NOUTATI DESPRE COMPETITIA AVP PE 2008

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 06 Ian 2008, 18:01

Ce vremuri erau alea in care se prindeau 10 cleni /mansa :wink: :wink:
Din pacate sa cam dus"baba cu colacii" in ceea ce priveste Tarnta sau Somesu Cald :twisted:
Cit priveste Gilaul care tine cel mai mult si mai frumos clean nu prea "incap"15-17 concurenti sa dea dupa clean si sa mai si prinda inafara de "primul venit primul servit". :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 06 Ian 2008, 18:33

eu n-am vazut nici un concurs in afara unde sa puncteze cleanul!

dlor din Transilvania, daca vreti sa va specializati pe CEVA, rugati agvps-u sau patronii baltilor sa pouleze cu specii de RAPITOR, poate asa o sa fie si prin ardeal o mecca a rapitorilor!

si de asemeni, incercati ca diferitele asociatii din transilvania sa puna umarul sa faca structuri subacvatice sau sa ia ei cateva balti in concesiune, sa faca piste de concurs la rapitor!

faptul ca dvs nu aveti pesti dar aveti multa initiativa nu duce la nici un rezultat local, deci...ori faceti ceva in privinta asta, ori...bateti 500km sau mai mult sa dati de el!

dupa mine, lacuri ca gilau, belis, etc sunt bune POPULATE, caci altfel...ati vazut ce se prinde. iar faptul ca e cu toane denota ca...e putzin.

nu mi-o luati in nume de rau, dar voi stiti cel mai bine ce s-a intamplat cu lacurile voastre ce tineau salau sau stiuca. au venit unii, altii si...le-au curatat! pestele e marfa scumpa, dom'le! asa ca...e e facut ceva la voi acolo, nu de vazut cum bagam clencioii si bibaneii la numaratoare! inca o data, fara suparare!
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 06 Ian 2008, 19:50

Radule ,tot fara suparare nici eu nu am vazut vre-un concurs pe afara sa puncteze bibanasi de 15 cm. :oops: :oops:
In rest ai dreptate avem apa fara peste ,"concesionari anuale",AJVPS-ul ce aduna numai taxe nu si populeaza ,RNP cu apele de munte de care stie toata lumea cum se ocupa :twisted: :twisted:
Din pacate nici prin partile voastre nu sunt asociatii care sa aibe propriile balti(eventual ,Dirvariul) asa ca nu vad legatura intre topic si postul tau .
In rest ai foarte mare dreptate ,tot fara suparare :wink: :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 07 Ian 2008, 10:49

valistrati scrie: Lasind gluma la o parte cred ca avem in tara 6-8 piste cu bonitate mai mare ca Ghioroc,3 Lacuri ,Sacalaia unde sa putem tine etape in care sa se prinda peste .
Pana una alta, la 3 Lacuri s-a prins de doua ori mai bine decat la Belis, atat in 2006, cat si in 2007. Cifrele vorbesc.
Ca avem piste de bonitate mai buna nu ma indoiesc. Dar trebuie gasite, trebuie evaluate, trebuie sa se ajunga la o intelegere cu gestionarul/administratorul si trebuie gasit un organizator.
N-am vazut ca U Cluj sa-si organizeze meciurile pe terenurile din Bucuresti fiindca sunt mai bune! :lol:

Pe de alta parte cred ca, nefiind inca la nivel se sportivi profesionisti, multi nici macar la nivel de amatori, mie mi se pare ca sistemul cu 6 etape punctabile din 8 (sau din 9 sau 10, cate vor fi) e mai bun pentru ca iti permite sa lipsesti de la una-doua etape daca ai probleme. Cu 6 din 6 o absenta te poate scoate din ecuatie pe anul respectiv. Evident, asta e parerea mea, iar decizia se va lua de comun acord, la intalnirea de la Bucuresti.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 07 Ian 2008, 11:30

Mihai , sa bati 600 de km ca sa prinzi biban pe o apa de munte e ...zi-i cum vei tu, sa nu supar eu pe nimeni.
U Cluj insa daca vrea sa joace in champions league ii trebuie teren--desi nu terenul aduce golurile !:)
Cat despre punctat ca si partide ....cate concursuri sunt atatea puncteaza ...cum spune Bunicu..."la toti ni-i greu ", chiar daca nu la toti la fel si nici la toti deodata !:)
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 07 Ian 2008, 11:32

In alta ordine de idei daca un organizator nu poate sa pastreze balta doar pentru concurs in ziua respectiva mai bine sa nu-l mai faca
Vezi Belis, concurentii dupa clean(cica) iar pe apa schi nautic printre barci gonflabile ....super partida .
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 07 Ian 2008, 12:04

MihaiV scrie:
valistrati scrie: Lasind gluma la o parte cred ca avem in tara 6-8 piste cu bonitate mai mare ca Ghioroc,3 Lacuri ,Sacalaia unde sa putem tine etape in care sa se prinda peste .
Pana una alta, la 3 Lacuri s-a prins de doua ori mai bine decat la Belis, atat in 2006, cat si in 2007. Cifrele vorbesc.
Ca avem piste de bonitate mai buna nu ma indoiesc. Dar trebuie gasite, trebuie evaluate, trebuie sa se ajunga la o intelegere cu gestionarul/administratorul si trebuie gasit un organizator.
N-am vazut ca U Cluj sa-si organizeze meciurile pe terenurile din Bucuresti fiindca sunt mai bune! :lol:

Pe de alta parte cred ca, nefiind inca la nivel se sportivi profesionisti, multi nici macar la nivel de amatori, mie mi se pare ca sistemul cu 6 etape punctabile din 8 (sau din 9 sau 10, cate vor fi) e mai bun pentru ca iti permite sa lipsesti de la una-doua etape daca ai probleme. Cu 6 din 6 o absenta te poate scoate din ecuatie pe anul respectiv. Evident, asta e parerea mea, iar decizia se va lua de comun acord, la intalnirea de la Bucuresti.
Mihai chiar daca sa prins mai bine la 3 lacuri ca la Belis ,vrei cumva sa sugerezi ca meritul e mai mare al celor din Aqua decit al lui Romtravel sau organizatorilor din 2006? Fals!
Eu vorbesc aici de cresterea nivelului competitional si pretentiile Turneului AVP si tu o tot dai cu U Cluj (vezi Aqua) care musai trebuie sa organizeze etapa pe teren propriu .
Din pct. meu de vedere Aqua poate sa organizeze inca 100 de ani Cupa 3 Lacuri daca o sa mai fie peste prin balta sau daca Liga de spinning va decide acest lucru.
Si tot ca parere personala in nici un Campionat National indiferent de sport nu-i normal sa-ti alegi rezultatele care-ti convin. :oops:
Participi sau nu la vre-o etapa e chiar treaba ta ,dar daca vrei sa aspiri macar la performanta joaca-ti sansele de la inceput pina la sfirsit.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 07 Ian 2008, 12:09

valistrati scrie: Mihai chiar daca sa prins mai bine la 3 lacuri ca la Belis ,vrei cumva sa sugerezi ca meritul e mai mare al celor din Aqua decit al lui Romtravel sau organizatorilor din 2006? Fals!
N-am zis asa ceva.
Vorbeam doar de rezultate comparative Belis/3Lacuri.

Sper sa se reuseasca formare Federatiei sportive. Atunci lucrurile vor fi mult mai clare si fara loc de intors. Cred ca acesta ar fi un subiect pe care ar trebui sa se insiste acum, caci cluburi sunt deja suficiente.

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 07 Ian 2008, 15:50

Eu cred ca sistemul de anul trecut, 2007, cu cele mai bune 6 din 8 a fost super ok. N-am auzit nemultumiri sau contestatii....deci poate fi pastrat.
Dar cred ca marsam prea mult pt alinierea la campionatul mondial. Nu zic sa nu se tina cont....dar ce facem daca va fi la stiuca. Transformam campionatul national in campionat la stiuca??? Vorbim totusi despre campionatul national de spinning la rapitor. Deci, trebuie incluse toate speciile de rapitor, indiferent ca unora le place sau nu: stiuca, salau, biban, clean, pastrav...etc.
Si pt ca tot s-a pomenit Cupa celor 3 Lacuri....nu vad care e pb ca pistele de concurs sa fie doar pe Tarnita ( concursul de spinning din cadrul turneului ). Celor care nu stiu, ii informez a pe langa concursul de spinning mai exista cel de musca si de legat muste. Este un concurs de traditie deja si caruia nu merita sa-i schimbam numele doar pt ca pistele pt spinning vor fi probabil doar pe unul dintre lacuri. Iar clean in Tarnita este destul...a se vedea si rezultatele de la finala de musca.
Belisul de asemenea este un lac cu foarte mult clean.
Problema este aceeasi care am mentionat-o si anul trecut, pistele de concurs trebuie interzise de la antrenament cu macar 1 sapt inaintea concursului. restul lacului este liber la pescuit. Poate dupa ce s-a intamplat anul asta, veti avea alta pozitie decat cea de anul trecut.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 07 Ian 2008, 16:05

Dane fara suparare ...interzicem antrenamentele dar acceptam skiul nautic in timpul concursului ? nu mai spun ca se desfasoara si in perioada de interzicere a antrenamentelor ..care-i shpilul?
....se motiveaza ca 8 concursuri ar fi prea mult, dar putem gandi ca pe langa concurs mai trebuie sa fac o deplasare la lacul cu pricina cu o saptamana inainte sa pot face un antrenament ? transformam in loc de 8 deplasari in 12 (la 6concursuri)...nu mai e mult ?
daca sunt 8 piste eligibile concursurilor de spin normal e sa puncteze toate si atunci si participarea va fi mai mare per concurs ....
despre 3 lacuri nu stiu cine vrea sa-i schimbe numele eu nu am inteles asa ceva ....
cat dspre stiuca ....pai daca mergi la stiuca nu ar trebui sa scoti cel mai bun pescar la stiuca in fata ? ...nu avem piste sa facem totul la stiuca din pacate ....dar e logic sa te pregatesti pentru peste tinta
in antrenamente si handbalistii joaca fotbal dar nu se duc la campionatul mondial de volei
alinierea spre mondiale cum spui e un adevar ce trebuie clar tinut in vedere ...si cum mai spunea cineva ar trebui si sa ne pregatim sub o forma sau alta in concursuri pe echipe cat de curand
intreaba-i pe cei ce au fost afara si sunt convins ca nu le-a fost chiar indiferent modul de desfasurare al concursului in acest fel ...
trendul trebuie urmat daca te pregatesti sa participi la el ...si nu noi am invetat apa calda
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Scrie răspuns