Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de rcorbu » 08 Dec 2016, 10:18

Acum 5 minute a plecat catre ANPA un mail in care se cere punctual de vedere referitor la taxele pentru nemembrii, cerute de AJVPS Sibiu.
Sa vedem ce zic si ei !

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de rcorbu » 08 Dec 2016, 10:37

A, sa nu uit, din cate am mai citit se pare ca AGVPS avea niste contracte mai vechi, cu care a castigat in instant contra ANPA si a ramas cu ape in administrare.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 08 Dec 2016, 11:25

Pe asta o stiti ? :lol: :lol: :lol:
Eu dorm linistit, bazându-mă pe prosta altora. De exemplu, conform art. 2, pct. 18*2 din această Ordonanță spune așa:182. pescuit recreativ - activităţi necomerciale de pescuit care exploatează resursele acvatice vii în scop recreativ sau sportiv;

Am luat act de această prevede expresă a OUG (act cu putere de lege) și am cerut MTS să schimbe definiția ramurii de sport„pescuit sportiv” în „pescuit recreativ”. Doamna Ministru nu poate să refuze solicitarea, întrucât dumneaei a votat această OUG. Corect?
Pentru că sport înseamnă agrement, recreere și competiție.
Ați văzut ce simplu se rezolvă treburile?

:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de rcorbu » 08 Dec 2016, 11:38

Mister Fisherman scrie:Pe asta o stiti ? :lol: :lol: :lol:
Eu dorm linistit, bazându-mă pe prosta altora. De exemplu, conform art. 2, pct. 18*2 din această Ordonanță spune așa:182. pescuit recreativ - activităţi necomerciale de pescuit care exploatează resursele acvatice vii în scop recreativ sau sportiv;

Am luat act de această prevede expresă a OUG (act cu putere de lege) și am cerut MTS să schimbe definiția ramurii de sport„pescuit sportiv” în „pescuit recreativ”. Doamna Ministru nu poate să refuze solicitarea, întrucât dumneaei a votat această OUG. Corect?
Pentru că sport înseamnă agrement, recreere și competiție.
Ați văzut ce simplu se rezolvă treburile?

:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:

Pai atunci adio competitii de "Pescuit Sportiv" si afiliere la CIPS, ca aia sunt sportivi NU recreativi !!! :lol1:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 08 Dec 2016, 11:59

Deci da, niciodata nu este bine sa-i subestimam imaginatia federalului, intotdeauna va mai gasi ceva cu care sa ne taie respiratia :mrgreen:
Deci vom avea pescuit recreativ ca ramura sportiva, si o federatie sportiva de pescuit recreativ :lol1:
Oare vom ajunge sa avem si sportivi recreativi profesionisti, care se vor recrea pe baza de contract, cu clauze de reziliere, cote de piata si sume de transfer?

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de jhonny » 08 Dec 2016, 16:51

rcorbu scrie:Acum 5 minute a plecat catre ANPA un mail in care se cere punctual de vedere referitor la taxele pentru nemembrii, cerute de AJVPS Sibiu.
Sa vedem ce zic si ei !
Nu este nevoie, ordonanta 85 din 2016 care modifica pe 23 zice la art 23 pct(4) ca permisul de pescuit este valabil PE BAZA DE RECIPROCITATE......etc
Asa ca ce este imperativ stipulat in lege nu se poate modifica.
Contractele asociatiilor vor fi DE UTILIZARE a unor zone de pescuit, deci fara titlu oneros. Asa ca astia din Sibiu iar viseaza la bani, dar nu se ”coace” nici anul acesta. Reguli pe domeniul public al statului nu pot ei sa stabileasca. Asa ca PAAAAA!
Sunt valabile regulile de bun simt, pe care trebuie sa le respectam cu totii.
Cat despre tarife, cotizatii, etc. discutam dupa semnarea contractelor de UTILIZARE a unei zone de pescit si dupa aprobarea de catre ANPA a planului de menegement al asociatiei. :respekt:

