B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormoran

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de nucus » 26 Noi 2013, 11:16

Geniule ,mai taci din gura si vezi-ti de avortata ta federatie ! Daca-ai crapa miine multi ar plinge dupa tine pentru ca ne-ai lipsi , mascariciule !

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de cipic » 26 Noi 2013, 11:56

Laurentiu Andronic scrie:Mihai V nu ai inteles nimic , tocmai ca in cazul altor echipe care au incalcat regulamentul intrand in japse si incepend sa pescuiasca inainte de startul primei manse nu s-a aplicat niciun regulament desi fapta era mult mai grava , la fel si in cazul celor care au furat startul in prima mansa luandu-si un avans de peste 100 de metri de la punctul de start nu s-a aplicat niciun regulament , poate sa-ti confirme Dan Vasilescu cele spuse de mine care chiar a luat atitudine si a strigat atat la arbitri cat si la Dinu sa remedieze aceste nereguli , dar in acele cazuri regulamentul nu a mai contat si nimeni nu a primit nicio sanctiune , regulamentul s-a aplicat numai in cazul meu pentru o intarziere de 6 minute la intoarcere din motive tehnice intamplata dupa incheierea mansei , nu am pescuit dupa finalul mansei martori fiind Cosmin Mocanu si partenerul acestuia care au fost in aceeasi situatie cu noi , am plecat impreuna catre punctul de start la ora 14.55 dar nu am ajuns la timp pentru ca timpul de intoarcere a fost prost calculat si daca pescuiesti in celalalt capat al incintei iti trebuie 1 ora sa ajungi inapoi la punctul de start , asadar nu am viciat cu nimic rezultatul mansei pestii pe care-i aveam pe fisa de arbitraj fiind punctati pe la ora 12 , Regulamentul s-a aplicat DOAR in cazul meu si asta pentru ca am castigat detasat mansa si stii cum e bataia doare daca ar durea si prostia... Repet startul nu s-a dat la fix si daca se tinea cont macar de asta eram intorsi in timpul regulamentar , Catalin Lungu a strigat la asazisul organizator spunandu-i sa-si duca ceasul la reparat inainte de start .
La finalul mansei si NUMAI in acea speta a inceput sa conteze regulamentul pana atunci desi au fost alte incalcari mai grave nu au mai contat pentru organizator , superb ... :lol1:
La campionatul mondial din Italia 2011 unde am iesit dublu vicecampion mondial impreuna cu Paco au fost cateva echipe care au intarziat si au depasit cu cateva minute timpul de intoarcere dar in acel caz nu s-a aplicat nicio sanctiune pentru ca s-a considerat ca acest lucru nu a viciat rezultatele de pe apa .
Laurentiu capul sus si este o vorba pe la noi ''ce nu te omoara te face mai puternic'' la urmatorul concurs pun pariu ca o sa le dai clasa!!! Mi se pare grotesc ca pentru unii sa se aplice regulamentul iar pentru altii nu, iar din cauza unei probleme tehnice sa ti se depuncteze cel mai mare peste care a fost prins cu mult inainte de incheierea mansei!!! Rusine organizatorilor

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de cipic » 26 Noi 2013, 13:25

Dl Director Stefan Dinu nu mai spune nimic :lol: :lol: :lol: simte vreun muscoi mare pe caciula :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de cipic » 26 Noi 2013, 13:26

Sau are pe constiinta o stiuca de 94 cm :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de StefanDinu » 26 Noi 2013, 14:26

Laurențiu, o sa îți răspund o singura data cu privire la aceasta speță.

In primul rand vrea sa îți mulțumesc pentru prezenta la această competiție. Nu este puțin lucru să am la un concurs organizat de mine un campion național, vicecampion mondial și unul dintre primii 3 pescari de spinning din România.

Problema stă cam asa: Echipajul Andronic - Morcovescu a depășit cele 40 de minute stabilite pentru întoarcerea din manșă după terminarea timpului de pescuit. Pentru acest lucru regulamentul prevede o penalizare. Sancțiunea a fost aplicata.

In plus mai am câteva chestiuni de menționat:

1. Startul și finalul manșei a fost dat conform programului și conform ceasului arbitrului. Singurul timp oficial. Deci nu au
existat întârzieri drept care finalul manșei a fost la fix ora 15.00.

2. 40 de minute erau arhisuficiente pentru a vâsli de la cel mai îndepărtat punct al incintei pana la punctul de star. Acest lucru a fost reușit de un echipaj în masa a doua care avea cel puțin 10 ani peste vârsta voastră ... și au reușit în 30 de minute.

3. Problema voastră cea mai evidentă este că ați folosit motorul cu comandă la picior pe oglinda bărcii. Bărcile nu performează cel mai bine atunci când merg cu spatele.

4. Un alt aspect important este ca nimeni nu a pescuit înaintea startului. E adevărat ca o parte din concurenți au muscat din cașcaval. Dar motorul tău Torqueedo a balansat acest mic dezavantaj pe care l-ai avut la start.

5. Ai tot dat exemplul Campionatului Mondial din Italia. In primul rand nu cred ca astfel de campionate sunt un etalon de buna organizare. Cel puțin din punctul meu de vedere. In al doilea rand una este sa întârzii câteva minute și altceva este sa întârzii 6 minute peste cele 40 de minute peste finalul manșei necesare întoarcerii. In al treilea rand o sa îți dau exemplu campionatului de anul acesta când echipa Bielorusiei a fost depunctata pentru întârziere.

6. Ai spus ca cele 6-7 minute nu influențează rezultatul? Dar cele 10-15 echipaje care își pierdeau timpul pe lângă start pentru a nu întârzia la final ce părere crezi ca au? Au sacrificat practic 30-40 de minute pentru a se deplasa catre punctul de start înaintea terminării manșei.

7. Problemele menționate de tine nu au absolut nici o legătură cu întârzierea voastră. Ma îndoiesc la modul cel mai serios ca în timp ce pescuiați v-ați gândit ca trebuie sa întârziați 6 minute pentru a recupera handicapul dat startul întârziat, de cei 50 de metri in plus pe care unii sportivi i-au avut în fata altora sau ca un anumit echipaj a pescuit 2 minute înaintea startului manșei. Cred ca sunt doar chichițe pe care la cautați pentru a va justifica eroarea. Sunteți oameni în toată firea, nu copii !!!

8. Poate măsura eliminării celui mai mare peste poate părea dura. Dar acest concurs are un regulament pe care toți cei care au plătit taxa l-au acceptat. Măsura însă nu o consider prea dură având în vedere că ai la dispoziție 40 minute sa te întorci la punctul de start. Timp care este suficient. Chestiune demonstrată de echipajul tău atunci când la finalul manșei a 2-a ai ajuns la start la numai 3 minute după finalul manșei. Deci ceea ce cere regulamentul nu este chiar imposibil.

9. Nu sunt Dumnezeul spinningului. Dar am fost director de concurs pentru această competiție. Si astfel de decizii trebuie să le ia cineva. Personal sunt foarte supărat ca a trebuit sa iau o astfel de decizie. Ați plătit o taxa iar pentru mine satisfacția "clientului" este cea mai importanta. Mi-a fost greu sa iau o astfel hotărâre dar as lua-o din nou chiar dacă ar fi vorba de un coleg de club. Totodată trebuie sa ma gândesc și la satisfacția restului sportivilor care se așteaptă la o competiție desfășurată conform regulamentului oficial.

10. Nu ești nici învingătorul moral și nici cel de fapt. Pentru ca nu ai fost furat iar rezultatul final nu a fost viciat de o eroare de arbitraj. Dar dacă nu ai fi întârziat la finalul primei manșe ai fi câștigat detașat concursul. Iar acest lucru îl recunosc.

Personal cred ca trebuie sa fi bărbat și sa îți asumi eroarea de strategie în ceea ce privește managementul timpului și mai ales a celui de întoarcere. Si ma refer doar la tine pentru ca tu ai cea mai mare experienta pe barca aia și tu ar fi trebuit sa iei toate masurile sa nu fi penalizat. Mai ales ca știai ca aveai un rezultat excelent.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Adelin » 26 Noi 2013, 15:26

La cererea initiatorului topicului am facut curat si va rog sa incercam sa-l tinem curat. Daca Laurentiu si Stefan mai au de dezbatut alte aspecte care nu s-au lamurit ii rog sa o faca.

Mizeria am mutat-o aclolo unde ii e locul la : Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS
Deci pt cine vrea sa mai comenteze ii rog sa o faca elegant acolo.
Va multumesc.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Marian73
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 25 Noi 2013, 21:21

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Marian73 » 26 Noi 2013, 16:59

StefanDinu scrie:Laurențiu, o sa îți răspund o singura data cu privire la aceasta speță.

In primul rand vrea sa îți mulțumesc pentru prezenta la această competiție. Nu este puțin lucru să am la un concurs organizat de mine un campion național, vicecampion mondial și unul dintre primii 3 pescari de spinning din România.

Problema stă cam asa: Echipajul Andronic - Morcovescu a depășit cele 40 de minute stabilite pentru întoarcerea din manșă după terminarea timpului de pescuit. Pentru acest lucru regulamentul prevede o penalizare. Sancțiunea a fost aplicata.

In plus mai am câteva chestiuni de menționat:

1. Startul și finalul manșei a fost dat conform programului și conform ceasului arbitrului. Singurul timp oficial. Deci nu au
existat întârzieri drept care finalul manșei a fost la fix ora 15.00.

2. 40 de minute erau arhisuficiente pentru a vâsli de la cel mai îndepărtat punct al incintei pana la punctul de star. Acest lucru a fost reușit de un echipaj în masa a doua care avea cel puțin 10 ani peste vârsta voastră ... și au reușit în 30 de minute.

3. Problema voastră cea mai evidentă este că ați folosit motorul cu comandă la picior pe oglinda bărcii. Bărcile nu performează cel mai bine atunci când merg cu spatele.

4. Un alt aspect important este ca nimeni nu a pescuit înaintea startului. E adevărat ca o parte din concurenți au muscat din cașcaval. Dar motorul tău Torqueedo a balansat acest mic dezavantaj pe care l-ai avut la start.

5. Ai tot dat exemplul Campionatului Mondial din Italia. In primul rand nu cred ca astfel de campionate sunt un etalon de buna organizare. Cel puțin din punctul meu de vedere. In al doilea rand una este sa întârzii câteva minute și altceva este sa întârzii 6 minute peste cele 40 de minute peste finalul manșei necesare întoarcerii. In al treilea rand o sa îți dau exemplu campionatului de anul acesta când echipa Bielorusiei a fost depunctata pentru întârziere.

6. Ai spus ca cele 6-7 minute nu influențează rezultatul? Dar cele 10-15 echipaje care își pierdeau timpul pe lângă start pentru a nu întârzia la final ce părere crezi ca au? Au sacrificat practic 30-40 de minute pentru a se deplasa catre punctul de start înaintea terminării manșei.

7. Problemele menționate de tine nu au absolut nici o legătură cu întârzierea voastră. Ma îndoiesc la modul cel mai serios ca în timp ce pescuiați v-ați gândit ca trebuie sa întârziați 6 minute pentru a recupera handicapul dat startul întârziat, de cei 50 de metri in plus pe care unii sportivi i-au avut în fata altora sau ca un anumit echipaj a pescuit 2 minute înaintea startului manșei. Cred ca sunt doar chichițe pe care la cautați pentru a va justifica eroarea. Sunteți oameni în toată firea, nu copii !!!

8. Poate măsura eliminării celui mai mare peste poate părea dura. Dar acest concurs are un regulament pe care toți cei care au plătit taxa l-au acceptat. Măsura însă nu o consider prea dură având în vedere că ai la dispoziție 40 minute sa te întorci la punctul de start. Timp care este suficient. Chestiune demonstrată de echipajul tău atunci când la finalul manșei a 2-a ai ajuns la start la numai 3 minute după finalul manșei. Deci ceea ce cere regulamentul nu este chiar imposibil.

9. Nu sunt Dumnezeul spinningului. Dar am fost director de concurs pentru această competiție. Si astfel de decizii trebuie să le ia cineva. Personal sunt foarte supărat ca a trebuit sa iau o astfel de decizie. Ați plătit o taxa iar pentru mine satisfacția "clientului" este cea mai importanta. Mi-a fost greu sa iau o astfel hotărâre dar as lua-o din nou chiar dacă ar fi vorba de un coleg de club. Totodată trebuie sa ma gândesc și la satisfacția restului sportivilor care se așteaptă la o competiție desfășurată conform regulamentului oficial.

10. Nu ești nici învingătorul moral și nici cel de fapt. Pentru ca nu ai fost furat iar rezultatul final nu a fost viciat de o eroare de arbitraj. Dar dacă nu ai fi întârziat la finalul primei manșe ai fi câștigat detașat concursul. Iar acest lucru îl recunosc.

Personal cred ca trebuie sa fi bărbat și sa îți asumi eroarea de strategie în ceea ce privește managementul timpului și mai ales a celui de întoarcere. Si ma refer doar la tine pentru ca tu ai cea mai mare experienta pe barca aia și tu ar fi trebuit sa iei toate masurile sa nu fi penalizat. Mai ales ca știai ca aveai un rezultat excelent.
Stimate Domnule Stefan Dinu,

Nu as fi vrut sa mai imi amintesc de acest concurs pe care din pacate l-ati gestionat foarte prost, ca sa nu spun altfel ... dar este regretabil faptul ca puteti sa vorbiti de barbatie cu un sportiv ca Laurentiu Andronic, care nu face nici un compromis atunci cand participa la un concurs .

Vorbesc in calitate de coechipier al lui la aceasta competitie (desi dupa cum s-au desfasurat lucrurile, imi este greu sa o numesc asa). Dar traim in Romania, orgoliile sunt mari si povestea cu capra vecinului este mai actuala ca niciodata ...

E foarte greu pentru unii sa accepte ca talentul, pasiunea si dedicatia face ca Laurentiu Andronic si aici citez din cele scrise de dvs. "Sa fie unul din primi trei sportivi de spining din Romania" .

Evident pot fi acuzat de faptul ca nu sunt obiectiv, pescuind cu Laurentiu in barca, dar tocmai din acest motiv as vrea sa va readuc aminte urmatoarele aspecte cu privire la desfasurarea concursului :
. Comform regulamentui pe care dvs. il invocati , startul trebuia dat dintr-un singur loc.

Aici permiteti-mi un mic comentariu, care lamureste pe deplin buna sau reaua intentie a dvs.. Daca va amintiti la start ne-am aliniat doar 5-6 barci, restul fiind imprastiate in doua directii, un grup pe canalul median, iar celalt grup pe canalul central, si aici mai trebuie adaugat inca o barca pe care arbitri la solicitarea Dlui Dan Vasilescu au incercat sa o aduca la start. Adaugati la toate acestea faptul ca nu v-ati ocupat de barci in sensul de a fi macar golite de apa, ca sa nu spun curate, asa cum sa intalmplat la concursurile desfasurate cu o saptamana si cu doua saptamani in urma . Mai amintiti-va domnule Stefan Dinu cum ati fost apostrofat la start de cineva care va intrebat daca va stat ceasul, apoi amintiti-va de haosul in care sa dat startul, defapt nu sa dat nici un start, si poate recunoasteti ca va-ti uitat la mine atunci cand v-am reprosat ca este haos si mi-ati spus sa las lucrurile asa cum sunt, sa numai agit spiritele ... si evident toate aceste lucruri au dus la o intarziere.
Dvs. sustineti ca startul a fost de arbitri ??? Care arbitri ??? Ma repet o barca era plecata sa aduca un echipaj la start, iar o alta barca era pe canalul median la cateva sute de metrii de start.
Si ca sa va mai aduc aminte de startea barcilor si de faptul ca nu aveau vasle sau poate nici acest lucru nu vi-l mai amintiti .
Ne reprosati faptul ca am venit cu spatele si evident viteza a fost mai mica, dar nu va simtiti nici un pic cu musca pe caciula pentru ca inainte de concurs ne-am intalnit si v-am intrebat daca barcile sunt echipate cu suport pentru motor de fata ? , si ne-ati asigurat ca este totul ok , defapt lucrurile au stat asa cum ne-ati obisnuit la acest concurs ... adica, suportul pe care ni l-ati indicat era inutilizabil, motorul de fata cazand de doua ori in balta, fapt ce ne-a obligat la montarea lui pe spatele barcii si evident la o viteza mai mica de deplasare. Acelasi lucru l-au patit si ceilalti concurenti.
Legat de asa zisul regulament , evident oricine ar putea sa spuna ca daca nu ne convenea ceva nu trebuia sa participam, dar primul care nu a respectat acest lucru ati fost dvs. Ce este mai nesportiv ? faptul ca unii fura startul ? sau ca alti ajung cu 6 minute dupa terminarea timpului ? , desi ma repet, startul nu a fost dat la ora 8 fix . Stiu deja raspunsul dvs. "nu este prevazut in regulament !" , adica daca nu ati fost capabil sa ganditi un regulament corect, puteam sa ne apucam de pescuit de la ora 5 dimineata, ca nu conta !
As putea sa continui cu reprosurile la adresa dvs. , dar nu cred ca acest lucru v-ar aduce o lumina in gandirea dvs., sper sa nu va simtiti jignit, dar cu un om care nu accepta argumente sau macar o discutie, si iarasi va aduc aminte ca atunci cand am incercat acest lucru ... raspunsul a fost : citez "asa vreau eu" .
Aceste lucruri le-am scris ... nu pentru dvs. Ci pentru naivii care cred ca daca platesc o taxa la un asa zis concurs pot sa beneficieze de o experienta placuta , sa afle lucruri noi , sa isi imbunatateasca recordurile personale etc.

Si un ultim aspect legat de fairplay si de faptul ca o competitie trebuie castigata pe apa si nu pe mal cu diverse influente din stanga sau din dreapta ... cred ca nu aveti nici un drept sa il invatati pe Laurentiu Andronic despre strategii (ex : cum sa ajungi la mal mai repede) sau alte lucruri legate de concurs, nu de alta, dar iarasi va citez, desi nu sunteti un clasic in viata, este vorba despre "un campion national, vicecampion mondial" , credeti ca atunci cand a castigat aceste titluri nu a dat "dovada de barbatie" ? sau de stiinta a managementului timpului ? ...

Las la aprecierea cititorilor acestui forum corectitudinea si fairplay-ul de care am beneficiat din partea dvs. ca director de concurs si desi ne-ati considerat "clienti" . (citez din dvs.) . Noi v-am considerat intotdeauna un prieten si un om care sprijina spiningul .

De prietenie asa cum si Laurentiu va spus , nu mai poate fi vorba ... in rest va uram fir intins .

Cu stima,

Marian Morcovescu

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de viorel. » 26 Noi 2013, 17:26

apa in barca : multa
noroi in barca si pe mal: mult
startul pe la 8:07- 8:08 in prima mansa
am ramas 5-6 barci la linia de start, unii strigau ca a fost start fals, ca a incercat arbitrul goarna.
5-6 barci aveau cel putin 100 metri avans pe canalul diagonal inainte de ora 8 si mai aveau si torqeedo.
astea pot sa le confirm.
nu vreau sa iau apararea echipei penalizate ,dar logic, daca startul a fost la 7-8 minute dupa 8 si finisul trebuia decalat.

ce a fost a fost, Laurentiu trebuie sa vii in continuare la concursuri. avem cu totii ce invata de la tine
pescar particular

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Laurentiu Andronic » 26 Noi 2013, 18:12

Adica organizatorul aplica regulamentul partial si numai in anumite cazuri ca asa vrea el :shock:
Singura mea greseala a fost ca am participat la aceasta caterinca de concurs unde multe din regulile anuntate initial au fost schimbate din mers , cum ar fi sistemul de punctare , plecare pe rand printr-o poarta special amenajata in functie de o tragere la sorti etc. Cat de spre organizare de calitate nu ai nici un drept sa vorbesti atat timp cat ne-ai dat barcile pline de apa pana la jumate si fara vasle si cu suportul pentru motorul de fata inutilizabil , nu ai fost in stare nici macar sa gestionezi un simplu start si mai vorbesti de barbatie ...
Am venit la un concurs de pescuit pe care l-am castigat , la canotaj intr-adevar nu ma pricep la fel de bine , a doua zi am ajuns la mal la ora 14,40 la 10 minute dupa finalul mansei desi am plecat de la locul de pescuit la 13.30 avand o a treia baterie noua pe care n-am avut-o in prima zi , asa ca cele 40 de minute ar fi fost arhisuficiente e o alta sfidare :?

haralambie
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 25 Mai 2011, 06:41
Localitate: Pe Apa.. la pescuit ... de preferat din barca!

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de haralambie » 27 Noi 2013, 08:00

cipic scrie:Sau are pe constiinta o stiuca de 94 cm :lol: :lol: :lol:
Nu e vorba de constiinta .. e doar incan un failure ca si la LRS......
pe ~~~

Scrie răspuns