Cupa Salmo Sarulesti

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 20 Sep 2006, 22:25

masivule, ai fost deja la doua etape. si? te rog sa nu te superi, mai bine rezolva-ti problemele, pescuitul mai poate sa astepte. Chiar nu mai intelegi de gluma? calmeaza-te omule.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 21 Sep 2006, 08:03

georgelucius scrie:Leba
sa presupunem ca sunt din Iasi
Leba dar tu chiar esti din Iasi :lol: :lol: :lol:

daaa? :roll: aha. bun. :twisted:


@mrvily. zanks, pal.
merg la LH cat mai am lovele. :lol:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 21 Sep 2006, 08:32

Radu,
daca doar atata ai inteles din postul meu ( fara "I"-URI ,....data viitoare cand ma voi adresa catre persona ta , iti promit sa fac o corectie la sange ) se pare ca ajung sa-i dau dreptate lui Malin: "nu ai cu cine sa discuti !"

Continua ceeace ai inceput dar sfatul meu sincer, canalizeaza-ti energia, asa cum ai si spus, catre educatia si cresterea copilului si lasa-i pe altii sa-si cheltuieasca averile pe concursuri ! Apropo, poate lucrezi putin la educatia lui si-l modelezi cu mai multa compasiune si intelegere catre oameni, decat ai tu.

Intradevar poate dispare o pata de culoare din aceste competitii dar daca ajunge echipa afara cu VICE cu tot si se situeaza prost, sa vezi discutii publice pe O(zero)TV si pe B1 ..... cum ne-au furat podiumul nenorocitii aia ... :twisted:
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 21 Sep 2006, 10:05

Radule,ma simt obligat sa raspund public daca tot mi-ai pronuntat numele.Da, cuvintele spuse de tine la plecarea din Belis au fost de mare apreciere fata de organizatorii acestei etape lucru pt.care iti multumim dar asta inseamna pt. mine ca ne-am facut treaba cum am putut mai bine si nu altceva.Din pacate si la Belis au fost nereguli pe care nu le-am putut gestiona bine,pastravii de pe foaia lui Bunicu,lipsa pestelui de pe foaia lui Mihai S.caruia ii cer scuze desi e tardiv ,dar cu SIGURANTA nimic nu a fost premeditat.Greseli au fost mai pe la toate etapele unele mai mari ,altele mai mici dar ceea ce ramine e faptul ca pt.prima oara in tara asta se implica multi oameni in numele unui hobby,SPINNING-ul.
De la capul locului acest turneu isi propunea sa adune cit mai multi pescari pe apa si cred ca a reusit sa tripleze nr.participantilor fata de acum un an sau doi si nu e putin lucru.
De aceea eu consider ca e mai bine sa nu plecam la o etapa cu suspiciuni ,sa lasam concluziile la final nu de alta dar atmosfera negativa dinaintea unui concurs poate face pe unii sa nu participe si asta e cea mai mare pierdere .
In speranta ca revii la sentimente mai bune astept sa ne vedem la Sandulita.
Vali Stratonov.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 21 Sep 2006, 22:02

draga Gyorg,

nu am si nu voi avea compasiune si intelegere fata de oameni, deoarece NU PREA AM AVUT PARTE DE ASA CEVA, chiar si atunci cand am fost foarte conciliant si iertator! asa ca am actionat in consecinta, devenind sever si uneori nesimtit de taios. ASTA-I BALTA, NENE, daca nu stiai!
singurele persoane care au facut CU ADEVARAT asa ceva in viata mea de pana acum sunt in numar de 3, doua sunt femei si restul e Mircea. asta daca mai gusti glume, ca poate te iei dupa ala de zice ca "n-ai cu cine sa discuti", si pui si tu botul la vrajeala, cum au mai pus multi altii! vezi ca e tare mester la vorbe! ceea ce nu stie dansul e ca, basca ca ma pricepeam la oameni inca din liceu, am urmat un fel de curs de psiho despre tipurile si natura umana, care m-a facut sa citesc oamenii cam de la primele 4-5 intalniri, in proportie de 70-80%. asa ca acestui fapt se datoreaza distanta mea fata de el, chiar si dupa ce la Faclia a incercat o apropiere, ce-i drept timida, de mine.

