BIG 5 EGRETA PRO

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de costica_fishing » 09 Oct 2013, 09:24

Eu cred ca in orice situatie, si oricine ar fi barcagiu, pe Isac ar fi o greseala sa intri fara motor termic.
Nici nu mai discut ce s-ar intampla daca se pune vantul.
Organizatorul a fost ok din punctul asta de vedere. Am prefera sa nu trebuiasca sa caram inca o persoana in barca, degeaba.
Dar nu vrem sa stricam placerea altora.

Cu bateriile, poate nu mai gandim noi ok. Ne-am obisnuit sa caram cate 2-3 din astea si sa ne ingrijim de ele mai ceva ca de niste copii mici. :headbash: nu-l nimeresc pe Patzachin - nu plec de la mal fara ele. :lol:
near the beer

sorin podaru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Oct 2013, 20:40

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de sorin podaru » 09 Oct 2013, 09:46

Laurentiule e normal sa se traga la sorti si barcile si barcagii ca la orice concurs.
Ce te faci daca se trag la sorti si lansetele??Ai ceva de casting nou gata? :datz:

Pt.dl.Cheta De acord si cu barcagii pentru o mansa daca pe Isac ni se asigura( contra cost optional)motoare termice
sau macar tractarea de 2-3ori cum a fost stabilit la inceput.Altfel,cu motor electric pe Isac (am pescuit de vreo 20 de ori),daca mai e si ceva vant nu poti face mare lucru.Valoarea adusa de barcagiu in aceste conditii este ca-ti tine barca pe pozitia dorita iar noi ne putem concentra pe pescuit
Personal,mai logic mi se pare sa renunt la barcagiu pe o incinta mai mica prima mansa(chiar daca nu cunosc absolut de loc incinta) unde bateria motorului face fata mai bine iar daca se termina e mai putin de vaslit,deci mai mult timp pentru pescuit

Sever G
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Oct 2013, 10:05

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de Sever G » 09 Oct 2013, 10:24

cu cele mai mari 5 stiuci sa faci clasament pe fiecare mansa e o nebunie Laurentiule !
cu 5 cm diferenta de primul loc in prima zi poti fi printre ultimele locuri ! in mansa 2 nici nu mai are rost sa concurezi

SISTEMUL DE CONCURS INITIAL ERA IDEAL : se aduna cele mai mari 5 stiuci (daca prinzi 5 , daca nu ramai cu 4) si se adauga la lungime urmatoarele 5 stiuci cele mai mari de pe isac ; in felul asta toata lumea lupta pana la ultimul lanseu ! daca in prima zi prinzi doar 2 stiuci se adauga la urmatoarele prinse in mansa 2; dar cred ca vom avea problem la numaru de capture pe Isac si ideal ar fi fost 2 manse pe cormoran; cineva a vorbit ieri cu Gaina si balta e libera duminica :wallbash: ; s-ar putea renunta la Isac si organizarea a 2 manse in 2 zile consecutive pe Cormoran si eliminate Isac care adduce numai probleme multiple; pe cormoran toata lumea va prinde 5 stiuci + alte avantaje

SISTEMUL DE MASURARE 2 variante:
- se masoara pe apa , arbitri avand obligatia sa vina sa masoare la fiecare concurent ; in felul asta dupa ce prinzi 5 stiuci fiecare va elibera stiucile care nu depasesc cea mai mica captura din cele 5 prinse
- se masoara la sfarsit de mansa, concurentii avand obligatia sa tina doar cele mai mari 5 stiuci
varianta a mi se pare mai buna

BARCAGII vs motor electric
fereasca sfantul sa ne trezim ca unul din cei 22 de vaslasi are problem si nu apare ! atunci suntem obligati sa asteptam aducerea altui vaslas si amanarea concursului pana il gasim;

PLECAREA LA START:
ideal ar fi sa fim impartiti in 2 grupe de start care sa plece la o distanta de 1 minut; cei care in prima zi au plecat primii, in a doua zi vor pleca ultimii

BCh
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 02 Oct 2013, 10:11

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de BCh » 09 Oct 2013, 10:30

SISTEMUL DE CONCURS INITIAL ERA IDEAL : se aduna cele mai mari 5 stiuci (daca prinzi 5 , daca nu ramai cu 4) si se adauga la lungime urmatoarele 5 stiuci cele mai mari de pe isac ; in felul asta toata lumea lupta pana la ultimul lanseu ! daca in prima zi prinzi doar 2 stiuci se adauga la urmatoarele prinse in mansa 2
Sună cel mai bine așa! 5 + 5, fără puncte manșă, clasamentul final la sfârșit.

popa razvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 23 Sep 2013, 10:45

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de popa razvan » 09 Oct 2013, 10:44

Va multumim pentru ultimele postari si sugestii (mai echilibrate si de la Dvs.).
Am afisat forma finala a regulamentului concursului Egreta Pro Big 5 pe www.hidroturism.ro/www.egretaresort.ro.

