Adio Mihailesti.....

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de nobody_01 » 01 Noi 2013, 08:46

Vreau sa mai fac o precizare, pentru a nu se intelege gresit.....Magazinul Drill sau clubul Drill nu au vreo legatura cu cele intamplate! Am vrut sa spun ca mie cei doi imi pareau cunoscuti.....am facut legatura cu magazinul Drill pentru ca discutau de un bat Lamiglas pe care-l avea la vanzare acolo....si pareau ca-l cunosc f bine pe Mos Craciun....
Dar nu trebuie sa ne agitam prea tare.....lumea noastra, a spiningarilor e destul de mica......

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de Nemernic » 02 Noi 2013, 18:17

Facebook-=ul e plin de poze cu zeci de stiuci.....deci baietii se stiu care sunt :)
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de Ionut Petrea » 02 Noi 2013, 19:01

Nemernic scrie:Facebook-=ul e plin de poze cu zeci de stiuci.....deci baietii se stiu care sunt :)
Aveam eu niste banuieli, da' nu bagam mana in foc. :twisted:
Desi sustin C&R in totalitate, soarta stiucilor din Mihailesti era oricum petleciuita.Daca nu erau toti craparii transformati peste noapte in pescari de stiuca, daca nu erau spinningarii...erau satenii, care oricum din surse au carat cu roabele peste acasa.
Parerea mea este ca va dura mult, foarte mult pana cand se va regenera populatia piscicola.
Intotdeauna C&R

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de cipic » 02 Noi 2013, 20:17

Acum 6-7 ani puteai sa joci fotbal pe mijlocul lacului Mihailesti asa de tare era scazut, de fapt cred ca a fost maxim, ramasesera doar gropile cu ceva apa in ele, senalul si ceva mai multa apa in portile barajului! S-a plasuit, s-a curentat, jepcarit, pescuit etc etc si tot mai este peste! Tin minte ca era o groapa de vreo 10 m in diametru iar un mosulica avea 5 lansete bagate pentru un somn de 50 kg asa delira mosu :)) Ce e mai grav ca toti taranii au invatat sa dea la spinning ''greu'' :) de la ala de 5 ani pana la ala de 90 ani, in zona aia este sport national :))))

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de Gogol » 02 Noi 2013, 20:59

Acu 6-7 ani a fost a doua ora cand faceai drifturi pe mijloc. A mai fost un "cataclism" la cativa ani dupa revolutie. Mihailestiul are o putere de regenerare fantastica, dar asta nu are legatura cu jaful pe care il fac unii, chiar de pe aici si apoi fac poze cu stiucile in bucatarie pe ziare...Macar stai in plm mea cuminte si mergi pe burta daca esti nehalit, dar nu te da de gol ca un scaiete deshidratat. Insa prostul daca nu e fudul nu e prost destul. :evil:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de crapmaniacul » 02 Noi 2013, 21:03

Pana la urma as zice ca nici satenii aia nu sunt maxim de blamat ptr ca sunt vai de ei si cei mai multi o fac din foame si nevoi acum in prag de iarna. Cine era sa stea in spatele lor si sa-i limiteze la a lua 5-10-15 stiuci, nimeni, si au fost la concurenta acerba care umple primul roaba ... Ce pretentii sa avem de la niste amarati semianalfabeti cu foamea in glanda, fara serviciu si cu 3 copii in batatura ... E trist dar adevarat.

In toata ecuatia exista un singur vinovat sau maxim doi si nimeni nu vorbeste despre asta ca si cum n-ar exista, nimeni nu i-ar cunoaste: Directia Apele Romane si ANPA. Ambele institutii au si mijloacele tehnice si cele umane ca sa gestioneze transportul pestelui din lacul scazut pe alte 3-4 locatii publice/private dar nu a existat interes si implicare. Doar lucreaza la stat oamenii acolo, citesc presa, beau cafele si isi aranjeaza alte combinatii in particular proprii sau de partid. Capii acestor doua institutii, cei care pot lua astfel de decizii au alte combinatii pe cap, nu prostii din astea de copii de gradinita, sa salveze populatii piscicole ... Ei au ajuns acolo pe bani si ca sa produca alti bani ptr ei si ptr partidul care i-a trimis acolo, iar daca nu performeaza vor fi inlocuiti de altii mai harnici si mai devotati cauzei ... Una peste alta acest macel era de neevitat ...

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de cipic » 03 Noi 2013, 06:53


nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de nobody_01 » 03 Noi 2013, 09:22

Ionut Petrea scrie:
Nemernic scrie:Facebook-=ul e plin de poze cu zeci de stiuci.....deci baietii se stiu care sunt :)
Aveam eu niste banuieli, da' nu bagam mana in foc. :twisted:
Desi sustin C&R in totalitate, soarta stiucilor din Mihailesti era oricum petleciuita.Daca nu erau toti craparii transformati peste noapte in pescari de stiuca, daca nu erau spinningarii...erau satenii, care oricum din surse au carat cu roabele peste acasa.
Parerea mea este ca va dura mult, foarte mult pana cand se va regenera populatia piscicola.
Ionut Petrea are dreptate.......C&R in conditiile date este un non-sens......Dupa plecarea zecilor de "pescari"seara, isi fac aparitia plasuitorii si electicienii de prin satele vecine....In privinta satenilor.....sa nu uitam ca acum cativa ani au vandut terenuri cu sute de euro/mp....deci nu prea cred ca se mai moare de foame pe la Mihailesti!
Oricum festivalul s-a terminat.....Am trecut pe acolo si de-abia se mai prindea cate-o marlita ici colo. Dar oamenii insista pana vor curata stiuca definitiv!

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de crapmaniacul » 03 Noi 2013, 11:50

nobody_01 scrie: ....In privinta satenilor.....sa nu uitam ca acum cativa ani au vandut terenuri cu sute de euro/mp....deci nu prea cred ca se mai moare de foame pe la Mihailesti!
Oricum festivalul s-a terminat.....Am trecut pe acolo si de-abia se mai prindea cate-o marlita ici colo. Dar oamenii insista pana vor curata stiuca definitiv!
Ai dreptate doctore cu vanzarea terenurilor, dar sa nu uitam ca asta s-a intamplat pana in primavara 2008 iar cei care au vandut atunci au papat banii de mult timp, au boierit-o o vreme, si-au luat ceva leasing-uri si masini cu multi CP pe care acum nu le mai au si au cam terminat icrele ... Nu le iau apararea, in nici un caz, doar incercam sa gasesc o explicatie.

Dar ma repet, agentiile statului care au ca obiect de activitate exact administrarea si protectia apelor publice si vietuitoarelor lor si incaseaza bani grei de la buget ptr treaba asta, tocmai ele nu au miscat un deget. Daca se dorea puteau sa angajeze ptr 1-2 saptamani doua echipe de pescari cu plase care strangeau tot din baltoace si cu trei patru viviere inchiriate in cateva ture transportau tot pestele pe alte locatii si deasemenea cu 10 jandarmi si 3 masini asigurau patrularea si paza ziua si noaptea de nu pleca un singur peste din balta fara stirea si acordul lor. Dar in mod clar nu s-a dorit treaba asta, cumva nu s-au pus de acord, nu le iesea nimic din treaba asta, se alegeau doar cu munca si bani cheltuiti. Despre ce naiba vorbim aici ...

nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: Adio Mihailesti.....

Mesaj de nobody_01 » 03 Noi 2013, 11:59

Ai dreptate.....ROMANIA, TE IUBESC !!!!!!!!!!!!!!!

Scrie răspuns