Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de rcorbu » 26 Feb 2016, 17:43

pai 150 ron la ANPA + inca 30 - 100 la asociatii, devine cam mult !

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 26 Feb 2016, 21:14

Mitomane , hai sa-ti dau un pont in legatura cu pretul licentei de pescar sportiv :lol:

Poti sa te inspiri de aici


Curs Durata Tarif
Curs in vederea obtinerii
licentei de pilot privat avion PPL(A)


90 - 120 zile 8.000 Euro
TOTAL 90 - 120 zile = 8.000 Euro

Hai sa spunem ca noi nu suntem piloti ,normal , dar suntem pescari sportivi , nu ? :lol: Si se cam se asemana pilotajul cu pescuitul :lol: Vezi ?! Amandoua incep cu litera P Si cu ce te vei alegi tu... tot cu P incepe ... dar , eu zic sa lasam insinuarile :lol:
Deci ... cam au ceva in comun , nu ? Dupa mintea ta , aia de geniu in mizerie... Nu ar trebui sa aiba si preturile cam la fel ? :wink:
Hai sa facem un efort si sa intelegem ca 8.000 este cam mult pentru o licenta de pescar , cu toate ca .... Dar macar... asa de bun simt ... 1000 -1500 euro , eu zic ca merge :lol:
Hai ca te-ai scos daca te arunci la pretul asta !


:lol: :lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Amaruk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 228
Membru din: 15 Sep 2015, 11:20

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Amaruk » 26 Feb 2016, 21:59

Mister Fisherman scrie:Hopaaaa ! :lol: De pe site-ul cooperativei a fosr sters "BULETINUL DE ȘTIRI" din data de 22 februarie 2016 pentru ca nu mai corespundea realitatii :lol:
A trecul frenezia expansiunii delirante a eului provocata de criza delirului de grandoare :lol:

Sa ne reamintim totusi ... prin ce stare psihică patologică manifestată prin haluciantii a trecut "aparatorul din oficiu" al tuturor pescarilor
February 22, 2016 by popescu.stefan Leave a Comment
finnish translation services

Azi am dat o raită prin București pentru a vedea cum este vremea la capitală. În plimbarea planificată, am făcut câte o haltă pe la diferite ministere. Astfel, am făcut rost de câteva știri proaspete, pe care le difuzez pentru cei interesați, astfel:

1. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a finalizat răspunsurile la petițiile formulate de diverși (LRS – oare cine o fi semnat petiția- , Club Muscă Ghinion (13), FRPMA, etc). Toate răspunsurile la aceste petiții au fost nefavorabile petenților, susținând legalitatea Ordinului de Ministru privind pescuitul recreativ sportiv. Cum ar zice un clasic în viață: GHINION! Așa că Ordinul de ministru va fi publicat în Monitorul Oficial așa cum a fost prezentat spre dezbatere publică, recunoscând FRPS ca autoritate publică responsabilă de pescuitul sportiv sau recreativ cum îl botează unii. Sfat gratuit: Pune-ți mâna pe carte!

2. Am făcut o pauză și la Ministerul Tineretului și Sportului. Iar GHINION! Un oarecare gyorg, a făcut și el o vizită cu ceva vreme în urmă și s-a plâns că federația refuză să afilieze cluburile din LRS. Aduc aminte că singurul club din LRS, care a făcut cerere de afiliere, a fost afiliat. Probabil că vizitatorul consumase ceva înainte. Oricum, ne-am distrat copios, că nu eram singur.

3. Prinde contur primul proiect de finantare trasfrontralier având ca beneficiari ANPA și FRPS, respectiv omoloagele bulgare. Scopul? Interzicerea pescuitului comercial între Silistra și Dobreta Tr Severin și amenajarea malurilor pentru pescuit sportiv și agrement. În paralel, se va studia impactul asupra populatiei de pesti în urma stopării pescuitului comercial. Valoarea proiectului: 1,5 milioane euro. 100% nerambursabil.

