totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: totul despre Delta

Mesaj de WBF » 05 Aug 2015, 17:25

Am venit din Delta de vreo 7 zile si in cateva zile ma duc din nou.
Cote scazute ca naiba, era sa raman cu salupa infipta in namol pe Merheiul mic.
Stiuca care a mers bine e unde era bibanul anii trecuti, somnul e la datorie. Salaul subtirel iar avatul la fel de subtirel. Apa avea 27.5 grade pe brat(Clilia) si aproape 30 de grade pe lacuri.
Intradevar ca sa si prinzi peste pe ciorba asta trebuie sa te chinui un pic.
In rest Delta e ca intodeauna, frumoasa.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 05 Aug 2015, 20:11

Horia, crapi ceva?

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: totul despre Delta

Mesaj de WBF » 06 Aug 2015, 02:06

In cele 9 zile state efectiv am avut 4 partide de crap. 3 au fost aproape dezastru.
Asta pana i-am gasit pe mustaciosi.
Gropanele de pe gps, marcate cu un an inainte au dat rezultate zero.cu tot momitul si cei trei saci de bile de la Decathlon deversati ca in vana.
I-am gasit unde nu ne asteptam dar a fost bine. Raduta a facut ochii mari cand am ajuns la pensiune :)
N-am amintit de crap, ca deh, suntem la rapiciosi aici.
Una peste alta, iesire frumoasa, pacat ca salaul nu a cooperat cum trebuie, am blanit aproape 200 de litri de benzina, am luat bibi la kil, stiucane la max 2-3 kile, da multe, la crap a fost 8-9 kile captura zilei.
Pe scaderea asta pescuitul e atipic, sa vedem ce facem saptamana viitoare.
Legat de crap, squid octopus, restul a fost degeaba :)

PS: Noi pescuim la piese, probabil ca ciortanul ar fi cooperat mai bine.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 10 Aug 2015, 07:27

Bifez inca o iesire reusita in delta , chiar daca , desi mi-am alocat mult timp cautarii avatului , nu am reusit sa pacalesc niciunul . Ma stropeau avatii pe fata in atacurile lor furibunde pe langa barca , nalucile mele dovedindu-se neputincioase . Am stat o zi intreaga (zi lumina) si am facut “scurta”la mana tot lansand si schimband naluci . Zonele de cautare s-au intins pe multi kilometrii si au cuprins bratul Cernovca , de la Sulimanca in amonte , bratul Babina pana in zona frontierei si bratul Tataru pana la capatul din amonte al ostrovului. In drumurile mele am intalnit barci cu pescari la crap care nu pareau prea fericiti , am intalnit un singur cunoscut care nu prinsese nimic.
Situatia la stiuca si biban a fost cu totul alta . Abundenta capturilor mi-a permis sa-mi dau frau liber imaginatiei si am pescuit cu naluci demult uitate print truse(nu toate s-au dovedit prinzatoare) si am schimbat locurile , cautand noi provocari. Am pescuit pe Eracle , Lopatna , Merhei , Sulimanca , ostrovul Cernovca , ostrovul Babina , Matita , Nujnic , Pin , Dunarea Veche , bratul din aval .
Dunarea a crescut putin , 12 cm pe perioada sederii mele , dar cota ramane scazuta (ceatal Sf.Gh. 79+5 ieri)si accesul in multe zone este limitat sau imposibil . Vegetatia , stimulata si de caldura , contribuie la ingreunarea situatiei .
Deja amintire ultima escapada , ma gandesc cu nerabdare la cea viitoare , peste 10 zile voi fi din nou in cautarea “prazii”.

peavey
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 15 Aug 2012, 19:22

Re: totul despre Delta

Mesaj de peavey » 22 Aug 2015, 09:07

Nimic? In 12 zile?? Pana in Octombrie de aici ma "hranesc"... :D :wallbash:
Doua lucruri ma alina si ma vindeca de boala
Damigeana cand e plina si mandruta cand e goala...

