totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de crapmaniacul » 02 Aug 2016, 10:35

In mijlocul verii voi umblati cu manusi prin Delta ... n-am vazut dom'le, s-a schimbat lumea ... :headbash:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: totul despre Delta

Mesaj de Nemernic » 02 Aug 2016, 11:27

deltaic scrie:
sosoktm scrie: Arunc manusa public domnului (se stie el care) pentru o pescuiala similara, la final de septembrie.
Nu pot decat sa ridic manusa si sa incep antrenamentul specific (alergari , forta ...etc ).
Joi sunt si eu in delta , incerc sa deranjez pestimea de pe bratele Chilia- Sulina .
Stai cuminte ca impartim manusa :mrgreen:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 11 Aug 2016, 08:13

inca o incursiune in delta, in care , desi am adus destui pesti la barca, am ramas mai degraba cu multumirea peisajelor senzationale si a descoperirii unor locuri noi. Din "garnitura" nu a lipsit nici un rapitor, fara insa a avea exemplare notabile. Dunarea stationara-in usoara scadere, tendinta de limpezire dar cu apetit relativ redus al pestilor, incluisiv la stationar. As spune ca salaul era cel mai vioi, urmat de stiuca. Am pescuit zona crisan/sulina/sfantul gheorghe, atat pe brate cat si pe lacurile din zona, gonit din multe locuri interesante de isteria traficului de barci si de afluenta turistilor de sezon.
S-au intamplat si ceva ispravi culinare, la care inca ma gandesc cu jind. Bachice, mai putin, ca a fost cald tare, toate zilele au fost maxime de peste 30 grade la umbra. Tantari destul de putini si prietenosi. Imi refac trusele si ma pregatesc de urmatoarea deplasare, dupa 15 septembrie.

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de zane21 » 12 Aug 2016, 17:22

Soso, dupa 15 septembrie sunt in Sulina....poate gasesc manusa pe acolo :-)
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 14 Aug 2016, 18:51

lasa mai ca are balta ... dantela destula, sa treaca de cot ;)

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 15 Aug 2016, 10:42

> O partida de pescuit in delta mai scurta decat imi propusesem , dar multumitoare . Initial voiam sa aloc tot timpul pescuitului pe bratele principale (Sulina , eventual Chilia ) , totusi nu am rezistat tentatiei si am cautat in primele doua zile stiuca . Fara capturi remarcabile , pescuitul a fost placut datorita multitudini exemplarelor . In paralel am prins si niste mari bibanoi…o frumusete .
Cand m-am hotarat ca este timpul sa incerc pescuitul pe brate , ghinion . Mila 23 si Crisanul au ramas fara pic de benzina . Ziua ce va sa vina era semicompromisa , transportul de combustibil ajungea in jur de ora 7 , banuiam ca vor fi mari cozi la benzinarie si pescuiala va incepe mult dupa rasaritul soarelui . in plus schimbarea vremii , ploile prognozate (care au fost slabe cantitativ pana la urma) si vantul , m-au facut sa-mi reduc sejurul cu 2 zile . Cum viitoarea plecare in delta este aproape , regretele nu-si au rostul .

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: totul despre Delta

Mesaj de Albuletu Alexandru » 28 Aug 2016, 07:52

Ceva vesti din Delta?
In 02.09.2016 o sa ajung si eu acolo...
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de Maniacs » 28 Aug 2016, 16:58

si eu ar trebui sa ajung saptamana viitoare din 2 septembrie ... zona murighiol pe sf. gheorghe vechi, mai in amonte de cormoran ... ceva vesti din zona?
Vremurile frumoase au trecut ...

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 28 Aug 2016, 18:55

Mai multi amici de-ai mei cutreiera delta zilele astea .Unii sunt pescari priceputi,voi afla si va voi transmite cum merge treaba...

Ma suna Homer(singurul om ce nu s-a putut loga la forum)zilele trecute si fixam plecarea in delta , la Caraorman . Pana aici toate bune . Pregatiri , visuri , nerabdare (mai ales din partea lui , nu a mai fost in delta de vreun an si jumatate ) si , cu 2 zile inaintea placarii , ma pocneste o boala "copilareasca" , care pe langa faptul ca m-a umplut de o supereruptie (arat ca o zmeura uriasa) , m-a molesit total . Homer , la ora asta , haladuieste singur prin delta . Ma suna zilele viitoare sa-mi spune noutati calde . Eu deocamdata stau si ma uit "cum se usuca vopseaua"...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 28 Aug 2016, 19:33

cam tarziu pentru varicela liviule...dar asta e...multa sanatate :wink:

Scrie răspuns