in ceea ce te priveste Gyorg, stiam ca esti un om care se pune in locul celuilalt in orice problema s-ar ivi, cel putin asa ai spus. daca e asa, in loc sa ma acuzi de ceva, mai bine ai incerca fraza de mai sus, sa vezi ca iese ca mine! te rog frumos, dar asta e ultima oara, nu mai "pune botul", scuza-ma ca-ti spun, dar in domeniul competitiilor si chiar al spinningului esti mai nou venit, si chiar nu stii cum se fac jocurile! iti spun doar atat: la concursul open INDIVIDUAL a contat ECHIPA! cu cat era mai mare si mai tupeista, si mai SUSTINUTA, cu atat podiumul era mai plin de echipa! las-o moarta ca din acest p. d. v. vad ca nu ai inteles nimic din competitiile OPEN. si sincer, nici nu imi mai racesc gura si des'tele de pomana.

salutari, Terrybill.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 22 Sep 2006, 08:01

Super discutzii, eu sunt curios ce se intampla cand va vedetzi pe balta... :roll: Cred ca eu nu as putea pescui in concurs langa cineva care "imi doreste numai de bine!". :lol:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 22 Sep 2006, 08:23

mrvily scrie:In cea ce priveste noul program de desfasurare,cel cu doua manse cred ca pe Miercuri sau Joi, cu scuzele de rigoare dar cel ce posteaza este in concediu pina miercuri. :wink:
E deja vineri. Mai sunt 8 zile pana la data limita pentru inscriere.
Daca ne inscriem si nu ne convin modificarile ulterioare, primim banii inapoi?

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 22 Sep 2006, 08:28

MihaiV scrie:
mrvily scrie:In cea ce priveste noul program de desfasurare,cel cu doua manse cred ca pe Miercuri sau Joi, cu scuzele de rigoare dar cel ce posteaza este in concediu pina miercuri. :wink:
E deja vineri. Mai sunt 8 zile pana la data limita pentru inscriere.
Daca ne inscriem si nu ne convin modificarile ulterioare, primim banii inapoi?

eu m-am inscris deja. sper sa nu apara modificari in ultima clipa. :evil: :evil: ar fi extrem de neplacut. la organizatori se aude?
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 22 Sep 2006, 10:52

MihaiV a scris:
E deja vineri. Mai sunt 8 zile pana la data limita pentru inscriere.
Daca ne inscriem si nu ne convin modificarile ulterioare, primim banii inapoi ?

Sunt sigur ca cei de la Energofish nu s-au molipsit de la organizatorii unui concurs care au interpretat in varianta proprie Regulamentul AvP.si vor posta din timp modificarile privind organizarea Cupei Salmo,nu de alta dar ii stiu oameni seriosi.
Daca vreunui concuret nu-i convin modificarile facute cu SIGURANTA nu va primi raspunsul ,citez:"Daca nu iti convine ia-ti banii si pleaca"si se va gasi o modalitate mult mai rezonabila de a rezolva problema,parerea mea.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Dan Iercosan
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 17 Mar 2005, 17:01

Mesaj de Dan Iercosan » 22 Sep 2006, 13:03

Programul Cupei Salmo – editia a V-a

La modificarea programului initial, s-a tinut cont de cativa factori intre care cel mai important a fost cel al timpului ramas la dispozitia organizatorilor pentru buna organizare a concursului. Astfel, am hotarat trecerea la doua manse si prelungirea fiecarei manse la intervalul de cinci ore. Pentru ca se asteapta capturi frecvente si pentru marirea sanselor de supravietuire a pestilor, la cerinta proprietarului lacului, am hotarat ca la jumatatea fiecarei manse sa se faca o cantarire din barca. Fiecare dintre concurenti va fi vizitat de catre o barca a organizatoului compusa din doi arbitri. Ne asteptam la capturi frecvente iar grija noastra cea mai mare este pastrarea pestelui in conditii cat mai bune pana la masurare si eliberare. De aceea, va rugam sa va pregatiti atat cu juvelnice – (minim 3 cercuri, 80cm), cat si cu siruri de agrafe. Oricine va solicita o masurare pe lac, va fi imediat apropiat de catre o barca a organizatorilor. In fiecare echipaj de pe lac vor fi doi arbitri (un angajat Energofish + un arbitru).


