totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 07 Apr 2015, 13:59

>>> Primul rateu . Tinand cont de toti factorii descurajanti care s-au intrunit in perioada asta , nu am plecat cu mari sperante , ba chiar fara chef . Nivelul apei variabil si destul de ridicat (la sosire joia trecuta , la ceatal =289-5 , la plecare 288+1) , conditiile meteo vitrege , multitudinea setcilor intinse de regula noaptea- si exemplele pot continua , au dus la o partida de pescuit echivalenta cu un esec . Am strabatut multe zone din delta si am infruntat scarna care , pana in ultima zi a fost omniprezenta . Vantul ne-a chinuit in mod special . In Baia de Nord , de exemplu , am prins o furtuna cu ploaie abundenta si amicul care ne-a insotit , echipat relativ bine nu a rezistat si a trebuit sa-l insotim spre baza (Mila 23). Din cauza vantului si a ploii am mers cu viteza scazuta si am irosit timp pretios . A fost frig cu toate ca termometrul arata +8*C , probabil R.F. era pe undeva spre 2-3 *. Nu am putut stabiliza barca cam pe nicaieri pe unde am mai umblat . Am pierdut 3 voblere (absolut noi) din care unul de la Ghenadie . Ajutat de o “peruca”formata instantaneu , a plecat in neant insotit de struna . Homer(singurul om ce nu s-a putut loga la forum) a pierdut si vreo 25 m fir pe langa cateva gume . Valurile pe lacuri devenisera la un moment dat foarte violente , M-ul Dunarii era cam agitat , ne-a zgaltit serios . Am intrat cu greu pe japse si in zone greu accesibile si nu am putut pescui . De-a lungul zilelor am vazut totusi barci cu pescari la stationar . Am reusit sa pescuim cateva ore la salau ,…ma rog…asa se spune , ba am prins si vreo 3(adolescenti) , dar nu de gura . S-au prins ceva somotei pe Sontea , de alte capturi nu am cunostinta , nu se pun cele de pe incinte unde s-a prins rezonabil . Nici nu prea am avut timp sa stau de vorba cu cunoscutii sa aflu amanunte din zona salbatica .
ANAF-ul , glumeam noi , la un moment dat avea mai multi agenti in delta decat turisti . La Matita era control , la benzinaria din Mila , au fost descinderi ale politiei la niste braconieri arhicunoscuti si tot asa , agitatie mare , excedent de bonuri fiscale …Printre altele , se anunta o prohibitie foarte grea pentru cei care vor sa incalce regulile . Tarifele pentru accesul in delta (30 ron/an) , permisul de pescuit(30 ron/an) si accesul cu barca(100ron/an) au ramas aceleasi si se platesc pe faleza , la ARBDD .
Lasand la o parte pescuitul , am rezolvat o gramada de treburi administrative , gen schimbat uleiuri , revizuit barca si mici reparatii , pontonul si alte echipamente pe care nici nu le bagam in seama daca prindeam o perioada buna la pescuit .
Cum prohibitia se apropie vertiginos nu mai are importanta cum se prezinta lacurile si canalele, deci nu are rost sa le citez. Pe Dunare , din cauza apelor mari , plutesc tot felul de resturi si chiar copaci , atentie ! Cam asta a fost .

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: totul despre Delta

Mesaj de cristi_vi » 08 Apr 2015, 07:41

deltaic scrie:>>>
ANAF-ul , glumeam noi , la un moment dat avea mai multi agenti in delta decat turisti . La Matita era control , la benzinaria din Mila , au fost descinderi ale politiei la niste braconieri arhicunoscuti si tot asa , agitatie mare , excedent de bonuri fiscale …Printre altele , se anunta o prohibitie foarte grea pentru cei care vor sa incalce regulile . Tarifele pentru accesul in delta (30 ron/an) , permisul de pescuit(30 ron/an) si accesul cu barca(100ron/an) au ramas aceleasi si se platesc pe faleza , la ARBDD .
Vesti f bune. :D

3my
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 05 Ian 2014, 18:34

Re: totul despre Delta

Mesaj de 3my » 08 Apr 2015, 09:46

...multitudinea setcilor intinse de regula noaptea-

Obiceiuri vechi. :cry:

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de danstiucaru » 14 Apr 2015, 22:30

Salut
Am visat frumos azi noapte
Cică în românia noastră scumpa......clasa politica aleasa de noi.....terminase cu tunurile din navarone și au început sa pună preț mare pe agricultura și turism
Cică în delta dezastru domne
Nu tu o setca ,nu o plasa,nu curent......și toate erau bune și frumoase....
Hoppaaaa......visam doar .scuze.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 30 Apr 2015, 11:49

m-am nascut prea tarziu pt delta dunarii :(

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 30 Apr 2015, 20:00

sosoktm scrie:m-am nascut prea tarziu pt delta dunarii :(

Poate ca nu .Vom vedea.
In delta controalele sunt destul de drastice , braconajul redus la un nivel istoric..., spre disperarea unora . Din pacate nu este eradicat total , mai sunt "temerari" care risca . Cherhanalele sunt inchise (aici trebuia lucrat de la inceput).Apa in scadere si , daca braconajul si-a redus distrugerile , noua problema poate fi dezastruoasa pentru icre sau alevini. Poate urma o perioada delicata in viata acvatica a deltei si nu numai . Perioada ce va urma , va da verdictul final.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 30 Apr 2015, 21:01

liviu,este bine ca s-a inceput.sa vedem si cat o sa "tina"...aceste actiuni..
cotele nu sunt atat de mici.
in plus este multa zapada care se va topi,raurile se vor umfla,Dunarea si Delta la fel
sper ca pe la inceputul lui iulie sa fie ape limpezi,bune de pescuit(atat pe brate cat si canala,ghioluri)

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 06 Mai 2015, 08:19

@deltaic...saracii "disperati" , au ajuns sa se planga ca le scoate politia sculele din apa. Nasol :))
Cherhanalele inchise nu sunt destul, sti si tu ca "pestele bun" justifica o eventula deplasare la tulcea sau murighiol. Pt caras insa nu bate nimeni drumul.
Cu privire la nivelul apei nu mi-as face probleme, sunt ani si mai buni si mai rai. Electricieni buni insa nu exista. Sper sa ajung la o delta pe incinte we asta, insa oricum ar fi, abia astept sa se termine prohibitia.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de D_ali » 25 Mai 2015, 13:39

AMR...vreo 2-3 luni. :headbash: (dupa un an de abstinenta) Of...of! :wallbash: :wallbash: :wallbash:

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: totul despre Delta

Mesaj de fanelul » 13 Iun 2015, 11:15

Rezultate multumitoare prin numar si nu prin dimensiuni. Multe marle, ceva bibanasi, un singur biban de zile mari. La stationar .ulte moace si doar cativa sariti de 3 kg. Profesionistii aduna mult lin, babusca, carasel si marle. Pare ca au fost fortati sa respecte prohibitia, colectorul aduna orice...
Permise luate de la Murighiol, au si telefon pe site, dar surpriza este viitoarea aplicatie informatica de achizitie permise..... La anpa se aude?
fire intinse...
RX6 & Daiwa SS owner!

Scrie răspuns