Cei dintre Dvs.care doresc sa participe in aceste conditii sunt asteptati cu drag vineri la Egreta.
Cine nu doreste sa participe va rog sa imi indice pe turism@hidroconstructia.com contul in care doreste restituirea sumei achitate catre noi PANA JOI 10 octombrie ora 17:00.Voi vira banii in dimineata zilei de 11 octombrie.


Subliniem inca o data ca nu suntem afiliati nici unei federatii.Este un concurs independent. La concursurile urmatoare vom fi mai clari si mai bine organizati; ne cerem scuze pentru ezitarile de acum.

Chestiuni punctuale (pentru unele intrebari sau solicitari):

-barcagii din prima zi sunt platiti de noi si furnizati de Cormoran;cativa dintre concurenti doresc sa vina cu proprii barcagii din afara incintei.Nu am organizat aceasta competitie pentru profit...
-putem pune la dispozitia concurentilor-contra cost- 5 motoare pentru ziua a doua; rog participantii sa imi usureze mie din griji si sa vina cu motoare,veste de salvare si siruri pentru stiuci (cine poate,desigur).Putem acoperi partial aceste nevoi.
-cine poate (Dl.Victor Oana?) este rugat sa ma ajute cu 2 jgheaburi de masurat
-Egreta Resort are 21 camere dintre care 4 merg la media si sponsori.Acesta este motivul pentru care am anuntat ca primele 17 echipe inscrise (platitoare) se vor caza aici iar celelalte la Prodelta-pensiune de care ne desparte doar un gard si cu care colaboram adeseori. Restaurantul este destul de mare pentru toti!
Daca prieteniile dintre Dvs.pot face sa cazez 4 pana la 6 echipe in triple in loc de duble (camerele sunt suficient de spatioase ca sa pot pune al trelea pat) ar
intra cam toata lumea la Egreta.
-rog unul dintre membri echipei Sorin Lazea-Costica Cojocaru sa ma contacteze telefonic la 0723 226 135.

Va multumesc,
Dan Ghinescu

Sever G
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Oct 2013, 10:05

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de Sever G » 09 Oct 2013, 10:48

linkul dat de tine nu se deschide !

Avatar utilizator
cp
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 21 Sep 2008, 18:46

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de cp » 09 Oct 2013, 10:58


Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de costica_fishing » 09 Oct 2013, 11:01

near the beer

Sever G
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Oct 2013, 10:05

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de Sever G » 09 Oct 2013, 11:03

era un punct in plus la link si din cauza asta nu mergea ; l-am vazut ... fir intins !

oanavictor
junior
junior
Mesaje: 73
Membru din: 18 Oct 2005, 22:13
Localitate: COMUNA TAMADAU ,SAT DARVARI ,JUDETUL CALARASI
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de oanavictor » 09 Oct 2013, 12:09

1 Vali Comaneci - Ionut Ionita .........achitat avans 500
2 Cristi Bunghez+Catalin................achitat avans 600
3 Sorin Podaru - Viorel ....................achitat
4 Dan Iercosan - Oana Victor.............achitat
5 Vasile Stiopei - Vasile Butuza - achitat
6 Viorel Tarziu ................................achitat
7 Maxim Razvan - Cozma Tudor........achitat
8 Huciog Razvan - Alin Nedelcu..........achitat
9 Georgescu Claudiu +Emil G.............achitat
10 Dan Marginean - partenerul ...........achitat
11 Sorin Lazea - Costica ....................achitat
12 Laurentiu Andronic - partenerul.......achitat
13 Mircea Ciobanu - Alex Dima ............achitat
14 Florin Serbanescu - Doctorul...........achitat
15.Bogdan Cheta - Edi .............. .achitat
16 Petru Ciobanu+Dorin Zaharia..........achitat
17 Cristi Popescu -Mihai Bucur.............achitat
18 Mihaita Fundeanu - Eugen Popa - ....achitat
19. Stefan Cruceru - Tibi ....................achitat
20 Costea Alexandru - .......................achitat
21 REZERVAT ...................................achitat


LISTA ESTE INCHISA..........................

Scrie răspuns