Observatii:
1. In caz ca se captureaza stiuca sau somn, concurentul trebuie sa anunte imediat arbitri care se vor apropia pentru masurare. Concurentii care vor aduce stiuca sau somn la mal, vor fi automat depunctati, indiferent daca pestele este viu sau mort.
2. Vestele de salvare distribuite de catre organizatori sunt obligatorii. Cei care nu le vor purta, vor fi automat descalificati
3. Nu este permisa folosirea motoarelor electrice inaintea si in timpul mansei. Deplasarea la locul de pescuit se face NUMAI la vasle. Folosirea motorului va fi posibila doar la terminarea mansei. Se urmareste astfel o ajungere echitabila la posibilele locuri de pescuit, fara a-i avantaja pe cei cu motoare – chiar cu timp de intrare pe apa.
4. Contestatiile se fac pe lac catre arbitri, in momentul in care concurentul constata incalcarea unei prevederi din regulament. Pentru a fi valida, contestatia sustinuta initial trebuie adresata imediat dupa terminarea mansei IN SCRIS odata cu achitarea taxei de 20 de RON, catre arbitrul-sef, Vasile Mitrea.


Sâmbãtã, 7 Octombrie
7.00 – 10.00 Sosire/Campare pe malul lacului Sãnduliþa
10.00 – 11.00 Sedinta tehnica, Stabilirea Sectoarelor, distribuirea vestelor de salvare
11.00 – 11.30 Pregatirea ambarcatiunilor, intrarea pe lac
12.00 – 17.00 Prima mansa a concursului (cu masurare la jumatatea mansei)
17.00 – 18.00 Masurarea capturilor (salau si biban)
18.00 – 18.30 Adunarea la cortul principal
18.30 – 19.30 Prezentare Salmo (slide-show)
20.00 – Afisarea rezultatelor primei manse
20.00 - … Servirea mesei si clasica “Seara Salmo”

Duminicã, 8 Octombrie
6.30 – 7.30 Servirea micului dejun
7.30 – 8.00 Intrare pe lac
8.00 – 13.00 A doua mansa a concursului (masurare la jumatatea mansei)
13.00 – 14.00 Masurarea ultimelor capturilor
14.00 – 15.00 Masa de pranz (bufet suedez)
15.00 – 15.45 Festivitatea de premiere
15.45 – 17.00 Prezentare naluci Salmo

Programul poate fi modificat de catre organizatori in functie de conditiile meteo sau situatii obiective care pot aparea.

Locuri limitate: 120. Înscrierile se fac pâna la data de 1 Octombrie 2006, fiind considerati înscrisi doar cei care au achitat taxa pana la aceasta data. Înscrierile se pot face de catre pescarii din toata tara în functie de domiciliul concurentului conform urmatoarei liste:

1. Magazinul Energofish Bucuresti (Municipiul Bucuresti si judetele: Arges, Buzau, Calarasi, Constanta, Dambovita, Giurgiu, Ialomita, Prahova si Teleorman) Baicului 64A, Tel: 021-2525028
2. Magazinul Avat Cluj (Tel: 0264-439439)
3. Magazinul Avat Alba-Iulia (judetele Alba si Hunedoara) Tel: 0258-832432
4. Magazinul Avat Baia-Mare (judetele Maramures si Satu-Mare) Tel: 0262-218017
5. Suceava (judetele: Botosani, Iasi ,Neamt si Suceava) Tel: 0740-188167
6. Eurofish Tg-Jiu (judetele Dolj, Gorj, Mehedinti si Olt) Tel: 0744-565259
7. Pescarul Roman Bacau (judetele Bacau, Braila, Galati, Tulcea si Vrancea) Tel: 0745-509775
8. Sport Weekend Zalau (Judetele Bihor si Salaj) Tel: 0260-661290 / 0744-530939
9. Rododendron Sacele (Judetele Brasov si Covasna) Tel: 0722-352821
10. Somonul Timisoara (Judetele Arad, Caras-Severin si Timis)
11. Magazinul Drill (Cuza Voda 89, Tel: 3317272 Bucuresti)


ÃŽnscrierea la Cupa Salmo Editia a-V-a este conditionata de acceptarea acestor conditii si a regulamentului publicat.

Scrie răspuns