200 de baboieri sa se faca ca ploua? Desii setcile ii incomodau si pe ei , unu nu a avut tupeu sa se bage. Asa ca.... Si in alta ordine de ideii si aia de dadeau la " drop shot" sunt braconieri...2-3 pestisori au pe montura si retin tot. Am auzit care au luat si 10 kg....Cati salaiasi de 70-100 gr or fi ca numar? Mai erau unii care se laudau cu nu stiu ce muste ca merg la salau. In fine imi ce scuze daca am deranjat. :respekt:

vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de vcalin » 04 Mar 2014, 09:30

toteu scrie:M-am bagat doar ca sa stie lumea la ce sa se astepte. Ca poate era vreunu destul de nebun sa bata zeci de kilometrii sa si-o ia in barba. Nu ii cunosc si dupa ce mi-am luat o amenda ca am sunat la 112 sa reclam niste braconieri mi-a ajuns. Stii cum e sa te ameninte braconierii cu cutitu, ca te omoara , iar 200 de baboieri sa se faca ca ploua? Desii setcile ii incomodau si pe ei , unu nu a avut tupeu sa se bage. Asa ca.... Si in alta ordine de ideii si aia de dadeau la " drop shot" sunt braconieri...2-3 pestisori au pe montura si retin tot. Am auzit care au luat si 10 kg....Cati salaiasi de 70-100 gr or fi ca numar? Mai erau unii care se laudau cu nu stiu ce muste ca merg la salau. In fine imi ce scuze daca am deranjat. :respekt:
Eu credeam k esti localnic si deasta am zis ca de ce nu faceti voi ceva cu plasarii...
Nu ai deranjat deloc stai linistit,ai spus o realitate.
Intradevar si eu am batut aproape suta de km sa merg acolo la pescuit pt k auzisem ca acolo s-ar mai ciupi ceva si dezamagirea a fost k erau prea mici si nu toti supravietuiau eliberarii.
Apoi cind mi sa zis sa nu mai eliberez am inceput sa ma uit cam ciudat si mi-am luat talpasita.
Eu ma gindeam ca chiar daca nu prind mai mari,makar ma bucur ca am tac si le dau drumul...nu plecasem sa ma pricopsesc,nu din asta traiesc,pt mine este o pasiune si ma bucura fiecare partida chiar daca nu prind.

puiut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 06 Noi 2013, 15:51

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de puiut » 04 Mar 2014, 17:45

Mai baieti nu va mai necajiti atit ,ca nu aveti ce face,jaful in tara asta este legalizat si practicat de aproape toata lumea.
Setcarii pe care i-ati vazut la Dragasani,sunt autorizati si ATENTIE !!! considerati de catre guvernanti oameni de afaceri ca oricare altii,atita timp cit platesc taxe si impozite pe ceea ce fac Statului Roman.Ca pescuiesc cu monofilamente(plase interzise) este alta mincare de peste si asta i-ar incadra la categoria braconieri cu toate actele si permisele lor ,eliberate de autoritati.

Despre "pescarii sportivi"pe care tot acolo i-ati vazut ca pescuiesc cu undita, pixurile si stilourile alea de salaiasi cu monturile drop-shot pot sa va spun ca de asta toamna de prin septembrie,cind se pescuia doar cu pestisori (pt ca drop-shotul localnicii l-au invatat deabia acum o luna de la straini care veneau pe aici) ,deci de asta toamna si pina in prezent cred ca s-au carat peste 3-4 tone de salaiasi.Deci s-a facut si inca se face, o exterminare totala,la care participa "pescari-sportivi" din toate categoriile profesionale ,(tarani,someri,salariati,tineri,patroni,pensionari,profesori,etc etc).
Poate i-am intelege pe unii ca fiind iarna,alternative de alte specii nu sunt,si ar pescui odata pe saptamina sa-si satisfaca hobiul si si-ar oprii citeva bucati pt o prajala ,chiar citiva sub limita, Darrrr !!! gravitatea situatiei este ca 90% merg acolo zilnic ca la serviciu si fac comert cu captura prinsa.

Intrebarea care se pune : cine oare este vinovatul pt situatia asta?:Guvernul ca nu ofera locuri de munca cetatenilor pt a-i tine ocupati cu o munca cinstita sau lacomia oamenilor . : :wallbash:

Scrie răspuns