Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 07 Mai 2017, 09:59

Mitomanul schizoid chiar crede ca a gasit portita prin care sa puna mana pe banii recreativilor . Totul la numai 80 de lei de caciula :lol: :lol: :lol:
Hai să-ți explic eu Le Mertois de ce v-a bulit Curtea constituțională, că tu nu pricepi.
Dacă OUG 23/2008 rămânea în forma inițială, era OK.
Permisele de pescuit recreativ le dădea ANPA, gratis, fără taxe și fără tarife.dar, ghinion! OUG a fost modificată, iar permisele de pescuit recreativ le dau beneficiarii dreptului de pescuit recreativ. ANPA, datorită Legii nr. 1/2017, eliberează permise de pescuit recreativ către pescarii sportivi sau prin asociațiile de pescari sportivi. Începi să te prinzi?
Pescarii sportivi vor plăti o taxă pentru eliberarea licenței de pescar sportiv, și ulterior o taxă de vizare a acesteia, anual. Plata se face online și vor primi viza, ca la ARBDD. Taxa nu va depăși probabil suma de 30 de lei, mai scumpă fiind eliberarea licenței, undeva la 50 de lei.
În schimb, recreativii, vor fi încolonați de asociațiile de recreativi și obligați să se facă membri. Din cotizațiile tale, Enăchescu, Jianu, Lebegioara și alți ipochimeni,asociațiile de recreativi vor plăti vânătorii care cu sâneața pe umăr te vor păzi de braconieri, pentru ca tu recreativul lui pește să-ți poți lua crapul cu care să te
hrănești, că ăla de crescătorie pute a nămol. Înțelegi?
Problema este alta. Asociațiile de recreativi nu există, toate cele înscrise la ANPA fiind de pescari sportivi (unele și de vânătoare) și vor trebui să se transforme, adică să-și modifice actele constitutive la scop și obiective, unde vor fi obligate să prevadă inclusiv paza resurselor
acvatice vii, pentru că dacă nu au această activitate în Statut, nu pot să păzească
resursa statului. Pricepi?
Mai simplu este ce ți-am sugerate eu, adică să infiintezi asociația pescarilor ... și să
bagi la scop și obiective ce au scris deștepții ăia în OUG 85/2016. Chiar mi-ar place să te
văd în uniformă de dorobanț!

PS Am făcut un calcul simplu, cam cât ar trebui să fie cotizaâia la o asociație pentru plata
pândarilor. Mie mi-a ieșit undeva între 420 și 495 lei/an. Poate mai mult, la asociațiile mai mici, cunumăr redus de membri.
Și atunci te întreb eu pe tine, La Mertois, așa la mintea ta. Ce faci tu după o matură
chibzuință? Dai loveaua la recreatori sau pui burta pe carte și te faci sportiv?
Nu trebuie să-mi răspunzi pe loc. Știu că percutezi mai greu.

Mitomane , baga si numarul de cont , sa stie lumea unde sa-si verse "contributia" ...


:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de razvan m. » 07 Mai 2017, 10:52

Un lucru e clar: indiferent ce prevede legea in vigoare,trebuie sa cotizezi la federatia fantoma din subsol ca sa poti pescui. :lol: :lol: :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 07 Mai 2017, 11:20

Speranta a ramas la cooperativa ! :lol: :lol: :lol:
Eu încerc să vă dovedesc că acest Ordin este unul idiot care nu poate fi pus în aplicare, iar voi o dați cu faptul că federația vă vrea banii.
Hai să vă mai dau câteva argumente pentru care permisele de pescuit recreativ nu vor fi eliberate, cel puțin câțiva ani de acum încolo.

Potrivit acestui Ordin idiot, Planul de management pentru practicarea pescuitului recreativ al asociației va cuprinde
Capitolul 1 : Datele de identificare și de delimitare a zonei/zonelor de pescuit recreativ
Capitolul 2: Scurt istoric al activității din ultimii ani ai asociației de pescuit recreativ în
zona/zonele de pescuit solicitată/solicitate (se exceptează asociațiile de pescuit recreativ
înființate în anul solicitării - "start-upurile")

2.1. Evoluția resurselor acvatice vii, pe specii

2.2. Investiții realizate în domeniul pescuitului recreativ

2.2. Activități de îmbunătățire a condițiilor de mediu, de pază și control
efectuate în scopul protecției resursei acvatice vii

2.3. Unități de acvacultură înregistrate în Registrul unităților de acvacultură
destinate producerii și creșterii peștelui și pescuitului recreativ
2.4. Populările cu puiet de pește efectuate (cantități anuale și pe specii, larve, puiet
predezvoltat, cuiburi embrionate)

2.5. Evoluția numărului de pescari în scop recreativ ai asociației pe ultimii ani

2.6. Acțiuni realizate de educare a pescarilor în scop recreativ pentru protecția resurselor acvatice vii
și a mediului acvatic
Capitolul 3: Investițiile propuse pentru protecția și dezvoltarea durabilă a resursei acvatice vii

3.1. Investiții propuse în protecția zonelor de reproducere și creștere a puietului în habitatele
piscicole naturale

3.2. Investiții propuse în unități de producere a puietului de pește necesar populării
habitatelor piscicole naturale

3.3. Investiții propuse în facilități pentru desfășurarea activității de pescuit
recreativ
3.4. Investiții propuse în facilități pentru îmbunătățirea activităților de
pază și protecție a resurselor acvatice vii (mijloace de transport auto, ambarcațiuni etc.)

