Cupa SALMO - Sarulesti 2007

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 22 Oct 2007, 06:45

feugen scrie: Poate am fi incercat sa fim mai severi insa ni s-a spus CLAR si RASPICAT ca nu putem da avertismente decat daca telefonam in prealabil (sau macar un bip)...
"ni s-a spus" e o exprimare destul de generala si ambigua. Cine v-a spus? Si de ce l-ati luat in seama? Daca ma duc eu ca spectator la un arbitru de la fotbal si-i zic sa dea penalty, credeti ca va da?

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 22 Oct 2007, 08:01

Pentru a nu mai avea cazuri in care concurentii au primit avertisment pentru fapte neprevazute in regulament sau care nu mai sunt de un an de zile (cel mai bun exemplu cei 20 m de la mal) sau pentru alte chestii Science Fiction eu am fost cel care am spus unor arbitri sa nu mai dea cu cratonaşe galbene in stanga si in dreapta aiurea. Cand arbitrul nu cunoaste reguilamentul, cand nu are o copie a acestui regulament la el pentru a-l confrunta cu situatia aparuta, mai bine da un telefon si intreaba. Unde? La seful arbitrilor, care daca si-ar fi luat rolul in serios ar fi dat nr. de telefon la toti arbitrii. Spre finalul mansei II a fost un caz in care un concurent pescuia in afara sectorului si a fost avertizat. L-a durut in basca, arbitrul a dat telefon, a vorbit chiar cu Dan, eram si eu acolo. Am hotarat ca urmatorul avertisment - in cazul refuzului de a pescui in sector - sa fie excluderea de pe pista si din concurs. Era o hotarare pe care arbitrul nu o putea lua singur. Pana la urma concurentul a vazut ca e groasa si a revenit la sentimente mai bune. Daca ar fi sa ramanem corecti trebuie spus ca au fost concurenti care au venit la concurs ca la picnic. Nu i-a interesat sedinta tehnica si au crezut ca daca platesc au cumparat un serviciu - acela de a se distra intr-u concurs de pescuit. Nu toti noii veniti au fost asa, de pilda Vlad Silaev (daca nu ma insel), aflat pentru prima data la un concurs, a punctat foarte bine dar intr-un alt sector! Parerea mea ca afisarea grupelor numai pe site nu este suficienta. Grupele trebuie afisate inainte de intrarea in prima mansă chiar in zona oficiala.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 22 Oct 2007, 08:39

MihaiV scrie:
Tavi scrie:Asta mi se pare interesant. Deci turneul open AVP tinde sa se transforme acum la sfarsit in campionat national si oficial?
Probabil n-ai urmarit discutiile anterioare. Nu tinde acum la sfarsit, ci tinde de la inceput. Marea majoritate a discutiilor pe aceasta tema s-au purtat la finalul lui 2006.
Poate nu m-am exprimat bine. Am inteles ca se vrea demult organizarea unui campionat national.
Acu inteleg ca se e pe cale sa se intample de-adevaratelea.
Mie mi s-a parut interesant ca Turneul AVP 2007 a inceput ca un sistem de concursuri open si se va termina ca un campionat national. Nu ca ar fi ceva rau in asta.

