Cupa SALMO - Sarulesti 2007

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 21 Oct 2007, 15:39

Salau ... majoritatea a pescuit dupa salau (si asta e laudabil) ... pe naluci de peste 7 cm au intrat insa si bibani (cat capacul de la WC). Salaul a fost intre 10cm si 70. Au predominat insa 50-60cm.
Eu am prins un romanesc de 3-4 kg ... au mai fost si altii care au dat in ciprinide.
Petre German a scapat o stiuca destul de mare din cate am inteles eu.

Sarulestiul este un lac bun fara insa a fi excelent. Cred ca Valea Argovei are o clasa peste. Plus ca Sarulesti este un lac normal ... asta daca este protejat si populat cu trofee din delta si Dunare.
Iar avand in vedere ca nu intra decat putine persoane (jumate snobi, jumate pupi-n-curisti) informatiile sunt total lipside de independenta. Daca Ion Ion Tiriac atarna o namila de stiuca nu inseamna ca la Sarulesti sunt astfel de trofee.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 21 Oct 2007, 18:42

Tavi scrie:Felicitari castigatorilor!
Si lui Gyorg pentru actiunile caritabile.
Eu sunt primul" beneficiar" a bunatatii si disponibilitatii lui Gyorg .Fara ajutorul lui nu asi fi ajuns la in Cluj decit miine .
Frate Gyo multumesc si nu uita ,vei ramine fratele meu neconditionat si pe termen nelimitat.
Cit despre Sarulesti spun doar atit :
-la pomul laudat sa nu te duci cu sacul :twisted: :twisted:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

POMUL LAUDAT

Mesaj de PREDATOR » 21 Oct 2007, 19:22

Ai spus bine pomul laudat........toata lumea se astepta sa se prinda mai mult si mai mare

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 21 Oct 2007, 19:23

Confirm ce a spus stefan dinu ,mai sus.am fost sa predau vesta."Domnul" mai corpolent care facea pe seful pe acolo se certa cu cineva si striga in gura mare:"va bag in p.....mamii voastre de pescari de spinning voi ar trebui sa stringeti aici".adica bancile si corturile.iar un gabor care ieri statea la automatul de cafea mi-a spus:"pleaca de aici ca nu e sectorul vostru aici",asta dupa ce a aruncat niste schele din camion.in consecintza am si eu vesta la mine si o s-o predau.....oare cine era mai indreptatit sa fie nervos?noi care am platit sa avem parte de vreme proasta,de arbitrii dintr-un univers paralel,si injuraturi sau ei care au fost platiti sa faca asta?

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 21 Oct 2007, 19:26

Oricum ma bucur ca mi-am revazut prietenii poate ultima oara pe anul asta,si ca se dovedeste ca nu suntem prieteni numai la un pahar de ciuc pe bancutze.vremea de azi a confirmat asta.(ii cer scuze lui zander ,dar chiar nu puteam sa-l ajutam)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 21 Oct 2007, 20:37

malin scrie:Asteptam pana miercuri (inclusiv) eventuale contestatii privind puncte sau pesti lipsa. Joi vom posta pe rapitori.ro, pescarul.com si aventuri la pescuit.ro clasamentul oficial al CUpei Salmo. Premiile Salmo - Energofish se vor decerna in cadru festiv alături de premiile AVP si anuntarea oficiala a lotului national de spinning. Este foarte probabil sa fie inmanat castigatorului Turneului AVP si tricoul de Campion National din partea AGVPS (cu toate consecintele FIPS ce decurg de aici).
Asta mi se pare interesant. Deci turneul open AVP tinde sa se transforme acum la sfarsit in campionat national si oficial?

