totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 12 Iun 2017, 14:47

bogdane,tu crezi ca cei de la ARBD ar posta ceva ilegal pe siteul lor? :wallbash:
pescuitul este gratis dar se plateste intrarea in Delta(atat ca turist(pescar)cat si pentru cei cu masini,barci...probabil submarine) :D

bbbogdann
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 04 Oct 2011, 06:49
Localitate: bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de bbbogdann » 12 Iun 2017, 14:54

adrian99 scrie:bogdane,tu crezi ca cei de la ARBD ar posta ceva ilegal pe siteul lor? :wallbash:
pescuitul este gratis dar se plateste intrarea in Delta(atat ca turist(pescar)cat si pentru cei cu masini,barci...probabil submarine) :D
Cand e vorba de agentii/ institutii ale statului, prefer sa intreb de 3 ori si sa par bou decat sa am surprize. Traim in Romania ...

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de valeriu28 » 12 Iun 2017, 22:12

iti trebuie permisul de pescuit (eliberat gratuit) si cel de acces in rezervatie. costa parca 15 lei pe o saptamana. il poti lua online de pe arbdd.
si atat. dar slabe sanse sa te controleze cineva, desi se lauda cu 7 echipaje...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: totul despre Delta

Mesaj de D2O » 13 Iun 2017, 08:49

am incercat saptamana trecuta sa pescuiesc salau prin zona vulturu-partizani. ancorat cam la 25 m de mal , vajaiau salupele pe ambele parti ale barcii noastre .atat ne-au amestecat creerii ca am renuntat . pe magearu ,canal destul de ingust era sa ne ciocnim cu o salupa la viteza maxima ,ca o consolare,tot am reusit sa prindem ceva stiuci si salai ,dar in zone cat mai retrase. in delta in momentul asta pare sa domneasca un usor haos. feriti-va de pensiunile care chipurile au all inclusiv ,este varianta lipoveneasca si nu merita banii( de gen pens. mila 23).

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: totul despre Delta

Mesaj de D2O » 13 Iun 2017, 08:53

ps .pe viitor voi evita perioada weekendurilor si sarbatorilor cand imi propun o iesire in delta.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: totul despre Delta

Mesaj de adiwolf » 14 Iun 2017, 22:24

Nemernic scrie:@adiwolf

Daca te-ai dus in Delta de dragul amintirilor cand barcile inca erau la vasle.....nu ai ales locatia potrivita si nici perioada.
Se stie f bine ca zona Uzlina-Murighiol-Dunavat este cea mai intens vizitata de turistii care pozeaza broasca si mai ales celor care aleg Delta ptr un "team-building" :elkgrin: :elkgrin: :arrow: hap sarmaua :mrgreen:
am invatat lectia cu multi ani in urma, in Delta nu te duci pentru pescuit (spinning) cu speranta la capturi semnificative, doar numeroase si atat.
in Delta ma duc pentru frumusetea locurilor, pentru linistea atat de ravnita de mine, pentru natura si mai putin pentru pescuit, acesta fiind doar motivul calatoriei
in general Delta o fac la cort, cu o barca pneumatica si un motor mic, fiind atent sa am un impact cat mai mic in natura si sa nu las nimic in urma mea si mi-as fi dorit sa fie asa mereu dar................viitorul nu suna bine deloc, suna a motoare de sute de cai turate la maxim in goana nebuna dupa profit .
din pacate nu pot fi de acord cu afirmatia ca asta este viitorul Deltei, acesta este inceputul............sfarsitului daca nu se vor lua masuri drastice.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de pikeman » 16 Iun 2017, 02:35

sfarsitul a inceput demult, din pacate :(

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: totul despre Delta

Mesaj de Zamfi » 16 Iun 2017, 08:29

@adiwolf

Din pacate vremurile bune au trecut ...Iar visatori, din astia ca noi, isi vor gasi tot mai greu locul in noua Delta :cry:
E vremea banului si a "sticlei" ! Ce nu aduce bani si nu face rating nu-si are locul in noua oranduire . Trist. Pentru noi cel putin. :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 20 Iun 2017, 13:52

multa ploaie (din fericire calda), stiuca putina si marunta, bibani mici si rari. Doar cativa avati si strapi ce au mai deranjat frana mulinetei.
Prajeala si ciorba ce au mai indulcit iesirea asta.
Dunarea inca murdara, cota normala in scadere f usoara. Vremea rea a mai tinut cohortele in acasa, ori in pensiunile unde erau cazate.

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de nik2008 » 13 Iul 2017, 12:46

Am fost trei zile in Delta, 10-12 iulie.
Luni a fost extrem de cald. Am pescuit pe Puiulet și pe Lumina. Apa a fost bunicica. In Lumina, spre canalul spre Vătafu era mai limpede.
Atenție mare la setcile de pe Lumina!!! Riscați ca și noi sa rămâneți fără elice.
Am pescuit numai cu linguri, bucurându-ne doar de atacurile furibunde ale marlelor.
Marti a inceput sa bată vântul dinspre S S-E, aspect care ne-a făcut sa pescuim pe Puiulet.
După ore întregi de aruncat și recuperat, am reușit sa prindem, in sfarsit, câteva mai imbracate.
Amintesc, doar, ca in urma cu o săptămâna se prinsese bine pe Lumina, mai rar, dar multumitor.
Miercuri, cu noaptea in cap, am pescuit pe Puiulet unde am luat la linguri de 16 grame, argintate și cromate.
PS: Partidele de pescuit pe zi s-au desfășurat in doua etape: prima de la 4.30-5.00 și pana la 11.00-11.30, iar a doua, de la 16.00 la 21.00.

Scrie răspuns