Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de cezar.ch » 29 Dec 2016, 14:38

Raportul este de-a dreptul ingrozitor! L-am citit si m-am speriat!

Iar faptul ca raportul a fost dirijat si la ANAF, inseamna ca necazurile majore de-abia incep.

Avand in vedere sumele si natura neregularitatilor, daca controlul ANAF-ului se soldeaza cu concluzii similare, cazul
este de competenta DNA.
Iar incadrarea juridica va fi grea de tot. Brrr....aud cum zornaie catusele!
Fratilor, este de puscarie cu executare...nu mai este gluma pe forumuri

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de jhonny » 29 Dec 2016, 17:07

Cei de la APS Alba spun ca la contabilitatea lor a fost si mai si. Paguba estimata(evaporata) peste 1 miliard lei la data aceea. :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 29 Dec 2016, 17:34

De remarcat comportamentul federalului pe durata controlului, similar cu cel al unui borfas ordinar prins cu mana in buzunarul altuia: la inceput striga in gura mare, se vaita ca este o victima a unui control ilegal, promite ca va pune la dispozitie documente pentru ca mai apoi sa se faca nevazut (telefon la care nu mai raspunde, sediu federal cu usi inchise).
Cu alte cuvinte, un comportament demn de un presedinte al unei autoritati publice, de fapt singura autoritate publica in materie de pescuit, nu-i asa?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Dec 2016, 20:25

Deoarece plățile efectuate din veniturile proprii ale FRPS sunt sub pragul de minimum 10% din
valoarea totală repartizată de MTS, așa cum reiese din Contul de execuție întocmit de federație,
rezultă că aceasta nu a respectat obligația stipulată la art.3.2 din contractul de finanțare care
prevede: ”să realizeze o contribuție proprie de minimum 10% venituri oproprii ale federației din
valoarea totală a sumei repartizată de MTS...”;

....eee, aici nu mai merge cu formula ;;platiti voi ca deconteaza federatia dupa aia''...nea fane ai pus-o de data asta.. :lol1:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Tavi » 30 Dec 2016, 00:15

Raportul ar trebui trimis si la Curtea de Conturi, dar problema e ca aia ar verifica sau ar trebui sa verifice si cum au ajuns banii publici la federatia lu peste prajit sportiv, nu doar cum s-au cheltuit si contabilizat.. Si aici onor MTS ar avea de dat niste note explicative ... :evil:
Pe un forum (intre timp raposat :P ), l-am avertizat pe nea fane de la inceput sa nu semneze primul contract de finantare de la MTS(2015), pentru ca banii publici nu pot fi facuti nevazuti la fel de usor ca banii pescarilor, cum a mai facut el via Apsalba si Fnpsr.
Binenteles ca nu m-a ascultat, era pe cai mari hraniti de la buget.
In fine.
Catusele nu vor suna prea curand, daca vor suna, am unele dubii. Chiar si in ipoteza ca institutiile (ANAF, Curte de Conturi, etc) il vor lua la purecat serios, va contesta tot, procese, etc, cunoasteti filmul.
Problema pe termen scurt a lui nea fane e ca s-au cam terminat toate posibilele surse de facut bani. Sper ca dupa acest raport MTS nu ii va mai da bani si in 2017... :roll:
Cotizatii de la membri...complicat cu atatea cereri de afiliere respinse si excluderi... :lol:
Permise...ciuciu.
Licente, cursuri, etc. ciuciu.
S-au gatat banii...the end.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Tavi » 30 Dec 2016, 00:31

Si ca sa citez din clasici :lol: :
Tavi scrie:Popescu trebuie sa ramana presedinte al federatiei pana la sfarsitul deloc placut al acesteia si sa de socoteala pentru ce a facut, mai ales cu banii...
Dupa umila mea parere tre sa fi inconstient sa-ti asumi raspunderea pentru patrimoniul unei asemenea facaturi, sunt multe chestii dubioase acolo, in special modul de obtinere al banilor publici. :evil:
De altfel, in trecut el si-a facut exitul din asociatiile pe care le-a dus la faliment la timp, inainte sa-l ia cineva la bani marunti, vezi apsalba, fnpsr. Nu-i dati din nou ocazia sa se spele pe maini ...
Popescu presedinte! :twisted:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de jhonny » 30 Dec 2016, 07:43

Si clubul APULUM a fost falimentat tot de el, dar plateste la ANAF in solidar cu alti doi din conducere impozitele datorate pe salarii in valoare de 28.000 lei :| :| :| :|

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de APSHD » 30 Dec 2016, 10:13

Domnilor FRPS din cite stiu eu este un ONG . Iar ONG-urile nu pot fi verificate financiar numai de Curtea de Conturi .
Daca sunt in eroare va rog corectatima. :respekt:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Tavi » 30 Dec 2016, 10:25

Un ONG sa-i spunem obisnuit care nu primeste bani publici nu are treaba cu Curtea de Conturi. Sau mai bine zi CC nu are treaba cu el.
Dar FRPSC este federatie sportiva si a primit si cheltuit bani publici. Iar verificarea utilizarii banilor publici este atributie a Curtii de Conturi.
De altfel Curtea de Conturi a mai verificat (auditat) federatiile sportive, vezi aici :
http://www.curteadeconturi.ro/Publicati ... 20COSR.pdf
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de cezar.ch » 30 Dec 2016, 10:51

Tavi scrie:Un ONG sa-i spunem obisnuit care nu primeste bani publici nu are treaba cu Curtea de Conturi. Sau mai bine zi CC nu are treaba cu el.
Dar FRPSC este federatie sportiva si a primit si cheltuit bani publici. Iar verificarea utilizarii banilor publici este atributie a Curtii de Conturi.
De altfel Curtea de Conturi a mai verificat (auditat) federatiile sportive, vezi aici :
http://www.curteadeconturi.ro/Publicati ... 20COSR.pdf
Corect, dar cu un singur amendament: dacă a fost sesizat ANAF și acesta vine în control, se intră deja pe alt traseu. Iar dacă ANAF confirmă, chiar și parțial, cele scrise în Raportul Corpului de Control al MTS, privind cheltuirea abuzivă a banilor publici și obstrucționarea cu rea credință a activității de control...se deschide poarta către DNA.

Faptul că sumele nu sunt impresionante...hm, realitatea zilelor noastre este că dacă furi zeci de milioane, poate scapi, dar dacă furi câteva mii de lei din banii statului, faci sigur pușcărie.
Singura șansă a lui Popescu este să acopere "gaura", să coopereze cu organele de anchetă și să dea peste un procuror mai milos.

Dar, oameni buni, nu credeți că respectivul control a venit "pe pont", că au fost informați din interior unde să caute...gândiți-vă numai pe câți i-a reclamat, târât prin tribunale, insultat și, în unele cazuri, țepuit?

Scrie răspuns