Impresii Belis

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 21:02

P.S. In barca cu arbitrii care au masurat pestii erau doi arbitrii, unul de la organizatori si unul de la o alta asociatie. Cel de al doilea era colegul nostru Rosu Razvan. Poate ne spune si el ce si cum. Merci!

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 16 Iul 2007, 21:09

Situatia sta cam asa!
Inainte sa explic ce s-a intamplat acolo vreau sa spun imi asum gresala facuta fara care nu ar mai fi fost aceste discutii , pentru ca stiam care este regulamentul organizatorilor in ceea ce priveste masuratoarea pe apa!
Ideea este ca am masurat pe apa considerand ca un juvelnic spart este un caz de forta majora , Dan fiind si foarte departe de locul de masurare de la mal (si cum bine ziceau unii e concurs de pescuit , nu de tinut pestele viu) !
Cel mai corect din din partea mea ar fi fost sa nu masor pentru nimeni si nu mai iesea acest taraboi!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 21:13

Toata stima pentru recunoasterea greselii.

Mai am o intrebare la tine:
L-ai informat pe Dan ca nu ai voie sa masori pe apa?

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 16 Iul 2007, 21:30

Nu i-am mai spus considerand ca organizatorul si-a facut datoria si a anuntat pe toata lumea si am luat decia de masurare a pestilor de comunacord cu arbitrul care mai era cu mine in barca din partea organizatorilor!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 21:39

Merci.

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

EXPERIENTA

Mesaj de PREDATOR » 16 Iul 2007, 22:13

Sper ca la anul regulamentul sa fie imbunatatit atat in vederea arbitrajului care a lasat de dorit cel putin pana acum cat si a dimensiunii de 15 cm la biban care a transformat turneul avp in bibaniada .Nu se poate compara niciodata 1m de biban cu 1m de salau ,1m de stiuca ,1m de clean ,1m pastrav ,trebuie sa se faca o diferenta de punctaj .

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 16 Iul 2007, 22:29

cred ca pt la anul ar trebui introdusa o noua clauza in regulament.adunarea concurentilor si sedinta tehnica sa fie vineri seara.asa e timp destul,ca in fata dozatorului de bere,sa fie rumegate pe indelete noutatile.nu mi se pare rentabil sa te intilnesti dimineatza la 6,sa participi la sedinta tehnica si apoi sa intri-n concurs.

amadeus
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 25 Iul 2006, 22:09

Mesaj de amadeus » 17 Iul 2007, 00:03

Nu vreau sa acuz sau sa scuz pe nimeni,vreau doar sa incerc sa clarific unele lucruri.
1.Nici unde in regulament nu scrie ca este obligatoriu sa se masoare pe apa,deci nu exista nici o modificare de regulament asa cum se sustine.
2.La ora la care trebuia sa se sustina sedinta tehnica cu greu am reusit sa stringem cel mult 10 concurentii,restul erau foarte ocupati cu alte treburi.De aceea s-au tras doar sectoarele de catre cei 2 capi de serie prezenti.
3.De ce cei doi arbitrii care stiau ca nu se masoara pe apa decit pastravul au facut totusi masuratoarea.
4.Ce ar fi spus ceilalti concurenti la care le-au murit pestii in juvelnice pentru ca nu au vrut sa iasa la mal la masuratoare daca s-ar fi acceptat acei pestii masurati pe apa.
5.La orice competitie decizia unui arbitru este decizia lui ca persoana si se bazeaza pe modul in care evalueaza el situatia si cum interpreteaza regulamentul .Cite meciuri de fotbal viciate de arbitru au fost anulate sau rejucate.
6.Il inteleg pe Dan ca ii frustrant sa pierzi o mansa asa dar trebuie sa inteleaga ca este o eroare umana si nu un complot.
Si citeva pareri personale asupra concursului de la Belis:
Imi pare rau dar acest concurs a fost distrus inca din februarie cind am propus dimensiunea de 15 cm la biban si a continuat cu antrenamentele intensive din ultima saptamina pe pista de concurs.Ce s-a intimplat la Belis a fost o calamitate pentru concursul la clean.
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva. Renel

Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

impresii Belis

Mesaj de catalin petrescu » 17 Iul 2007, 00:15

citesc mesajele voastre si nu-mi vine sa cred. Oare e miza atat de mare? Sau orgoliile? De la anul o sa particip si eu la concurs, sa vad cum e. Va dau eu 5000 sa va duceti in Laponia sau unde doriti-la primii 3 din turneu, dar sunt atati forumisti pe site-ul asta care citesc ce scrieti voi si se intreaba daca sa mai vina la concursuri. Belisul a avut cei mai putini concurenti, din cate am urmarit eu lista inscrierilor si din ce vad a iesit varza. Dupa Gostilele cu caprioara, a urmat Belisul cu "pe apa" sau "fara pe apa" (CU MASCA SAU FARA MASCA).
Traiti din asta?
Domnu' valistrati, nu va cunosc dar inteleg ca organizati urmatoarea etapa.
MARE ATENTIE!

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 17 Iul 2007, 04:36

amadeus scrie:Nu vreau sa acuz sau sa scuz pe nimeni,vreau doar sa incerc sa clarific unele lucruri.
1.Nici unde in regulament nu scrie ca este obligatoriu sa se masoare pe apa,deci nu exista nici o modificare de regulament asa cum se sustine.
2.La ora la care trebuia sa se sustina sedinta tehnica cu greu am reusit sa stringem cel mult 10 concurentii,restul erau foarte ocupati cu alte treburi.De aceea s-au tras doar sectoarele de catre cei 2 capi de serie prezenti.
3.De ce cei doi arbitrii care stiau ca nu se masoara pe apa decit pastravul au facut totusi masuratoarea.
4.Ce ar fi spus ceilalti concurenti la care le-au murit pestii in juvelnice pentru ca nu au vrut sa iasa la mal la masuratoare daca s-ar fi acceptat acei pestii masurati pe apa.
5.La orice competitie decizia unui arbitru este decizia lui ca persoana si se bazeaza pe modul in care evalueaza el situatia si cum interpreteaza regulamentul .Cite meciuri de fotbal viciate de arbitru au fost anulate sau rejucate.
Fara suparare Renel, dar nu ai lamurit deloc lucrurile:
1. Nicaieri nu scrie ca se masoara doar la mal...deci se masoara si pe apa. Faptul ca se masoara doar la mal nu a fost anuntat nici in regulamentul concursului, nici in sedinta tehnica care nu a existat.
2. N-am auzit sa fie chemata lumea la sedinta, doar s-a strigat ca acum se trag sectoarele. Nu erau decat 10 concurenti pt la lumea era ocupata cu pregatirile si au aflat rezultatul tragerii la sorti. Ca fapt divers, Costel uitase ca a modificat ora sedintei.
3. Ce ai scris tu este o intrebare? Mi-o pun si eu! Probabil ei au considerat ca este o situatie de urgenta, daca chiar stiau ca nu se masoara pe apa.
4. Trebuiau intrebati, nu cred ca toti stiau de aceasta hotarare. Pana la urma pescuim sau facem si o proba speciala de resuscitare pesti cu probe eliminatorii: ajutatul sa inoate, frecatul pe burta si respiratie artificiala?
5. Eu consider ca arbitrii de pe lac au luat decizia corecta....si trebuia respectata. Problema este ca si-au bagat coada....mai marii concursului, care au trecut peste toti. NU???
[/b]

Scrie răspuns