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 22 Aug 2015, 14:40

M-am intors de la Jurilovca si din zona marilor lacuri , frumos , foarte frumos . Va povestesc cu de-amanuntul mai pe seara . Recomand .
D2O este de vreo 5 zile prin delta , vine si el cu ceva informatii . A fost la Patlageanca(parca asa spunea).

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 22 Aug 2015, 19:47

>Cum bine se stie , Delta Dunarii (partea ce revine Romaniei), incepe de la Patlageanca si tine pana la gurile de varsare in mare , de la granita cu Ucraina , in nord , la Buhazuri in sud . O zona importanta din cuprinsul deltei , este complexul lagunar Razim-Sinoe . O serie intreaga de lacuri , canale , grinduri si nu in ultimul rand de vestigii istorice, de o importanta majora in istoria noastra , incanta orice vizitator ce cutreiera zona . Capul Dolosman , cetatea Argamum , Enisala , Histria si multe alte obiective turistice , ofera diversitate in alegerea activitatilor . Pescuitul “sportiv”(am motivele mele pentru folosirea ghilimelelor) poate oferi satisfactii deosebite , importanta este o buna cunoastere a zonei si asta se dobandeste prin escapade repetate , uneori cu multe zile de pescuit ratate . Un nou venit se bazeaza mai mult pe bunavointa si cunostintele localnicilor , contra-cost , bineinteles. Localitatile din jurul marilor lacuri au o oferta de cazare destul de generoasa .
Am petrecut cateva zile minunate la niste amici din Jurilovca , am pescuit , m-am plimbat , am avut parte de ospete crunte . Din pacate , vremea a fost nefavorabila , ceea ce a dus la scurtarea sejurului.Vantul a batut foarte tare si nu am avut curajul sa traversez niciunul dintre lacuri , nici macar spre Bisericuta .Golovita sau Razimul(de ex.)aveau valuri de ziceai ca esti la mare . M-am limitat la zona malurilor dinspre uscat din partea dobrogeana . Aici se gasesc o serie intreaga de canale si lacuri , surprizele pot aparea cand nu te astepti .
Am pescuit la stiuca si rezultatele au fost modeste (conditiile meteo vitrege au fost determinante) am prins multi bibani , dar am avut parte de partide frumoase la undita. Am prins ditamai carasoi si crapceni . Cu prima ocazie cand ajung la Crisan sau Mila 23 , imi doresc sa mai fac cateva partide la undita , senzatiile sunt extraordinare .Cu multi ani in urma imi dedicam zile intregi acestui stil de pescuit .
Saptamana viitoare sunt din nou in delta . Nivelul apei continua sa fie scazut , cota ceatal Sf.Gh. joi=73+3 si rezultatele la rapitor din zona de nord nu au fost multumitoare , transmit “surse” aflate acolo.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 24 Aug 2015, 13:28

Asta cu plutaritul e un teaser? Sau? :))

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 24 Aug 2015, 16:14

Cand am pomenit despre pescuitul la varga , la tine m-am gandit ,"sosoktm". Ce-am discutat ramane valabil. Va sfatuiesc pe toti cei care cititi topicul asta sa va pregatiti si unditele , ca varianta de rezerva la ce va sa vina. In cretinatatea lor , factorii decizionali in mainile carora stau destinele deltei si vietuitoarelor de aici , au hotarat sa deschida pescuitul la SETCA pe 1 septembrie(in ultimii ani s-a deschis pe 15 oct.) , acum, pe nivelul asta scazut ! Masacrul va fi garantat , tot ce s-a castigat prin prohibitia drastica , se pierde acum. Pana si unii lipoveni sunt ingroziti . Asa ca...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 24 Aug 2015, 16:47

Problema e ca in aceleasi maini ajunge muuuult cascaval din directia respectivelor vietuitoare. Traiasca trecutul, ca viitor nu se arata :((

Scrie răspuns