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 22 Oct 2007, 09:12

La haosul general de acolo generat de tot ce misca (organizatori, arbitri, concurenti) mi se pare absolut normal sa se dea vina pe seful arbitrilor... Sunt absolut de acord ca Vasile Mitrea a avut si scapari. Aceste scapari au fost:
- alegerea in pripa a arbitrilor
- lipsa timpului pentru instruirea arbitrilor
- formulare de concurs (acelea in care scriam lungimlile pestilor si care aveau doar 2 file in loc de 3). Oare din ce cauza lipsea tocmai aceea care trebuia sa i se inmaneze concurentului?! Nu stiu cine le-a tiparit, dar trebuiau verificate inainte de a fi distribuite arbitilor
- multiple atributiuni in afara de coordonare arbitri (carca la barci, distribuire motoare, acumulatori, montat corturi, mese, trebuia sa-i tina "in mana" pe aceia de la Cluj care vorbeau cu greu romaneste si cand totusi o faceau bateau campiile Romaniei...
- lipsa orelor de odihna (a trebuit sa se asigure ca "parcau" toti, sa-i trimita la culcare pe cei "veseli". Numai vocea lui se auzea pe acolo...
Personal, nu am vazut pe cineva acolo care sa se implice mai mult in absolut tot ce tinea de concurs... Dar Vasile Mitrea este de vina... Am vazut un conurent in varsta de numai 10 anisori care statea cuminte in barca cu vesta de salvare pe el (ce-i drept). Intrebarea mea este de ce i s-a permis unui copil de clasa a V-a sau chiar a IV-a sa pescuiasca singur in barca? Am si eu un copil cu 1 an mai mic, insa nu i-as fi permis sub nicio forma asta. Tot adevarat este ca exista unii parinti care-si arunca copiii nou nascuti in zapada pentru a se fortifica (in alte tari)... Ce se intampla daca atunci cand ala mic lasa ancora in apa, firul de la ea i se infasura pe mana si-l tragea? De ce nu am fost avertizati noi arbitrii de existenta unui copil minor care pescuieste, sa stam cat mai aproape de el, iar in caz de Doamne-fereste sa-i putem sari in ajutor?! Eu am crezut la inceput ca este vorba de o femeie, dar cand am vazut baiatul, iar acesta ne-a spus ca are doar 10 anisori am ramas perplex... Din acel moment, aproape ca nu m-a mai interesat de concurenti si stateam in apropierea baiatului. Voi, care sunteti parinti, sper sa ma intelegeti.
Eu, dar si alti arbitri ne-am intrebat de ce a permis (seful arbitrilor) sa se pescuiasca PE ZONELE DE CONCURS unor persoane din afara care nu au fost inscrisi ca si concurenti). Ma refer la acel observator care s-a recomandat aici pe forum sub numele de Malin. Cea mai buna aparare este atacul. Da-i Nene cu pietre in Vasile dar sa nu te uiti in oglinda ca exista posibilitatea sa nu-ti placa ce vezi acolo...
Am mai spus si o repet: concurentii au gresit, arbitrii au gresit, staful organizatorilor a gresit, cel care a pus lacul la dispozitie a gresit, pana si vremea (capricioasa putin spus) a gresit fata de noi toti. Din greseli se invata. Va doresc concursuri mult mai bine puse la punct decat acesta si FIRE INTINSE LA COMPETITIILE CE VOR URMA!
Gata, eu nu mai postez aici pe acest topic. Am spus tot ce aveam de zis.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 22 Oct 2007, 09:23

feugen scrie:Am vazut un concurent in varsta de numai 10 anisori care statea cuminte in barca cu vesta de salvare pe el (ce-i drept). Intrebarea mea este de ce i s-a permis unui copil de clasa a V-a sau chiar a IV-a sa pescuiasca singur in barca?
Ma refer la acel observator care s-a recomandat aici pe forum sub numele de Malin.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Malin = Malin Musatescu: redactor AvP, tatal celui mai tanar concurent ... 10 ani ...
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 22 Oct 2007, 09:33

intr-adevar Malin a pescuit si el ,la un moment dat chiar in dreapta mea in mansa 1 sectorul 3 ,dar tin sa precizez ca nu a deranjat absolut deloc.a facut si el acolo un lanseu doua pentru "mentinerea formei".chiar a fost foarte discreta prezenta lui!in legatura cu concurentul din mansa 2 sectorul 1 care pescuia fara pic de jena in afara sectorului(la baraj) nu pot decit sa apreciez "indulgenta"de care au dat dovada arbitrii.eram cam la 200 de metri de locul faptei si am privit extrem de amuzat intimplarea.cu putin tupeu si "curaj"poti pescui in afar zonei de concurs fara sa iei avertisment.si ca sa fie totul perfect a prins chiar si un shalau punctabil :D :D :D :D

