gostilele

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

Mesaj de catalin petrescu » 08 Iun 2007, 08:44

MUSkLOIU:
"Depasind discutiile referitoare la un act de braconaj eu nu inteleg cine si mai ales DE CE seamana si intretine aceasta stare de.....sa-i zicem frumos TENSIUNE intre concurenti."

pai uite:

musKloi:
"Ar fi interesant de enumerat persoanele care au fost partase la acest episod trist si care nu au avut nimic de zis....."

"Eu daca eram acolo ieseam singur din curtea proprietarului.....a facut-o cineva din principiu?....a facut-o cineva din solidaritate cu un coleg sau daca nu macar cu ideea de no kill?"

"Organizatorii trebuie sa raspunda de buna desfasurare a unei competitii si sa le asigure competitorilor acele conditii de egalitate care sa duca la un rezultat onest.
Ce au facut organizatorii acestui concurs in momentul in care doi dintre concurenti au fost agresati de catre proprietarul pistei de concurs?
Si de fapt nu mai conteaza cine din ce asociatiatie face parte atata timp cat nu a luat pozitie fata de un act clar de braconaj.
Gyorg eu te sfatuiesc sincer sa nu le mai raspunzi pentru ca este evident cum incearca si se chinuie in acest sens sa-si ascunda sub pres rahatul din casa lor.....este foarte bine ca le-ai dat omoru si esti in frunte."

Gyorg:
"Ceea ce s-a intamplat precum si lipsa de reactie a martorilor evenimentului , m-a dezgustat si m-a facut sa-mi schimb impresia despre acesti oameni diferiti , pescari de rapitori."

"Ganditi-va ca pana si organizatori care au fost martori , din care fac parte si oameni de media - ziaristi sau redactori - nu au miscat un deget sau nu si-au exprimat macar dezacordul cu ceeace s-a intamplat, devenind complici."

sofoneamihai
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 01 Noi 2005, 15:20

Mesaj de sofoneamihai » 08 Iun 2007, 09:44

Q.E.D. !!!

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 08 Iun 2007, 10:29

musKloiu scrie: Depasind discutiile referitoare la un act de braconaj eu nu inteleg cine si mai ales DE CE seamana si intretine aceasta stare de.....sa-i zicem frumos TENSIUNE intre concurenti.
Florine, nici tie nu-ti da de gandit faptul ca si cea mai mica discutie in contradictoriu are in centrul ei cel putin un membru al APR? Ai vazut vreo disputa, oricat de mica, intre membrii altor asociatii?
Eu nu-mi aduc aminte... au fost anul trecut cateva chestii razlete cu masivu si gerula in prim-plan... pana si ei s-au potolit...
Pe mine sincer ma dezamageste atitudinea asta ostila a APR, precum si comportamentul duplicitar al unuia din membrii APR (si ca sa nu fiu acuzat ca nu spun lucrurilor pe nume, ma refer in mod explicit la Gyorg, pe care l-am crezut pana de curand un cu totul altfel de om).
Toate bune!

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 08 Iun 2007, 13:10

Remarc (din partea tuturor) o agresivitate crescuta fata de alte cluburi/ asociatii. Si asta (ma repet) nu este OK.
Agresivitatea va duce la conflicte ce vor pune pe plan secund sportivitatea, pescuitul etc.
Personal vin la concursuri datorita, in primul rând, atmosferei. Chiar nu-mi place faptul ca foşti camarazi de lansete sunt azi duşmani.
Situatia de la Gostilele nu are nimic de-aface cu asociatia/ clubul celor implicati. Fiecare are o anumita atitudine.
Problema trebuie pusa altfel: la concurs s-a petrecut un eveniment. Nu este vina nimanui (ma refer la concurenti, organizatori, arbitrii). Trofeul AvP trebuie sa promoveze in primul rand sportivitatea si respectul fata de peste si natura (inclusiv fata de caprioara). In mod normal trebuie luata o atitudine unitara a tuturor celor implicati impotriva faptei savarsite in timpul unui concurs ce isi propunea obiectivele anterior exprimate.
De aici pana la incaierarea asta e drum cam lung.

PS: chiar nu are importanta daca Gyorg este sau nu vanator. Ca nimeni dintre noi nu este criminal pentru ca suntem pescari. Daca asta credeti PETA cauta prozeliti.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 08 Iun 2007, 13:59

Mihai - Petre,

nu am nimic cu nici o asociatie sau persoana , chiar va stimez si va respect incepand cu Misu, Eugen , Bogdan , tu ..... si terminand cu baieti de la Craiova sositi in batalion intre ultimii.

Ceeace s-a intamplat la Gostilele nu are nimic cu voi sau cu asociatia voastra , cu toate ca unii vor sa induca acest lucru.
Reactia mea a fost naturala asa cum a fost si cand am alergat cu masina dupa hoti si m-a oprit politia ca am depasit pe linie continua , iar cand le-am spus ce s-a intamplat , au spus ca-mi bat joc de ei (Florin Muscaloiu este martor). Este aceiasi senzatie ca si atunci !