Pentru un om avizat, toate aceste bazaconii, cel putin investițiile prevăzute, nu pot fi făcute decât cu respectarea prevederilor Legii nr. 51/1990 privind disciplina în construcții. Ori, asta presupune ca cel care realizează investiția sî facă dovada deținerii dreptului de folosință asupra terenului pe care se va realiza aceasta. Pentru că este clar că nu se poate face pe spinarea peștilor deținuți de ANPA. Evident zonele de pescuit aparțin Apelor Române, nu ANPA. Deci recreatorii trebuie întâi să obțină acest drept de la adminstratorul de bazin hidrografic și să-și autorizeze construcțiile conform art. 25 din Legea nr. 107/1996.

Desfid pe oricine susține că are datele cerute de acest Plan de management. Deci, cine va putea încheia contracte cu ANPA pentru folosirea resurselor pentru pescuitul recreativ?
Speranța obtinerii de permise rămâne tot la federație pentru pescuitul sportiv.
:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de rcorbu » 07 Mai 2017, 11:29

Unde posteaza Fanel, ca sa-l mai necajim un pic ?

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 07 Mai 2017, 12:49

Pe singurul forum unde mai este lasat sa abereze : Pescuitul :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 07 Mai 2017, 14:15

Mitomanul a intrat in sevraj :lol: :lol: :lol:
CONVOCARE ADUNARE GENERALĂ EXTRAORDINARĂ
May 6, 2017 by popescu.stefan Leave a Comment

Având în vedere Decizia Curții constituționale nr. 693/2016 prin care s-a recunoscut ca act de reglementare al pescuitului sportiv din România Regulamentul de organizare și practicare al pescuitului sportiv din România din anul 2015, se convoacă Adunarea generală extraordinară a federației în data de 27 mai 2017, ora 12, la Orăștie, având următoarea:

ORDINE DE ZI

Aprobarea modelului de Licență de pescar sportiv;
Aprobarea taxei de susținere a examenului de eliberare a Licenței de pescar sportiv
Aprobarea taxei de viză anuală și a sancțiunilor pentru încălcarea prevederilor legale
Diverse

Participă cluburile sportive afiliate cu drept de vot. Dacă nu se va complini numărul minim de participanți (2/3 din numărul membrilor cu drept de vot) adunarea se va ține pe data de 28 mai 2017 cu numărul de membri prezenți.



Președinte,

Ștefan Popescu
:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Mai 2017, 20:25

Ei,ei..''sportivii'' astia.. :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 08 Mai 2017, 13:21

Daca va este dor de Popescu puteti sa-l urmariti in toata splendoarea lui pe site-ul pescuitul.
Ultima lui gaselnita este o scrisoare catre Romsilva prin care contesta tarifele practicate de aceasta. Este normal, singur tarif legal este cel al eliberarii si vizarii anuale de catre FRPS a licentei de pescar sportiv, restul sunt niste ilegalitati flagrante, care submineaza autoritatea singurei entitati care.... bla bla bla .
Cu aceasta ocazie aveti ocazia sa descoperiti si faptul ca pescuitul in sistem C&R este un pescuit de competitie, pentru care este obligatorie detinerea licentei emise de FRPS.
:lol1:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de kleniacul » 10 Mai 2017, 15:05

10.05.17
Adauga un raspuns cu citat din acest mesaj

Il citez pe Jianu Mihai:

Macar Popescu ia salariu pentru circoteca asta...

Domnule Jianu, sunteți o javră de om. Eu de când mă ocul de pescuit, nu am luat 1 leu salariu. Am din ce
trăi. Dar de dat bani, am dat la greu. Să văfie rușine.
Postat de: Popescu Stefan (alias FRPS Trimite un mesaj privat userului FRPS, 437 postari.
Ia uite-l în toată splendoarea lui de președinte!Am salvat mesajul că mîine iar zice că el este cel mai respectuos dintre pămînteni.Cum pe pescuitul nu pot să-i dau sfaturi medicale,îi transmit de aici:ia-ți medicamentele la timp și nu mai evita psihiatrul!

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 10 Mai 2017, 21:46

Daca cineva ar avea rabdare sa adune intr-o carte toate postarile federalului de pe forumurile pe unde acesta a bantuit, sigur ar iesi un bestseller.
Singura problema ar fi a librariilor: nu ar sti la ce sectiune sa expuna cartea: umor sa medicina.

Scrie răspuns