Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de razvan m. » 27 Mar 2017, 09:47

Bine le mai zice ! Ma mir cum a putut pierde atatea procese la viata lui, fiind atat de bine pregatit ?!! :lol: :lol: :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Mar 2017, 15:24

...dreptul de preemtiune.. :lol1: :lol1: :lol1: si el exista de 2-3 ani :lol1: :lol1:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 29 Mar 2017, 10:22

Inca o tentativa care vizeaza permisele de pescuit :lol: :lol: :lol:
Mâine se vor lămuri multe. La ora 10, la secretariatul general al Guvernului se va ține o dezbatere pe această temă.
Iată dovada:

Domnului Ștefan POPESCU - Federația Română de Pescuit Sportiv

Stimate domnule Președinte,

Ca urmare a adresei dumneavoastră înregistrată la Secretariatul General al Guvernului cu nr. 20/5209/M.B. din data de 20.03.2017 prin care solicitați stabilirea organizării unei dezbateri cu instituțiile publice implicate în activitatea de pescuit sportiv sub coordonarea Secretarului General al Guvernului,cu scopul armonizării legislației în vigoare privind organizarea, conducerea,supravegherea și controlul pescuitului sportiv în România, vă aducem la cunoștințăcă s-a apreciat ca această dezbatere să aibă loc la Palatul Victoria în data de 29.03.2017 ora 10.00.
Vă rugăm să ne comunicați numele reprezentantului instituției dumneavoastră care va
participa la această dezbatere.

Cu deosebită considerație,

SECRETAR GENERAL

MIHAI BUSUIOC

Cosmin Cernat

Expert, Direcţia Coordonare Politici şi Priorităţi Secretariatul General al Guvernului
Piața Victoriei nr. 1, Sector 1, București

Se va discuta cu legile pe masă.
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de StefanDinu » 29 Mar 2017, 10:51

Mister Fisherman scrie:Inca o tentativa care vizeaza permisele de pescuit :lol: :lol: :lol:
Stii care e problema? O sa fie el, niste funcționari prosti/ miserupisti/ incompetenți iar oamenii care trebuie sa îl combată in nebunia lor nu or sa fie. Ca el a inițiat, el e unicul, EL! Si iar kk ăștia o lege de ne luptam 2 ani cu toată lumea sa ajungem din nou la normal.

Mi unul nu imi vine sa rad de data asta!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 29 Mar 2017, 10:54

Mister Fisherman scrie:Inca o tentativa care vizeaza permisele de pescuit :lol: :lol: :lol:
Mâine se vor lămuri multe. La ora 10, la secretariatul general al Guvernului se va ține o dezbatere pe această temă.
Iată dovada:

Domnului Ștefan POPESCU - Federația Română de Pescuit Sportiv

Stimate domnule Președinte,

Ca urmare a adresei dumneavoastră înregistrată la Secretariatul General al Guvernului cu nr. 20/5209/M.B. din data de 20.03.2017 prin care solicitați stabilirea organizării unei dezbateri cu instituțiile publice implicate în activitatea de pescuit sportiv sub coordonarea Secretarului General al Guvernului,cu scopul armonizării legislației în vigoare privind organizarea, conducerea,supravegherea și controlul pescuitului sportiv în România, vă aducem la cunoștințăcă s-a apreciat ca această dezbatere să aibă loc la Palatul Victoria în data de 29.03.2017 ora 10.00.
Vă rugăm să ne comunicați numele reprezentantului instituției dumneavoastră care va
participa la această dezbatere.

Cu deosebită considerație,

SECRETAR GENERAL

MIHAI BUSUIOC

Cosmin Cernat

Expert, Direcţia Coordonare Politici şi Priorităţi Secretariatul General al Guvernului
Piața Victoriei nr. 1, Sector 1, București

Se va discuta cu legile pe masă.
O noua si rasunatoare victorie: s-a autoinivitat la o dezbatere publica pe tema pescuitului sportiv.
Foarte bine, nu le ramane decat sa dezbata cu spor "organizarea, conducerea,supravegherea și controlul pescuitului sportiv în România".
Cat despre pescuitul recreativ, ramane cum am stabilit :wink:

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de APSHD » 29 Mar 2017, 10:59

La acesta intrunire sunt invitati reprezentanti de la mai multe Ministere : Agricultura , Mediu , Sport , Ape si ANPA. :respekt: :crazy1:
Ultima oară modificat 29 Mar 2017, 11:00 de către APSHD, modificat 1 dată în total.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 29 Mar 2017, 11:00

prin care solicitați stabilirea organizării unei dezbateri cu instituțiile publice implicate în activitatea de pescuit sportiv
Banuiesc ca acolo va fi si un reprezentant ANPA care cunoaste ce urmareste mitomanul si le va explica celor de la Guvern cum sta treaba :wink:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de StefanDinu » 29 Mar 2017, 11:20

Asta cu recreativul e o mare tâmpenie pe care a născocit-o Popescu si au halit-o funcționărașii. Din păcate și alți pescari.

Pescuitul sportiv a fost definit de britanici ca fiind pescuitul cu undita care are drept scop plăcerea personala si recreerea. Nu foamea! Tot ei au introdus conceptul de reținere limitata a peștilor. Si se întâmplă acest lucru la 1900.

Pescuitul Sportiv este pentru prima oara menționat de I. A. Bratescu - Voinesti in cartea "Pescuitul cu undita" (apărută in 1935) si se referea la pescuitul cu undita a peștilor răpitori ... "nu se mai practica șezând jos, ci implica o continua deplasare."

Dupa 1946 a apărut si termenul aberant de "pescuit recreativ". Nu stiu unde si cum, dar cred ca o sa încep o documentare cu privire la evoluția legislație de pescuit anii 1946-1989.

In anii din urma, Popescu născocește una si mai tare: pescarii sportivi sunt aia de sunt in federația sportiva, deci numai FRPS e capabila sa recunoască statul de pescar sportiv. Iar acești funcționărași, care nu stiu cat e ceasul, au zis: "Bine! Lasă ca facem legile sa se refere la pescuitul recreativ!".

Adica din cauza unui nebun ne-am prostit cu toți ???? SERIOS ????
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Le Mertois » 29 Mar 2017, 12:08

StefanDinu scrie:Asta cu recreativul e o mare tâmpenie pe care a născocit-o Popescu si au halit-o funcționărașii. Din păcate și alți pescari.

Pescuitul sportiv a fost definit de britanici ca fiind pescuitul cu undita care are drept scop plăcerea personala si recreerea. Nu foamea! Tot ei au introdus conceptul de reținere limitata a peștilor. Si se întâmplă acest lucru la 1900.

Pescuitul Sportiv este pentru prima oara menționat de I. A. Bratescu - Voinesti in cartea "Pescuitul cu undita" (apărută in 1935) si se referea la pescuitul cu undita a peștilor răpitori ... "nu se mai practica șezând jos, ci implica o continua deplasare."

Dupa 1946 a apărut si termenul aberant de "pescuit recreativ". Nu stiu unde si cum, dar cred ca o sa încep o documentare cu privire la evoluția legislație de pescuit anii 1946-1989.

In anii din urma, Popescu născocește una si mai tare: pescarii sportivi sunt aia de sunt in federația sportiva, deci numai FRPS e capabila sa recunoască statul de pescar sportiv. Iar acești funcționărași, care nu stiu cat e ceasul, au zis: "Bine! Lasă ca facem legile sa se refere la pescuitul recreativ!".

Adica din cauza unui nebun ne-am prostit cu toți ???? SERIOS ????

Bun,sa zicem ca aveti dreptate,dar eu si altii ca mine care retinem din capturi pentru mancare ,ce suntem? Am auzit termenul de ''fomisti''.Va reamintesc,ca pescuitul si vanatoarea s-au ''inventat'' de foame,adica sa-ti procuri hrana.Puteti spune ,ca am evoluat si are peste la supermarket(acolo unde m-a trimis dn Popescu),dar mie imi place pestele din apele salbatice,care nu e crescut cu toate tâmpeniile ,si care nu pute a namol...Deci eu ce sunt? Bineinteles ca pescuitul este si recreere,dar sport??Doar daca doi sau mai multi pescari se intrec ''care prinde mai mult peste'' ar fi sa zicem sport.Parerea mea ,e ca termenul de ''pescuit sportiv'' se refera in general la C&R,de-aia sunt indicatoare cu ''balta cutare,pescuit sportiv''.Ca Popescu are impresia ca ''pescuit sportiv'' este o denumire care ii apartine de drept,asta e alta poveste.Sigur nu o sa reuseasca nimic la celebra intalnire...In rest,numai de bine...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de rcorbu » 29 Mar 2017, 12:18

StefanDinu scrie:
In anii din urma, Popescu născocește una si mai tare: pescarii sportivi sunt aia de sunt in federația sportiva, deci numai FRPS e capabila sa recunoască statul de pescar sportiv. Iar acești funcționărași, care nu stiu cat e ceasul, au zis: "Bine! Lasă ca facem legile sa se refere la pescuitul recreativ!".

Adica din cauza unui nebun ne-am prostit cu toți ???? SERIOS ????

Asa o fi ? da cluburile voastre din LRS de ce au CIS, daca notiunea de pescuit sportiv nu se refera la sport in sensul legii mai tot mentionate de Popescu ?

Ce nevoie aveti de asa ceva ?

Scrie răspuns