Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Tavi » 21 Noi 2016, 15:20

Nu cred ca se vor mai da bani pentru gluma aia de federatie. Mai degraba ar trebui dati inapoi banii deja luati, federatia nu indeplinea criteriile de finantare in 2015, nu stiu cum a fost in anul asta. Nu cred ca trece cu bine de un control al Curtii de Conturi facut pe bune. Dar no, suntem in Romania.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de cezar.ch » 21 Noi 2016, 15:38

Tocmai am aflat că MTS, în calitate de for tutelar al federației, a recunoscut valabilitatea alegerii în funcția de președinte a dlui Florin Cârstocea.
Am mai aflat că s-a stabilit și metoda prin care dl.Ștefan Popescu să fie obligat să facă pasul înapoi și să dispară din peisaj.

Mai mult nu pot să vă spun, dar la treaba asta au lucrat cățiva "grei"...vin vremuri grele pentru urmașul lui Mihai Viteazu.

Cristi Y
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 07 Dec 2011, 16:56

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Cristi Y » 21 Noi 2016, 17:05

cezar.ch scrie:Am mai aflat că s-a stabilit și metoda prin care dl.Ștefan Popescu să fie obligat să facă pasul înapoi și să dispară din peisaj.
dar inainte sa faca pasul inapoi are de justificat niste bani de la bugetul de stat care i-a cheltuit dupa mintea lui infantila

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 22 Noi 2016, 11:31

L-au lasat pe ghertzoi sa-si faca cooperativa si acum i-au luat-o smecherii :lol: :lol: :lol:
Mitomane , n-ai stiut ca asa se intampla cand esti un "cautator de comori" care vrei sa vrei sa te capatuiesti ?


:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de APSHD » 22 Noi 2016, 13:15

Lupta adevarata se va da in curind la Tribunalul Alba-Iulia.
Acolo nu mai merge cu povesti . Actele vorbesc . Care tabara a respectat legea va cistiga iar tabara pierzatoare va intra in NEANT

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de cezar.ch » 22 Noi 2016, 15:20

APSHD scrie:Lupta adevarata se va da in curind la Tribunalul Alba-Iulia.
Acolo nu mai merge cu povesti . Actele vorbesc . Care tabara a respectat legea va cistiga iar tabara pierzatoare va intra in NEANT
Sunteți sigur că la Tribunalul Alba Iulia?
Sunteți sigur că "se va da în curând"?

Știți cât durează un astfel de proces...care nici nu a început încă? Cu proceduri prealabile, termene, citări, amânări, tergiversări, eventuale strămutări, exercitare căi de atac, inclusiv extraordinare?

Credeți că Popescu va avea în față un jurist plictisit de la o instituție de stat, care va trimite niște "întâmpinări" obosite și nu se va prezenta la termene?
Sau un avocat/niște avocați versați. bine plătiți și stimulați de onorarii de succes "grase" ?

Și, mai ales, credeți că va fi un singur proces? Cred că sentința definitivă se va da când topicul ăsta va depăși 1500 pagini.
Ce va fi cu federația și pescuitul de competiție până atunci? Dar cu aderarea la CIPS?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de APSHD » 22 Noi 2016, 17:58

cezar.ch scrie:
Și, mai ales, credeți că va fi un singur proces? Cred că sentința definitivă se va da când topicul ăsta va depăși 1500 pagini.
Ce va fi cu federația și pescuitul de competiție până atunci? Dar cu aderarea la CIPS?
Nu cred ca procesul va dura extraordinar de mult .
Ambele tabere trebuie sa-si depuna la dosar actele de care dispun iar Instanta va da un verdict . Indiferent cine pierde va face recurs .Toate aceste procese vor dura minim 3-4 ani . Pina la solutionarea definitiva , finantare de la Minister CANCI , competitii sub egida Federatiei CANCI .
Pe aceasta cale AGVPS a reusit sa ramina in continuare Tartorele competitiilor de pescuit. :respekt:

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de mircea13 » 22 Noi 2016, 19:12

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 22 Noi 2016, 20:47


Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de razvan m. » 24 Noi 2016, 12:15

In timp ce in federatia de subsol continua tensionata partida de sah dintre cele doua copresedintii, care abunda in mutari surpriza si trucuri & smecherii, la CIPS lucrurile pare ca au inceput sa se limpezeasca.

Pe saitul CIPS s-a publicat, in sfarsit, decizia Congresului desfasurat in aprilie, care in chestiunea aderarii FRPS spune asa:

C-10/2016. The Congress decides to maintain the AGVPS of Romania’s full me m-bership in the CIPS until the FRPS would give his demand with all the necessary data for the admission and until a new option of fishing sport would be definitely clarified in Romania.

http://www.cips-fips.com/cips/download/ ... etubal.pdf

Cum ar veni, aderarea se amana... dar nu e clar pana cand. Sa vedem cum suna in franceza, poate intelegem mai bine:

C-10/2016. Le Congrès décide le maintien de l’AGVPS de Roumanie qui reste membre à part entière de la CIPS au nom de la Roumanie, jusqu’à ce que la FRPS présente un dossier de demande d’adhésion respectant toutes les exigences nécessaires à l’adhésion à la CIPS et qu’une nouvelle option de la pêche sportive soit définitivement clarifiée en Roumanie.

http://www.cips-fips.com/cips/download/ ... etubal.pdf

Din cate se intelege, cererea de aderare nu a respectat toate cerintele si, in plus, mai e necesara clarificarea definitiva a unei noi optiuni de pescuit sportiv. Aici iarasi nu e prea clar. Totusi, un pai de care inecatul sa se agate parca ar mai fi...

Dar sa vedem si procesul verbal de sedinta, poate de acolo intelegem mai bine cum s-a pus problema:

The President also recalls the situation in Romania. FRPS (Romanian Federation of Sport Fishing) is still sending letters of application to CIPS in substitution of AGVPS, actually member. The President informs that in its last meeting the Praesidium has decided that AGVPS remains in CIPS. The President submit to voting the Praesidium’s proposition. The Congress unanimously accepts the permanence of AGVPS inside CIPS.

http://www.cips-fips.com/cips/download/ ... etubal.pdf

Din ce se poate vedea cu ochiul liber, aici lipsesc nuantele diplomatice si decizia pare mult mai clara. In pofida faptului ca FRPS inca mai trimite scrisori de aplicare ( :lol: ), congresul aproba in unanimitate ramanerea AGVPS in CIPS.

Desigur, FRPS este libera sa... aplice din nou la urmatorul congres, ce va avea loc si mai aproape (deci cu cheltuiala si mai mica), respectiv la Praga, in Republica Ceha, pe 27/29 aprilie 2017. Cine stie, poate poate !

http://www.cips-fips.com/cips/download/convoc17_en.pdf

:lol1: :lol1: :lol1:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns