Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Iul 2016, 15:25

Mister Fisherman scrie:Si mai trebuie mentional un lucru important, anume ca : Scopul pentru care a fost infiintata acesta cooperativa a fost acela de a pune mana pe banii celor care pescuiesc recreativ
Io mai stiu pe unii care vor fix acelasi lucru.. :mrgreen:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de razvan m. » 29 Iul 2016, 16:29

Numai pe unii ? Eu stiu pe mai multi, adica pe toti cei care si-au facut chioscuri de vandut permise cu care luau bani de la pescari fara sa faca nimic pentru pescuit. Si, bineinteles AGVPS-ul, dupa care s-a inspirat Popescu. Ceea ce a vrut sa faca el e de fapt un nou AGVPS, sub acoperirea federatiei sportive.
Nu i-a reusit, din fericire pentru noi toti.
Ai trecut de partea lui ?
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Iul 2016, 22:16

Tu stii pe mai multi??Sa-mi trag una si eu care credeam ca 'unii' e unul singur..
Ai trecut de partea lui ?
Asta o fost o intrebare pe principiul 'cine nu-i cu noi e impotriva noastra??'
Io cred ca is multi ani, inca de pe vremea cand se lauda cu suta de mii de euroi sponsorizare de la hidroelectrica, si poate si mai de inainte,de cand am adoptat o pozitie fatisa contra popescului si aberatiilor sale..
Pa vremea aia ziceai ca nici nu te obosesti sa citesti ce scrie..acu' vad ca esti pe metereze mai ceva ca la Plevna. :lol:
Ce am blamat la Popescu voi blama si la altii,fii sigur..asta nu inseamna ca sunt cu el..numai o minte sucita ca a ta putea intelege asta :mrgreen:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de razvan m. » 30 Iul 2016, 07:47

Incepusem sa ma ingrijorez vazand ca ultimele x interventii pe acest topic au fost pentru a-i deplange prematur disparitia.

Ca o paranteza, nu vreau sa deviem prea mult cu discutia de la topic. Exista un fenomen psihologic care se numeste sindromul Stockholm. Cam asa se manifesta el:
După câteva zile sub asediu, mai mulți suedezi, luați ostatici în urma unui jaf comis asupra unei bănci din Stockholm în 1973, au început să simpatizeze cu răpitorii, ajutându-i să scape de poliţie. Mai mult, unul dintre ostatici, o tânără casieră, chiar s-a căsătorit cu unul dintre agresori. Cazul petrecut în capitala suedeză a conferit numele acestui tip de deviere comportamentală. Conform sindromului Stockholm, victima trăiește un act de autoiluzionare: pentru a diminua inimaginabilul stres al situației, el începe să-l considere pe agresor prieten, crezând că va fi salvat și că supraviețuirea sa depinde de cea a răpitorului.
Mai multe pe Google sau aici: http://semneletimpului.ro/social/dreptu ... rarii.html

Nu are sens sa ne atasam acum de federatia popesciana, care a incercat din rasputeri sa ne abuzeze in toata aceasta vreme.
Supravietuirea pescuitului recreativ nu depinde in niciun fel de cea a opresorului federal.
Lucrurile nu pot fi mai rele in pescuitul recreativ decat sunt in prezent, atunci cand federatia lui peste prajit nu va mai fi.

Hai sa ne concentram pe jocurile federale de putere. Poate totusi se schimba prezidentul si federatia isi va regasi menirea fireasca. Cine stie, poate asa chiar de acolo ne va veni salvarea, asa cum zice in manifest ! :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Iul 2016, 08:41

Auzi ,lasa-ma cu sindroame si psihanalize d-astea..de ce n-ar fi 'sindromul P...I' asta si in directia AJVPS..??

Nu s-a atasat nimeni de federatie, eu unul nici atat..daca la asta bati apropoul..

Ideea e urmatoarea..

La inceput o existat AJVPS..si un singur partid o singura vointa :D .Ne-am nascut in sistemul acela nu pentru ca asa am vreut noi ci pentru ca asa s-a intimplat si gata.Pe vremea aceea 'partidu' te intreba de sanatate pe strada daca te prindea dupa ora 22 ,si primul lucu care il cerea militianul era ..legitimatia..In caz ca nu aveai de lucru..ei bine..partidu' iti gasea ocupatie urgent..unii pe la canal,altii pe holdele patriei..altii 3 schimburi prin uzine...Ce legatura are cu pescuitul??Are si inca una f. mare..pe vremea aceea nu iti permiteai sa mergi la pescuit atat de des...erai legat de locul de munca..nu era ca si acum..aud ca unii pescari stau la Dunare sau pe Ghioroc de prin iunie pina pe la sfarsit de septembrie..Tot ce prind se valorifica ,ca doar cheltuiala pe cele necesare traiului exista.Ba inca pun si stapinire pe portiuni imense de mal de parca ar fi apa lor..Presiunea asupra pestilor este imensa comparativ cu epoca de aur ajvps-ista..Nu mai vorbim de faptul ca insusi cei care ne conduc fura de rup cum prind oleaca de functie cu oarece posibilitati..Nu e de mirare atunci ca ar trebui ca si in pescuit sa fie o schimbare..Insa ,tipic romanesc ..la vremuri noi..tot noi..Si de aici ,balamucul..ajvps vrea sa se perpetueze mai departe ,dar nu face nimic pentru pescuit.In mod 'democratic'' o aparut si opozitia ,care acuzand structura fosila propun ca vor schimba ei lucrurile in bine..Ete scartz..e doar pretext..miza e ciolanu' si razboiul asta surd duce la o criza de autoritate pe malurile apelor si pesti din ce in ce mai putini..Cele doua tabere se bat ca in cap, si pescarul de rand este victima colaterala..Personal nu vad nici o iesire din situatia asta ..

Ma intreb insa ce naiba ne-am fi facut daca federatia asta avea un presedinte cu abilitatea de a nu face grosolanele gafe de imagine pe care le-a facut Popescu..??

Ca federatia are o structura stufoasa care presupune bani este tot una cu faptul ca banii platiti catre asociatii(ajvps@sateliti,sau alte asociatii) nu se regasesc in pescuit ci in 'alte cheltuieli'..

Asa ca tot sistemul si cu unii si cu altii e de tot rahatul...mai vedem noi la anul pe cand se va screme ANPA cu noile reglementari, cu ce dedicatie o sa fie...Atunci o sa vedem ce blameaza unii acum..si ce vor blama sau nu atunci..persoana sau ideea..

Asta am vrut sa spun..si repet..mai incet cu tampeniile pshianalitice ca nu-i cazul..in ceea ce ma priveste stiu foarte bine ce gandesc..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Le Mertois » 30 Iul 2016, 10:50

Am mai spus asta,ca sa dispară "chioscurile de permise"(cel mai mare fiind AGVPSR), nu trebuie mare lucru,doar sa se vanda la benzinarii si on line(vezi ARBDD).Asociatiile de pescari,trebuie sa-si atragă membrii si sponsorii prin programe,nu sa capuseze statul.In ce priveste braconajul,autoritățile ar trebui sa-si facă datoria,ca exemplu pot sa dau bratul Chilia,acolo Politia de Frontiera patrulează des,controlează,iar bratul e împânzit de camere de luat vederi(fiind granita exterioara UE),nu am văzut plase monofilament,energeticieni sau alte specii din astea....
Cat priveste pescuitul de competitie,nu ma interesează,dar din ce am văzut,lucrurile stau asa:AGVPSR este afiliata la CIPS-FIPS,asa ca poate trimite echipe la CM si cum o face?Organizează un CN in mare parte pe banii concurenților,iar deplasarea la CM, tot pe banii acestora.....
In concluzie,e bataie mare pe cascaval.....

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de SF » 30 Iul 2016, 19:01

semlecangheorghe scrie:
Asta am vrut sa spun..si repet..mai incet cu tampeniile pshianalitice ca nu-i cazul..in ceea ce ma priveste stiu foarte bine ce gandesc..
the fuckin master :lol: :lol: :lol:

"in ceea ce ma priveste stiu foarte bine ce gandesc" , :lol: :lol: :lol: :lol: o sa-i sugerez un Hall of Fame lui DanR :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Meandrele concretului erau fix pooola :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Iul 2016, 21:35

cei mah..te-au activat astia sa latrati pe mai multe voci..hai mars..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de APSHD » 31 Iul 2016, 08:40

semlecangheorghe scrie:
Asa ca tot sistemul si cu unii si cu altii e de tot rahatul...mai vedem noi la anul pe cand se va screme ANPA cu noile reglementari, cu ce dedicatie o sa fie...Atunci o sa vedem ce blameaza unii acum..si ce vor blama sau nu atunci..persoana sau ideea..

Zilele trecute am fost invitat de catre Presedintele ANPA impreuna cu inca 3 Presedinti din : Timisoara, Arad si Bihor la discutii iar pe linga alte subiecte ni s-a adus la cunostiinta intentiile ANPA pentru anul 2017 si anume : 1)Permisele de pescuit se vor tipari si elibera de catre fiecare Asociatie in parte personalizate , iar ANPA va tipari si elibera permise de pescuit numai pentru Dunare si Marea Neagra. 2) Toate apele nationale se vor concesiona pe baza de contract catre Asociatii de Pescari . (Concesiunea inseamna plata unei sume de bani catre STAT pentru fiecare apa concesionata). Calculati si voi , daca pe linga cei 30 de lei Asociatia mai da citeva zeci de mii de lei la STAT pentru concesiune cit vor fi cotizatiile la Asociatii :?: Cind ni s-a relatat aceasta intentie l-am intrebat pe Presedintele ANPA daca in situatia in care doua Asociatii solicita aceleasi curs de apa cum se va face diferentierea intre ele . Raspunsul a fost halucinant: Diferenta se va face in urma unui caiet de sarcini , la care eu nu ma pot abtine sii spun ca doresc sa ma inscriu de pe acum pentru un Caiet de Sarcini cu dedicatie pentru jud. Hunedoara, la care el nu imi da nici un raspuns iar eu il asigur ca vor urma un sir lung de procese si contestatii. De asemenea ei doresc sa introduca obligatoriu Caietul de Capturi pentru fiecare pescar. :respekt:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 31 Iul 2016, 09:03

APSHD scrie: Calculati si voi , daca pe linga cei 30 de lei Asociatia mai da citeva zeci de mii de lei la STAT pentru concesiune cit vor fi cotizatiile la Asociatii :?: ....
De asemenea ei doresc sa introduca obligatoriu Caietul de Capturi pentru fiecare pescar. :respekt:
E vorba de 150, nu de 30 de lei -asa sună propunerea ANPA publicata pe site.
Vad ca încet incet ne apropiem de Ungaria - singura diferenta e ca ei mai au peste in ape :mrgreen:
La unguri deja incepe sa capete aspecte de paranoia, mai e putin si trebuie sa notezi si nr. de la masina, viteza medie de deplasare spre locul de pescuit, ultima ceartă cu femeia si numele celui mai bun prieten din copilărie.
E clar ca vremea haiduciei, in care iti luai bățul pe umăr si fugeai pe balta, devine încet istorie.

Scrie răspuns