clasament Rogojesti

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 01 Oct 2007, 14:39

MihaiV scrie:
ovidiu14 scrie:136 parca
inseamna ca s-a miscat aproape la fel de repede cum vorbeste :lol: :lol:
Misule e bine si asa ,ca daca reuseam sa-i prind dupa cum vorbesc masuram si azi :lol: :lol:
Potentialul baltii a facut sa se prinda atitia pesti si de abia dupa aia "bulanul" de-ai gasi si "decima ' cu sutele .
In mansa 3 nu mai putin de 5 concurenti au depasit suta si inca 5-6 au depasit 90 de pesti /mansa.
Vorba lui Robert Boanta : cu 60 de biban am dat "blanc". :lol:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 01 Oct 2007, 15:26

1.Eugen German 248 pesti
2.Cristi Anghelina 235 pesti
3.Sabin Buzatu 246 pesti
4.Ovidiu Ristivan 206 pesti
5.Ion Dumitru 198 "
6.Vali Stratonov 220 "
7.Radu Vlasiu 201 "
8.Robert Boanta 151 "
9.Mircea Ciobanu 163 "
10.Stefan Tudose 161 "
11.Laurentiu Andronic 156 "
12.Andrei Sava 145 "
13.Aurelian Arif 170 "
14.Petre German 146 "
15.Bogdan Cheta 146 "
16.Stefan Dinu 101 "
17.Adrian Spiak 113 "
18.Caius Delamarian 93 "
19.Sorin Lazea 97 "
20. Stefan Bondrea 82 "
21.Lucian Constantin 86 "
22.Mihai Sofonea 65 "
Cei 136 de bibani ai lui Vali au avut 12.5kg(aprox.)

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 01 Oct 2007, 17:31

Nucus felicitari pentru concurs,foarte bine !
A existat ce era mai important intr-un concurs PESTELE !
Rogojesti este o pista de biban si stiuca fara doar si poate
Inca o data felicitari pentru concursul organizat si la mai mare !!
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 01 Oct 2007, 19:26

ovidiu14 scrie:Nucus felicitari pentru concurs,foarte bine !
A existat ce era mai important intr-un concurs PESTELE !
Rogojesti este o pista de biban si stiuca fara doar si poate
Inca o data felicitari pentru concursul organizat si la mai mare !!
Brava neamule! Bine macar ca spui adevarul! .....A existat .... Ca nu mai exista!!! Ca acum e cu burtile in sus.
Felicitari si pentru concurs....!!! Mai veniti de doua ori, masacrati pestele cu dispret (bibanul) , adica nu il prindeti si il eliberati ci il prindeti si il omorati, de faceti pescarusii sa nu mai doreasca peste si o sa faceti din Rogojesti o balta ca a voastra, sau pe unde treceti voi. Goala!!! Halal pescari (va spune un pescar).
Daca nu credeti veniti si vedeti ce e pe la malul unde ati iesit cu trofeele (bibanas pe care nici calicul de aici nu-l scoate pe mal ci il da inapoi ). Chiar daca se imputeste apa de atata mortaciune, ce va pasa, voi aveti un clasament.
Ordinea e corecta!!! Dar rectificati ...Care a omorat mai mult!
Felicitari pentru concurs dar nu si pentru concurenti. La mai mare???
De unde ? Ca l'ati omorat de mic.
Nu uitati sa va spuneti "echipa " omoara tot. Rusineeeeeee!!!! Nu felicitari.Cred ca legea ar trebui sa'si spuna cuvantul. Sau ... pentru campionii masacrului nu e lege?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 01 Oct 2007, 19:31

mihali scrie: Brava neamule! Bine macar ca spui adevarul! .....A existat .... Ca nu mai exista!!! Ca acum e cu burtile in sus.
Felicitari si pentru concurs....!!! Mai veniti de doua ori, masacrati pestele cu dispret (bibanul) , adica nu il prindeti si il eliberati ci il prindeti si il omorati, de faceti pescarusii sa nu mai doreasca peste si o sa faceti din Rogojesti o balta ca a voastra, sau pe unde treceti voi. Goala!!! Halal pescari (va spune un pescar).
Daca nu credeti veniti si vedeti ce e pe la malul unde ati iesit cu trofeele (bibanas pe care nici calicul de aici nu-l scoate pe mal ci il da inapoi ). Chiar daca se imputeste apa de atata mortaciune, ce va pasa, voi aveti un clasament.
Ordinea e corecta!!! Dar rectificati ...Care a omorat mai mult!
Felicitari pentru concurs dar nu si pentru concurenti. La mai mare???
De unde ? Ca l'ati omorat de mic.
Nu uitati sa va spuneti "echipa " omoara tot. Rusineeeeeee!!!! Nu felicitari.Cred ca legea ar trebui sa'si spuna cuvantul. Sau ... pentru campionii masacrului nu e lege?
Ceva poze?

andreiberecleanu
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 18 Noi 2006, 17:43

Mesaj de andreiberecleanu » 01 Oct 2007, 20:59

Brava neamule! Bine macar ca spui adevarul! .....A existat .... Ca nu mai exista!!! Ca acum e cu burtile in sus.
Daca nu credeti veniti si vedeti ce e pe la malul unde ati iesit cu trofeele (bibanas pe care nici calicul de aici nu-l scoate pe mal ci il da inapoi ). Chiar daca se imputeste apa de atata mortaciune, ce va pasa, voi aveti un clasament.
"In orice razboi exista si victime colaterale" :arrow: George Bush, 24.01.2002

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 01 Oct 2007, 21:22

mihali scrie:Brava neamule! Bine macar ca spui adevarul! .....A existat .... Ca nu mai exista!!! Ca acum e cu burtile in sus.
Felicitari si pentru concurs....!!! Mai veniti de doua ori, masacrati pestele cu dispret (bibanul) , adica nu il prindeti si il eliberati ci il prindeti si il omorati, de faceti pescarusii sa nu mai doreasca peste si o sa faceti din Rogojesti o balta ca a voastra, sau pe unde treceti voi. Goala!!! Halal pescari (va spune un pescar).
Daca nu credeti veniti si vedeti ce e pe la malul unde ati iesit cu trofeele (bibanas pe care nici calicul de aici nu-l scoate pe mal ci il da inapoi ). Chiar daca se imputeste apa de atata mortaciune, ce va pasa, voi aveti un clasament.
Ordinea e corecta!!! Dar rectificati ...Care a omorat mai mult!
Felicitari pentru concurs dar nu si pentru concurenti. La mai mare???
De unde ? Ca l'ati omorat de mic.
Nu uitati sa va spuneti "echipa " omoara tot. Rusineeeeeee!!!! Nu felicitari.Cred ca legea ar trebui sa'si spuna cuvantul. Sau ... pentru campionii masacrului nu e lege?
Nu vreau sa ma erijez in avocatul etapei de la rogojesti, dar parerea mea e ca exagerati... s-au prins 3985 de pesti (stiuci si bibani). Au murit, probabil undeva in jur de 50-100, maxim 200 de bibani si nici o stiuca.... chiar nu cred ca se poate spune ca acolo a fost un masacru.

Pe de alta parte, NICAIERI in Romania nu am vazut intr-un timp atat de scurt atat de multe plase monofilament si atat de multi oameni pescuind la baboi (si aia sunt tot niste pesti omorati) si bagand la sacosa totul fara nici un fel de limite de dimensiuni sau kilograme.
Fara suparare, dar chiar nu cred ca etapa asta a foat o problema pentru lacul Rogojesti, problemele majore sunt chiar in curtea dvs.
Daca gresesc, imi cer scuze si ii rog pe colegii mei de competitie sa ma corecteze.

Una peste alta a fost un concurs foarte bun din toate punctele de vedere. Felicitari organizatorilor si castigatorilor!

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 02 Oct 2007, 07:45

Dupa tonul dumneavoastra linistitor inteleg ca sunteti obisnuiti cu astfel de lucruri. Asta deja o cred. Faptul ca au murit numai 200 de bibani (sa fim seriosi), nu este atat de extraordinar daca nu s'ar datora chiar "campionilor".
Cum? Pai domnilor, ati vazut cu ce "juvelnice" radere erau dotati cei mai multi concurentii? Unde sa stea bietul peste timp de trei ore sau mai mult cand improvizatiile de plase nu le dadeau nici o sansa? Cum sa mai traiasca bibanul daca rezista acestui timp nenorocit de stres cand concurentul venea la cantar se aseza cu spatele spre apa , il "aseza" pe cantar , il lua apoi si il arunca ,repet, il arunca cat colo in apa?
N'ati invatat nimic de la crapari? Dotarile si grija pentru peste nu va spun nimic? Nu era mai cinstit sa'l alegeti pe cel care L'ATI SINUCIS si sa il luati sau sa'l dati cuiva?
Nu a murit nici o stiuca? Poate va pune la dispozitie o poza domnul dela aventuri la pescuit, aia cu cele doua marle spanzurate, pardon, agatate cu sfoara pe dupa operculi, aia care n-a vrut sa stea linistita la poza s'a zbatut si i s'a rupt falca plecand printre picioarele viteazului. Aia mai traieste? Poza cred ca exista.
Setci monofilament? Unde domnule? Nu zic ca s'a starpit braconajul dar sa vezi in doua zile ce nu vedem in luni de zile de plimbat cu barca....nu cred. Asa cum spunea un mare pescar de pe aproape... Numai prezenta pescarilor si este descurajant pentru braconieri. Credeti ca Tomosoiu de la Clubul Siret sta degeaba? Bogatia de peste a venit din neant? Daca este asa cum spuneti atunci de unde atata peste in lacul acesta ? 4 000 i'ati vazut!
Va contraziceti! Lacul este braconat, setci peste tot, localnici iau tot (il iau dar nu'omoara si il arunca) pestele (care localnici ca erau toti fugariti de acolo) dar.....felicitari organizatorilor. Mai bine ar fi sa invatati din greselile acestea. Nu zic , cred ca au fost si pescari adevarati dar nu i'ati vazut pe colegii vostri?
Problema nu este la noi. La noi e peste si clubul Siret se chinuie sa'l paztreze. Ca sa avem. PROBLEMA este in dispretul unora din voi. Pentru peste!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 02 Oct 2007, 08:16

Chiar daca exprimata intr-un mod foarte dur, cred ca problema adusa in discutie de Mihali exista, in sensul ca se intampla sa moara o parte dintre pestii prinsi in concursuri. Si cred ca se poate lucra la treaba asta in editiile viitoare. Cred ca daca ar fi aplicata si o penalizare pentru pestii morti, nu doar nepunctarea lor, atunci pescarii ar avea ceva mai multa grija. La fel cum craparii, ca tot a adus vorba de ei, pun fiecare crap in alt sac, la fel si pescarii de spinning ar putea sa aiba un numar mai mare de juvelnice, astfel incat pestii sa nu fie atat de inghesuiti atunci cand se prinde foarte bine. Sunt convins ca astfel de masuri ar putea duce la scaderea mortalitatii. Chiar daca 200 de bibani nu reprezinta decat 5% din ceea ce s-a prins, si probabil e echivalentul capturii cu care ar fi putut pleca acasa doi pescari ce au pescuit legal timp de o zi, daca la anul vor fi doar 20 in loc de 200 va fi si mai bine.

Oricum, ii felicit pe cei ce gestioneaza lacul de la Rogojesti, fiindca se vede treaba ca in ultimii ani se prinde din ce in ce mai mult peste, deci ceva treaba s-a facut in legatura cu combaterea braconajului.

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 02 Oct 2007, 08:24

La noi in Cupa Moldovei,fiecare peste mort aduce cu el o penalizare care reprezinta numarul de puncte pe care pestele l-ar fi adus.Nu cred ca pestele mort la concursul de la Rogojesti reprezinta un "dezastru ecologic" cum vrea Mihali sa spuna,cred ca mai degraba poate fi o problema de imagine adusa unui concurs care promoveaza ideea de catch&release.Chiar daca este cam dur limbajul domnului Mihali,poate sa dea de gandit organizatorilor de concursuri,sa gasesca metode pentru preveni aparitia unor astfel de probleme.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

Scrie răspuns