NOUTATI DESPRE COMPETITIA AVP PE 2008

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 10 Ian 2008, 13:40

Blinneker scrie:Domnilor, daca se mai fac concursuri la clean, nu-i asa ca intram in sfarsit in litera legii si punctam de la 25cm? :)
Ba da Bogdane ,dar ne spui te rog si pista care indeplineste acest criteriu? :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 10 Ian 2008, 13:57

Ma scuzati ca ma bag din nou :D , dar nu cred ca e o problema legala cu dimensiunea cleanului. Se va pescui tot catch & release nu?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 10 Ian 2008, 14:03

Tavi cu siguranta tot catch&release.
Banuiesc ce vrei sa spui dar te rog pe tine sa fi mai explicit.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 10 Ian 2008, 14:21

Vroiam sa zic ca din punct de vedere al campionatului, dimensiunea minima legala la clean (si nu numai) este doar orientativa.
Dimensiunea minima punctabila poate sa fie mai mica decat cea legala deoarece pestii vor fi oricum eliberati, deci nu se incalca legea.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 10 Ian 2008, 14:29

Banuiam ca asta vrei sa zici si chiar asa s-a practicat (vezi clean )si in 2006-2007.
Cuiul lui "Pepelea" e punctarea bibanului care cel putin in AVP-2007 a facut legea si a cistigat mai toate etapele.
Vom vedea peste 1. saptamina ce se va decide.
Sper si am increderea ca se va ajuge la o varianta general agreata si mai ales la" pretentiile" Turneului AVP 2008.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Cozma
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 16 Iul 2007, 15:14

Mesaj de Cozma » 10 Ian 2008, 14:34

In conditiile in care pestele prins se masoara si se elibereaza imediat ex.la musca unde fiecare concurent are albitru se poate face derogare de la limita minima admisa .La spining nu e cazul la noi se RETINE pestele pina vine albitrul de sector si -l masoara poat exista si mortalitate vezi concursul de anul trecut de la Rogojesti.Deci in concluzie daca retii pestele trebuie sa respecti dimensiunea legala.Se pot aplica chiar sanctiuni celor care aduc pesti sub dimensiune la mal.De marit dimensiunea se poate orcit.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 10 Ian 2008, 16:14

Sper ca n-am lasat impresia ca sustin ideea punctarii cleanului sub dimensiunea legala.
E mai corect, totusi, ca minima punctabila sa fie minim minima legala :D, din mai multe puncte de vedere si pt. a evita discutiile legate de mortalitate.
Cu masuratul pe apa cum ramane, da sau ba?

Cozma
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 16 Iul 2007, 15:14

Mesaj de Cozma » 10 Ian 2008, 16:25

Da

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 10 Ian 2008, 16:56

Atat pe plan national cat si la toate competitiile internationale, la pescuitul "stationar", nu au nici o importanta dimensiunile minime legale. Si pestii nu se elibereaza imediat dupa prindere, ci se pastreaza vii, in juvelnice. Din aceste motive parerea mea e ca nu are rost sa ne cramponam de dimensiunile minime legale.

Cozma
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 16 Iul 2007, 15:14

Mesaj de Cozma » 10 Ian 2008, 17:47

La stationar este alta mincare de peste concurentii sunt obligati sa aiba jujelnice tip tunel ,apoi la ei puncteaza altfel pestele incit se favorizeaza numarul capturilor si puncteaza de obicei cu albitura ,conteaza viteza cu care se prinde.Ti se pare normal sa pescuiesti la stiuca si sa retii mirlite de 20 cm.Eu pot da ex .la crap unde se impune o dimensiune minima ,iar la concursurile de spining pe care le cunosc eu sa impus o dimensiune minima.Cel mai recent ex .cupa uzlina la stiuca dimensiunea minima a fost de 40cm.in concurs sau prins foarte multe sub dimensiune dar n-au punctat.In lege nu scrie ca daca e concurs ai voie sa retii peste sub dimensiune.Nu mai veni cu ex. care n-au legatura cu spiningu. SI eu pot spune ca si la fotbal pot prinde mingea cu mina ca este voie si la hanbal ,ca tot joc cu mingea este.

Scrie răspuns