totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Re: totul despre Delta

Mesaj de horia flucus » 09 Apr 2012, 18:31

Merg saptamana viitoare la Crisan.
Se baga cineva la o bere la Dunarea Veche? Ca stiuca nu trage!!! :wallbash:
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 10 Apr 2012, 17:34

Vantul a batut cu putere zilele astea ,baltoacele din zona Crisani/Mila 23 s-au cam tulburat.Canalele mari,deasemenea. Asta nu inseamna ca lucrurile vor ramane asa pana saptamana viitoare.Pot fi schimbari (in bine sau rau)majore in functie de mai multi factori.
Cum pana la sfarsitul lunii nu pot ajunge in delta,nu-mi ramane decat sa le urez celor ce vor pescui in perioada imediat urmatoare>>>Fir intins si sarbatori fericite !

Avatar utilizator
CipU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2004, 18:56
Localitate: Iasi

Re: totul despre Delta

Mesaj de CipU » 11 Apr 2012, 19:26

horia flucus scrie:Merg saptamana viitoare la Crisan.
Se baga cineva la o bere la Dunarea Veche? Ca stiuca nu trage!!! :wallbash:
Si eu merg sapt.viitoare da' nu-s asa pesimist
Posibil sa ajung tot la Crisan, insa nu e stabilit definitiv
:respekt:

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: totul despre Delta

Mesaj de D2O » 12 Apr 2012, 17:57

si eu merg saptamana viitoare in zona dunavat. sper sa capturez ceva,intru pe incinte,incerc orice varianta.ies atat de rar in delta si ar fi frumos sa nu dau chix.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de D_ali » 12 Apr 2012, 19:25

Haoleu, inima!
Fire-ntinse, baieti! :wink:

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: totul despre Delta

Mesaj de D2O » 23 Apr 2012, 21:34

pe incinte,nu dau nume, stiuci maricele(2,5-4 kg). iarba inca mica.

Avatar utilizator
CipU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2004, 18:56
Localitate: Iasi

Re: totul despre Delta

Mesaj de CipU » 24 Apr 2012, 15:53

Cam acelasi lucru si pe incinte in zona Crisan.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 20 Mai 2012, 21:27

A doua delta pe anul asta,rateu. Nu am prins nici macar codu'(galben).In ciuda avertizarilor meteo,in zona nu a plouat decat azi dimineata,cativa stropi.Vantul a batut destul de tare zilele astea. Dunarea,cu nivelul ei variabil,a contribuit probabil la desavarsirea esecului.Cota ceatal azi 195+5,cu trei zile in urma,197-5.Am cautat stiuci in zona Olguta,Sontea,Vacaru,Razboinita,lac Fortuna si Baclanesti.Apa,destul de limpede,este plina de "faneata" care va disparea spre jumatatea lunii Iunie. Chinuitoare buruiana. Se prinde biban dar, fiind in perioada delicata,am evitat capturile cat am putut,oricum am eliberat tot.Si pe incinta pe care am intrat tot numai bibani am prins. In anafoare si pe cursul Dunarii,avatii atacau frenetic. Autoritatile, ca de obicei , nu sesizeaza braconajul si nici faptul ca delta s-a umplut de motoare furate.Este si greu sa observi asa ceva. Daca a fost cineva, sunt curios prin sud cum au mers treburile. Peste doua saptamani vreau sa merg in zona Holbina.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 04 Iun 2012, 22:07

Din nou in delta.A treia.Vineri la pranz nu stiam ca seara voi ajunge sa-l strang la piept pe bunul meu amic(lipoveanul hot)din Mila 23. Revederea ,dupa 11 zile de absenta din delta,a fost fulminanta.Parca nu ne vazusem de cel putin un an. Ma suna Homer(singurul om care nu s-a putut loga la forum)pe la ora 12(vineri)si-mi propune o delta.Ce naiba era sa fac?Puteam refuza omul? Bagaje,Zodiac+motor rapid in masina, Nufarul, Mila 23.Am echipat Laguna cu toate harnasamentele pentru a doua zi si a urmat o masa udata din belsug cu o Fereasca Regala de Jidvei.Am avut ce povesti ca de...nu ne vazusem de atat amar de vreme.
Dunarea,destul de crescuta,cota ceatal 300+6,era incredibil de tulbure,la fel si canalul de centura din Gorgova. De la Iulia pe portiunea ingusta,canalul continua sa fie obturat de doi pomi cazuti vertical in apa si postati fix pe centru. Curent foarte puternic.Avati nesatui. Sontea de la Baba Rada in aval tulbure.In amonte se limpezeste pana aproape de Pituh de unde devine limpede.Fortuna limpede 2/3si inerta.Partea stanga(cum intri din Sontea)tulburica.Apa are cam 2-2,5m. Radacinosul limpede.Cranjala baga apa amestecata. Visina,Garla lui Iacob si Bahrova limpezi. Catavaia si Stipocul limpezi.Razboinita deasemenea.Lopatna baga apa tulburica. Vacaretul superb si plin de pasari. Cruhlicul si canalele adiacente braga.Lacul impracticabil din cauza vegetatiei care l-a acaparat in intregime. Totusi zona plina de surprize. Pe Sontea ne stropeau stiucile pe ochi duminica dimineata,dar una nu a pus gura pe vreo naluca. Reusita noastra s-a rezuma la 45 min. de agonie si extaz ieri seara pe la ora 18,cand stiucile au muscat cu frecventa mare. Ne-am fortat ceva zilele astea se dam de ele. Bibanii nu se pun la socoteala. Musca cu lacomia binecunoscuta.Respectand prohibitia,am incercat sa scapam de atacurile lor marind dimensiunea nalucilor. Tin sa-i multumesc lui "rosu.r"pentru incredibilul vobler pa care mi l-a dat.Desi il luasem pentru avat,face treaba buna si la alte lighioane.
Nu pot incheia fara sa mentionez ca,in ciuda situatiei nu tocmai roz in care se afla,multi locuitori ai Milei 23,lipoveni sau alte natii,au rezistat tentatiei de a bracona. Au respectat prohibitia. Din pacate tineretul tentat de castiguri facile (ex.inexistenta controalelor) braconeaza non stop.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 05 Iun 2012, 07:52

Ma dispera sistemul asta limitat ca timp de-a putea modifica mesajul. Am citit aseara dupa cateva minute textul scris si pana m-am cacait eu sa fac modificarile ce se impuneau,a trecut timpul "regulamentar".
> Vantul care a batut cu putere ieri,ne-a creat serioase probleme in zona ceatalului. Valurile foarte mari,cum rar am vazut,ne-au incetinit serios viteza de deplasare(8-10 km/h), chiar si asa am ajuns la Nufarul uzi complet.Catamaranul (cursa de Sf. Gheorghe)naviga cu viteza scazuta .
Am plecat in delta la ora 12 vineri,la ora 8 abia ne incoltise ideea unei noi escapade.

Scrie răspuns