totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 28 Oct 2013, 08:28

>wilddanube< Vroiam sa te sun si sa trec pe la tine cand am fost in zona, dar am scapat tel. in care am si numarul tau si nu mai am acces la informatiile din agenda. Tel. nu mai este functional si am comandat altul,in 6 zile il primesc.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de wilddanube » 28 Oct 2013, 09:28

Incidentul s-a petrecut miercuri sau joi. Te-am cautat si nu puteai fi contactat.
Baga din nou in memorie 0722680402
www.wilddanube.ro

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de ANDREI RIGA » 01 Noi 2013, 13:00

deltaic scrie:M-am intalnit si cu Andrei Riga si sunt tare curios sa aflu ce ispravi a facut.
... 4 zile au fost prea putine…superb.
Scuze de intarziere, dar am fost obosit/ocupat si n-am prea dat pe-aici. La mine a fost cam asa : vineri ajuns tarziu, ne-am plimbat dupa-amiaza , proptit motorul in namol si infundat la intrarea in Cazanel si am muncit cel putin 30 min sa fim in stare sa ne intoarcem cu motorul contra curentului, dupa care am pescuit putin pe Dunarea Veche rezultatul fiind doua pixuri eliberate. Apoi repede la camera si nani (fara seara culturala) ca eram rupti dupa saptamana de munca. Sambata, nu foarte devreme , dar bine odihniti, am venit si noi la pomul laudat ( Gorgova) si intr-adevar , pe apa limpede erau multe barci, unele suprapopulate. Doi bibani frumosi, 3-4 marle si multa vanzoleala de barci ne-au determinat sa plecam pe Isac, unde in cele din urma am "esuat" in ultimele 2-3 ore ale zilei, la o excelenta partida de biban, rosioara si chiar doua platicute la microjig. Seara s-a incheiat cu o placuta seara de "cerc literar", asezonat cu ceva "black label" in pragul pubertatii , bere si un vesel vin negru "de tara" de Buzau, insa nu la "caminul cultural" ci la "biblioteca" pensiunii. Duminica, ziua de pescuit fiind scurta, am fost pe Macovei Aici dupa vreo 2 ore de strecurat apa si 3-4 marle lesinate, am gasit o japsa care ne-a salvat ziua de pescuit, reusind sa prindem mai multe exemplare ceva mai imbracate, cele mai mari 2 buc spre 2 kg. Cam asta a fost si sper sa mai reusesc o iesire in toamna asta. Intr-adevar , prea putine zile.

PS Ca si naluca, campioana a fost o "Siluro" de 10 gr

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http ... CDYQ9QEwAw

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de micutu » 01 Noi 2013, 14:27

undeva mai jos (adica la sud) de incinta Holbina (cea cu plata) exista un lac marisor, lung de vreo 1200 metri si lat de maxim 500. este cam la mijloc intre golful Holbina si Razelm.
poate cine sa-mi spuna care e regimul: se poate intra? ... e concesionat? ... mai are si stiuca?
pe Google Earth este numit lacul Pesciani ... dar nu am gasit nimic nicaieri referitor la acesta

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 01 Noi 2013, 19:29

micutu scrie:undeva mai jos (adica la sud) de incinta Holbina (cea cu plata) exista un lac marisor, lung de vreo 1200 metri si lat de maxim 500. este cam la mijloc intre golful Holbina si Razelm.
poate cine sa-mi spuna care e regimul: se poate intra? ... e concesionat? ... mai are si stiuca?
pe Google Earth este numit lacul Pesciani ... dar nu am gasit nimic nicaieri referitor la acesta
Nu am mai fost pe acolo de la schimbarea proprietarului,zona,din ce am inteles, este prohibita(prin pret,prin atitudine...).Noul proprietar(daca ma fortez imi amintesc si numele)conserva patrimoniul(?)si nu am mai auzit sa fi pescuit cineva pe acolo.
Daca sunt detinatori de informatii referitoare la acest subiect,sa le relateze .

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 01 Noi 2013, 19:40

...sa nu uit,au mai ramas 5 zile. Homer(singurul om ce nu s-a putut loga la forum)are insomnii si crize de panica.Este nerabdator...cand se gandeste ca stam la cort,se mai tempereaza.Totusi isi verifica de cateva ori pe zi trusele,asa ...de amoru' artei.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: totul despre Delta

Mesaj de MuskMd » 01 Noi 2013, 19:53

cred ca e un tip fain Homer..... inchin o cornata in cinstea iesirii voastre :P

e mai tare anul asta :P
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: totul despre Delta

Mesaj de Ghenadie » 01 Noi 2013, 20:03

E fain, bre, e fain Homer...numa nu se poate loga :lol1:
Liviu, daca treci prin Gorgova, saluta-l pe nea Vasile si pe Doamna :respekt: si poate nu uiti sa iei "trompa" :wink:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 01 Noi 2013, 22:40

>MuskMd< Homer(singurul om ce nu s-a putut loga la forum),este un excelent camarad,pescuim de 16 ani impreuna. Este curios sa "simta"vestita ta cornata,eu nu am avut puterea sa recunosc ca mi-ai dat...asa ca daca te intreba vreodata,vezi cum o scalzi.
>Ghenadie,"trompa"este la mine de acum o luna.La prima iesire la "Ateneu" o recuperezi.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de wilddanube » 02 Noi 2013, 12:40

Sunt si eu " pe teren " de miercuri. Ne auzim Liviu
Astazi -bine- cu bucati intre 1 si 3 kg
www.wilddanube.ro

Scrie răspuns