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de jhonny » 08 Dec 2016, 16:57

rcorbu scrie:
Mister Fisherman scrie:Pe asta o stiti ? :lol: :lol: :lol:
Eu dorm linistit, bazându-mă pe prosta altora. De exemplu, conform art. 2, pct. 18*2 din această Ordonanță spune așa:182. pescuit recreativ - activităţi necomerciale de pescuit care exploatează resursele acvatice vii în scop recreativ sau sportiv;

Am luat act de această prevede expresă a OUG (act cu putere de lege) și am cerut MTS să schimbe definiția ramurii de sport„pescuit sportiv” în „pescuit recreativ”. Doamna Ministru nu poate să refuze solicitarea, întrucât dumneaei a votat această OUG. Corect?
Pentru că sport înseamnă agrement, recreere și competiție.
Ați văzut ce simplu se rezolvă treburile?
Pai modificarea este..
6. La articolul 2, după punctul 181 se introduc două noi puncte, punctele 182 şi 183, cu următorul cuprins:"
182. pescuit recreativ - activităţi necomerciale de pescuit care exploatează resursele acvatice vii în scop recreativ sau sportiv;

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de jhonny » 08 Dec 2016, 17:00

copy din oug 85 din 2016
”Art. 23.
(1) Pescuitul recreativ în habitatele piscicole naturale se practică în baza unui permis de pescuit emis de către beneficiarul contractului de utilizare a resurselor acvatice vii în scop recreativ.

(2) Condiţiile de practicare a pescuitului recreativ, modelele permiselor de pescuit în scop recreativ în habitatele piscicole naturale, precum şi modul de eliberare a acestora se stabilesc de beneficiarii contractelor de utilizare a resurselor acvatice vii în scop recreativ.

(3) În amenajările piscicole şi în lacurile de acumulare pentru care s-au eliberat licenţe de acvacultură, pescuitul recreativ se poate practica doar în condiţiile şi pe baza regulilor stabilite de deţinătorul licenţei de acvacultură.

(4) Permisul de pescuit recreativ este valabil atât pentru zonele pentru care asociaţia al cărei membru este a încheiat contracte de utilizare în scop recreativ a resurselor acvatice vii, cât şi pentru zonele pentru care alte asociaţii au încheiate contracte, pe bază de reciprocitate, fără a se depăşi capacitatea anuală de pescuit stabilită pe bază de studii ştiinţifice de specialitate.

(5) Activitatea de pescuit recreativ se practică în cadrul fiecărei asociaţii în baza planului de management pentru pescuit recreativ, aprobat de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură.”

Asa ca Sibiul iar s-a pacalit sau s-a grabit sau si una si alta. :respekt:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Dec 2016, 17:49

Pai sint unii p-acilea doxa de legi , rupti din soare cand e vorba sa se exprime koierent :lol: , da' tac ca mortu'-n papusoi..

Cand e vorba sa arate cu degetelul ala scolit si sa rada de federatie nimeni nu-i intrece...dar frate, cand e vorba de ograda proprie, mai greu..

De exemplu e greu de explicat cum de au cel mai mare tarif din tara,dar fac presiuni asupra membrilor sa iasa la curatat gunoaie(indulcit ,ii zice .....ecologizare)si nu au facut nici o populare cu ceva puiet acolo ,orice..ba chiar s-au exprimat pe aici(poate au uitat,eu nu) cum ca popularile pe Olt etc, nu-si au rostul..si acum hop, taxa pe zi mai ceva ca si la privati, plus masuri din astea de stapan feudal..cica doar 3 zile poti campa pe malul apei.. :?: :!: :!:

Unii se intreaba de exemplu, de ce acestia fac presiuni asupra membrilor sa iasa la curatat gunoaie dar nu fac presiuni asupra autoritatilor pentru ca acestea sa aplice legile in vigoare si sa administreze amenzi celor ce se fac vinovati de mizeria de pe malul apelor..

Cu ce este mai bun modelul de mai sus, fata de aberatiile popescului??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de jhonny » 08 Dec 2016, 18:07

Au la conducere tot un fel de popescu, cu foamea in gat dupa firfirei.
Lasa Gigi noi mergem la Divici.
:respekt:

Scrie răspuns