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Oct 2007, 09:43

Nu e deloc usor sa organizezi un concurs cu un numar mare de participanti si mai ales in conditiile puse de raduta lache,
arbitrii au fost cat se poate de ok -si aici ar trebui sa ne gandim ca am fost arbitrati de nist oameni ce au fost pusi sa faca aceasta munca ,
pentru organizatorul etapei ar fi bine de luat in calcul ca arbitrajul nu este o sarcina de serviciu si un singur om ( aici ma refer la Vasile Mitrea) nu este de ajuns sa poata organiza , ca si sarcina de serviciu totul
Mentalitatea ar fi lucrul la care trebuie umblat in cadrul organizatorului de la Sarulesti care s-a mai confruntat cu astfel de aspecte si la etapa de anul trecut
arbitrajul trebuie facut de oameni ce cunosc foarte bine regulamentul iar 5 minute vineri seara nu le este de ajuns ca sa poata acumula criteriile si regulile de arbitraj
eu ii stimez pe arbitrii care au fost pe apa si fata de care nu am cuvinte decat de lauda
personal la masuratorile pe care mi le-au facut le puneam juvelnicul in barca si pescuiam mai departe , am acordat toata increderea pentru ca i-am vazut si merita respct
la fel si Vasile care chiar mai mult nu avea cum sa faca
restul ramane de discutat cu cei ce au dat directive fara sa cunoasca.....mult prea multe



referitor la clasament as ruga observatorul AVP sa il puna pe site caci nu am reusit sa il vad decat prin apa la mal rupt si vai mama lui datorita conditiilor meteo...m-am chinuit cu Radu de la Bistrita sa regasim cat de cat rezultatele printre valuri si stropi de ploaie dar imi e greu sa spun ca am si reusit

felicitari arbitrilor pentru stoicism , lui Vasile pentru eforturi si ....
fir intins
felicitari castigatorilor
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Mesaj de ringogabi » 22 Oct 2007, 10:07

Ceva poze unde pot fi vazute?

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 22 Oct 2007, 10:48

14 tata, cum adica arbitrii "au fost pusi sa faca asta"? nu pricep si pace. adica nu au fost platiti? si daca da, de ce nu s-au informat precis ce au de facut? ma rog, poate ca sunt usor malitios...
Malin, la sedinta tehnica am participat putini fiindca parte nu ajunsesera din varii motive si parte nu au stiut ca se tine acea sedinta. Unul din minusuri: ceata ce a guvernat concursul, la figurat.
Din ciclul "care-i treaba" mentionez cateva doar:
- La cat se intra frate pana la urma!?
- Care e limita de sector?
- Unde sunt arbitrii tata?
- Care e semnalul de intrat in mansa?
- Mah, dar aia de ce au intrat deja pe locul de pescuit si noi stam aci ca fraierii? :evil:
samd
Capacu a fost faza cu "nu se predau vestele". In conditiile (meteo) date nu a fost deloc civilizat lucrul asta, aproape ca ii inteleg pe cei care le-au luat acasa. pana mea, omu se gandea cum iese din rahatul ala (a se citi noroi) si organizatorii nu primesc vestele inapoi... :evil:
in 3 cuvinte, concursul a lasat de dorit.
Felicitari castigatorilor, dincolo de toate au fost buni.
Sper ca la anu' sa fie mai bine.
:roll:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
cristi.albu
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 23 Sep 2005, 19:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de cristi.albu » 22 Oct 2007, 11:03

ovidiu14 scrie: referitor la clasament as ruga observatorul AVP sa il puna pe site
salut!
eu am facut clasamentul
rugamintea mea este sa mai aveti cateva ore rabdare
astazi vom definitiva clasamentul
in principiu este terminat, dar vreau sa verific inca o data exact impreuna cu organizatorul si cei de la AVP fisele de arbitraj

a fost intr-adevar o problama la masuratori pentru ca au existat cazuri in care s-au trecut pe liste pesti sub limita impusa (ex. salai de 37, 38 cm) sau au fost trecute 2 masuratori pe aceeasi foaie de arbitraj ... motivele le-ati citit mai sus (probleme de comunicare la inceputul concursului)

oricum ... clasamentele "partiale" care au fost aratate la sfarsitul mansei a doua nu au luat in calcul respectivii pesti aflati sub limita

deci aveti inca putintica rabdare - chiar a fost o situatie speciala - cine a fost pe campul de lupta stie ..

cristi

Scrie răspuns