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 21 Oct 2007, 21:07

udila gabriel scrie:Confirm ce a spus stefan dinu ,mai sus.am fost sa predau vesta."Domnul" mai corpolent care facea pe seful pe acolo se certa cu cineva si striga in gura mare:"va bag in p.....mamii voastre de pescari de spinning voi ar trebui sa stringeti aici".adica bancile si corturile.iar un gabor care ieri statea la automatul de cafea mi-a spus:"pleaca de aici ca nu e sectorul vostru aici",asta dupa ce a aruncat niste schele din camion.in consecintza am si eu vesta la mine si o s-o predau.....oare cine era mai indreptatit sa fie nervos?noi care am platit sa avem parte de vreme proasta,de arbitrii dintr-un univers paralel,si injuraturi sau ei care au fost platiti sa faca asta?
Buna seara, sunt unul dintre arbitri din zona 2 (cel care a stat in barca pe un fotoiu pescresc). Sunt de acord cu dvs privitor la faptul ca au fost unii care nu au luat in serios aceasta "meserie". Echipa noastra a cautat sa fie corecta si vreau sa cred asta.
Vedeti dvs. ca si in alte sporturi, daca ceva nu iese bine => arbitrul este vinovat. Nimeni nu a scris pe acest forum (dintre participanti) de faptul ca au fost tentative de "negociere" a lungimii pestelui cu macar 1cm... In grupul supravegheat de mine, in mansa 1 au fost 2 asemenea cazuri. Poate am fi incercat sa fim mai severi insa ni s-a spus CLAR si RASPICAT ca nu putem da avertismente decat daca telefonam in prealabil (sau macar un bip) la... care cand a fost intrebat "cu cine voteaza" a spus ca este observator. Mentionez ca nici macar nu ne-a dat nr. lui de telefon... :D Ne-au fost pusi la dispozitie acumulatori pentru motoarele electrice care s-au descarcat dupa cateva minute (la o parte dintre arbitri) astfel incat acestia s-au vazut nevoiti sa vasleasca cateva ore bune.

Eu nu sunt un foarte bun pescar de spinning (mai ales la salau), astfel incat am urmarit cativa dintre dvs. foarte bine pregatiti si care au avut rezultate pe masura (baiatul cu bluza visina putreda) dar si pescari care parca au venit la o iesire normala de agrement, dar erau nervosi datorita lipsei capturilor capitale, dar au fost pescari carora li s-a rupt in 16 de concurs si cautau distractia cu orice pret.

Per ansamblu, nu pot decat sa va felicit domnilor pentru prestarea voastra ca si pescari

Referitor la organizare (inclusiv pregatirea arbitrilor), daca ar fi note sub 0, asa le-as acorda. Calificativul a fost: "sub orice critica". Erau "distinsi" de la Cluj (ma refer strict la organizatori) care practic ne-au obligat sa incarcam in camion toate hangaralele lor asfel incat sa putem pleca si noi cu masinile (am fost ultimii). Daca nu vroiau muschii lor, nu vroiau si gata...
Referitor la zona pusa la dispozitie pentru concurs... No coment... mai ales ca se stia care va fi evolutia meteo...

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 21 Oct 2007, 21:09

Tavi scrie:Asta mi se pare interesant. Deci turneul open AVP tinde sa se transforme acum la sfarsit in campionat national si oficial?
Asta se dorea de la inceput: un campionat national ... se putea numi chiar Campionatul National dar campionul national tot nu mergea la campionatele mondiale si europene sub egida FIPS-CIPS. Doar AGVPS are afilierea acolo si dor ei trimit reprezentanti ai Romaniei.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 21 Oct 2007, 21:14

Nu critic chiar toti arbitri ... cei care au fost pe apa au facut treaba buna ... au fost insa oameni care cred ca le stiu pe toate si sunt cei mai tari. Asta se intampla cand oamenii mici ajung sefi: ii omoara frustrarea !!!
De aceea ii felicit pe cei ce au facut totul ca tot sa mearga bine. Restul ...
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 22 Oct 2007, 06:43

Tavi scrie:Asta mi se pare interesant. Deci turneul open AVP tinde sa se transforme acum la sfarsit in campionat national si oficial?
Probabil n-ai urmarit discutiile anterioare. Nu tinde acum la sfarsit, ci tinde de la inceput. Marea majoritate a discutiilor pe aceasta tema s-au purtat la finalul lui 2006.

Scrie răspuns