CUPA LATES 2008

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

CUPA LATES 2008

Mesaj de Galusca Adrian » 05 Aug 2008, 14:34

Organizatori:F.N.P.R.S. impreuna cu asociatia Prieteni Pescari din Iasi, si clubul de pescuit sportiv Planet Carp din Piatra Neamt
Data desfasurarii concursului va fi 29-30-31 august.
Locatia: Lacul LATES (intre Roman si P. Neamt in loc. Baratca)
Numar maxim de concurenti 30
Taxa: 100 Ron
Regulament:

1. Se pescuieste cu o singura undita (varga, lanseta cu pluta, rubesiana) cu un singur carlig. Carligul va fi obligatoriu in capatul liniei. Nu este permisa folosirea momitorului pe fir, dar nici a cosuletului de nadire pe fir. Nu este permisa folosirea geamandurilor de marcaj si a markerilor. Pe mal concurentul poate avea un numar nelimitat de undite de rezerva. Se pescuieste in sistem prinde si elibereaza, pestele fiind eliberat in conditii de siguranta dupa cantarire.
2. Se pescuieste in doua manse a cate cinci ore.
3. La semnalul de incetare a mansei, concurentii vor scoate unditele din apa. In caz de drill se acorda maximum 10 minute pentru scoaterea pestelui.
4. Scoaterea pestelui se face in limita sectorului fiecarui concurent, fara a deranja vecinii de stand.
5. La intrarea in standuri concurentii au la dispozitie 1,30 ora pentru pregatirea ustensilelor si a nadei, timp in care se interzice pescuitul sau nadirea.
6. Puncteaza toate speciile, fara limita de dimensiune.
7. Momeala: nada vie, fainuri, pelete, boabe (cereale). Este interzis pescuitul la: pestisor viu, bucatica de peste, ochi de peste, naluci artificiale.
8. Nada: nada vie (rame, viermi, chironomida) si fainuri de cereale.
9. Nadirea grea se face timp de 5 minute, inainte de startul fiecarei manse de concurs.
10. Se permite nadirea de intretinere, in timpul concursului. Marimea bulgarelui permisa: cat se poate cuprinde intr-o mana (palma) fara a se ajuta de peretele bacului in care se face nada. Nadirea cu cupa de rubesiana si prastia de nadit este permisa.
11. Este obligatorie folosirea juvelnicului ecologic , a minciogului si a degorjorului,intrucit dupa cintarire pestele se elibereaza. Juvelnicul trebuie sa fie tip “tunelâ€
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 11 Aug 2008, 12:34

Concurentii inscrisi pina azi 11.08.2008

1. Galusca Adrian (bacau)
2. Marius Balan (bacau)
3. Senchea Costel (bacau)
4. Lozinca Florin (bacau)
5. Peturc Marius (bacau)
6. Zaharia Mihai (bacau)
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: CUPA LATES 2008

Mesaj de MihaiV » 12 Aug 2008, 07:46

Galusca Adrian scrie:Este interzis pescuitul la: ..., naluci artificiale.
Si atunci ce cauti cu anuntul asta aci pe site???? Nu intelegi ce inseamna "rapitori"?

Si o curiozitate personala: ce-i aia FNPRS?

pescarul~legal
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 12 Oct 2008, 15:15
Localitate: arges

Mesaj de pescarul~legal » 27 Ian 2009, 14:28

Cred ca Adi s-a grabit,a vrut sa spuna F.R.N.P.S
PESCUITI,NU UCIDETI!

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 27 Ian 2009, 15:23

ce-i aia F.R.N.P.S. ?
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

pescarul~legal
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 12 Oct 2008, 15:15
Localitate: arges

Mesaj de pescarul~legal » 27 Ian 2009, 16:53

din cate stiu eu : Federatia Romana Nationala a Pescarilor Sportivi
PESCUITI,NU UCIDETI!

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 27 Ian 2009, 17:02

pescarul~legal scrie:din cate stiu eu : Federatia Romana Nationala a Pescarilor Sportivi
Asa ceva nu prea exista ...

Exista doua federatii:

FPSR - Federatia de Pescuit Sportiv din Romania - infiintata de Tarus dar a renuntat omul

FNPSR - Federatia Nationala a Pescarilor sportivi din Romania - sediul la Alba Iulia - infiintata de Fane Popescu

Ar mai fi Federatia Romana de Pescuit Sportiv - denumirea o acorda doar ministerul sportului si se infiinteaza o singura federatie pentru un sport ... sport recunoascut in România.
Pescuitul sportiv este recunoascut ca sport si FRPS este in curs de infintare ... dar se refera insa la competitiile de pescuit sportiv. Strict!

Asa ca nu stiu ce federatie mai e si asta ... cred ca e totusi vorba de FNPSR ... ca doar ei dau anunturi de pescuit la crap pe site-uiri de rapitori!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Scrie răspuns