Oameni buni ,
Patronul balti trebuia sa-i penlizeze pe cei care au facut fapta si nu sa ma arunce pe mine afara din curte .
Organizatori trebuiau sa se dezica de actiune acestora , tinand cont de faptul ca s-a petrecut in timpul desfasurari concursului.

In acest fel dadeam dovada de atitudine etica in fata tuturor si nu mai erau discutiile de aici.

Nu cautati sa ma incadrati in romanescul : "cine face un bine in Romania sa stea linistit ca oricum va fi pedepsit" :evil:
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1036
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 08 Iun 2007, 15:21

asa se spune:nici o fapta buna sa nu ramina nepedepsita!!! :D :D :twisted:

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 08 Iun 2007, 18:20

Reactia mea a fost naturala asa cum a fost si cand am alergat cu masina dupa hoti si m-a oprit politia ca am depasit pe linie continua , iar cand le-am spus ce s-a intamplat , au spus ca-mi bat joc de ei (Florin Muscaloiu este martor). Este aceiasi senzatie ca si atunci !
Plecam in Delta si niste borfasi au talharit o femeie la benzinarie.
Cine credeti ca fugea cu mertzanu dupa dacia plina de cocalari?....fireste nu politia ci Gyorg......politia insa statea la panda dupa fabica de bere Tuborg si veghea vigilenta ca nu cumva vreun infractor de sofer sa depaseasca pe pod.....
Adevarul este ca Gyorg are simtul civic inca la el si ia atitudine in orice situatie.
Sunt multe intamplari de genul asta care-l au ca protagonist pe Gyorg dar ma opresc aici sa nu-mi sara cineva cu dintii de *** ca-i fac reclama lui Gyorg ca sunt de la APR :lol:
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 08 Iun 2007, 19:24

musKloiu scrie: Adevarul este ca Gyorg are simtul civic inca la el si ia atitudine in orice situatie.
Sunt multe intamplari de genul asta care-l au ca protagonist pe Gyorg dar ma opresc aici sa nu-mi sara cineva cu dintii de *** ca-i fac reclama lui Gyorg ca sunt de la APR :lol:
cu ocazia acestei intamplari nu trebuiesc reglate eventuale "conturi" dintre membrii diverselor asociatii. Nu cred ca ar trebui amestecate aici asociatiile de pescari.
Intamplarea e regretabila, dar are la baza actiunile personale ale celor implicati: paznicul care a ucis caprioara, martorii care au asistat la crima, gyorg si 14 care au luat atitudine, "patronul" baltii care a actionat din postura lui de "zeu al gostilelor" , deranjat de interventia paznicului de vanatoare :roll: Si sa nu omitem faptul ca unii participanti nu au stiut ce se intampla pana dupa concurs
probabil daca se va mai repeta o fapta asemanatoare vor fi mai multi care vor lua atitudine... iar "zeii" se vor gandi de doua ori inainte de a-si manifesta puterile... acum exista un precedent...

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 08 Iun 2007, 19:39

petre - BerTi scrie:
musKloiu scrie: Depasind discutiile referitoare la un act de braconaj eu nu inteleg cine si mai ales DE CE seamana si intretine aceasta stare de.....sa-i zicem frumos TENSIUNE intre concurenti.
Florine, nici tie nu-ti da de gandit faptul ca si cea mai mica discutie in contradictoriu are in centrul ei cel putin un membru al APR? Ai vazut vreo disputa, oricat de mica, intre membrii altor asociatii?
Eu nu-mi aduc aminte... au fost anul trecut cateva chestii razlete cu masivu si gerula in prim-plan... pana si ei s-au potolit...
Pe mine sincer ma dezamageste atitudinea asta ostila a APR, precum si comportamentul duplicitar al unuia din membrii APR (si ca sa nu fiu acuzat ca nu spun lucrurilor pe nume, ma refer in mod explicit la Gyorg, pe care l-am crezut pana de curand un cu totul altfel de om).
Toate bune!
Petre asta este Gyorg.....asta este firea lui... ia atitudine cand lui ceva i se pare nedrept.....se cearta si cu mine stai linistit ca nu defavorizeaza pe nimeni :lol:
In concluzie eu sunt convins ca el nu a facut asta in mod special pentru ca asociatia voastra era organizatorul concursului.....o facea oriunde in orice alta conjunctura.
Mihai ceea ce era de demonstrat nu se refera la tensiunea discutie de pe forum in urma intamplarii nefericite....probabil ca exista dinainte ceva putred ce mie imi scapa in conditiile in care tensiunea si vrajba dintre concurenti a dus la lipsa de reactie din partea unora dintre ei....
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

bogdan72_coco
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 20 Sep 2006, 20:31
Contact:

Mesaj de bogdan72_coco » 08 Iun 2007, 19:45

ce reactie frate noi eram marea majoritate pe sectoare.de unde reactie! :shock:

Închis