Mai sunt și alte informații, cu caracter confidențial, care nu sunt decât pentru membrii FRPS.

Oricum, mă simt jenant de jena ce îi va cuprinde pe animatorii forumurilor de specialitate unde un pigmeu, pe numele lui gyorg se bătea cu cărămida în piept cum a reușit el să blocheze un Ordin de ministru legal emis și cum a convins-o el pe Doamna Ministru Lipă cât de important poate fu un gunoi între niște oameni serioși. Ne-am distrat împreună cu funcționarii MTS de prostia acestui individ.

Ștefan Popescu – președinte FRPS
:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Daca iti trebuie buletinul il am eu salvat...asta pentru ca am facut adresa catre MTS imediat dupa publicare, prin care am cerut sa fie identificati functionarii publici care rad de un contribuabil impreuna cu un individ finantat de catre MTS si am cerut clarificari privind vizita respectiva. mie inca nu mi-au raspuns la solicitare dar presupun ca cineva din MTS l-a atentionat. Le-am trimis buletinul in PDF si le-am si spus ca o sa fie modificat....dar se pare ca a fost mai usor sa-l stearga.

Sunt curios daca MTS raspunde...sau s-a blocat deja cererea...

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 26 Feb 2016, 22:10

Ieri:
Așa că Ordinul de ministru va fi publicat în Monitorul Oficial așa cum a fost prezentat spre dezbatere publică, recunoscând FRPS ca autoritate publică responsabilă de pescuitul sportiv sau recreativ cum îl botează unii. Sfat gratuit: Pune-ți mâna pe carte!
Azi stergem tot si scriem:
lazarini scrie:
Împotriva acestei propuneri legislative, Federaţia Română de Pescuit Sportiv s-a sesizat, inclusiv asupra faptului că nu a fost consultată (fiind consultate aşa cum apare în Nota de fundamentare doar asociatiile de pescuit comercial) ...
Pai ori asa, ori asa? :mrgreen:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Feb 2016, 06:39

Exista o iexplicatie..la a doua afirmatie avea luata pastila,la prima afirmatie nu avea luata pastila..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de razvan m. » 27 Feb 2016, 08:27

Exista si o alta explicatie care suna asa: gura bate kuru ! :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 27 Feb 2016, 10:50

Mai nene , va rog sa nu mai faceti misto de un "oropsit al sortii " :lol: Voi daca pierdeati cateva milione de euro, pentru care ati fi simtit un imbol puternic timp de 10 ani , cum era ?
Chiar nu aveti putina compasiune pentru greaua pierede pe care a fost nevoit sa o suporte din cauza detractorilor ? :lol:
Eu in locul lui ...ma constituiam "parte vatamata in interes privat" si ceream in instanta sa se puna sechestru pe averile dectractorilor pana la recuperarea pagubei



:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de cezar.ch » 27 Feb 2016, 11:05

jhonny scrie:Haideti domnul Cezar sa facem o "asociatie de asociatii"- pentru reprezentare la nivel national, ce ziceti?
Nu ar folosi la nimic aceasta "asociatie de asociatii". Apele publice din Romania (Dunare, Delta, rauri, lacuri naturale sau artificiale etc) au nevoie de politici adaptate zonelor si conditiilor. Acestea nu se pot realiza la nivel national, ci zonal.
La nivel national nu este nevoie decat de legi bune si de autoritati implicate in aplicarea lor consecventa.
La nivel zonal este nevoie de protejarea parametrilor fizico-chimici ai apei, de combaterea pescuitului ilegal si de o buna gestionare a resursei halieutice, cu populari rationale atunci cand este nevoie.

Daca se va lucra la crearea de catre autoritati a unui cadru echilibrat de rezolvare a acestor probleme...lucrurile se vor rezolva in timp.

In rest, asociatii, Agvps-uri, federatii...vorbe goale.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de boistean » 27 Feb 2016, 12:28

iaca de unde (ne) vine salvarea vizavi de marirea cuantumului taxelor de pescuit: http://www.infopescar.tv/revista/blogul ... maxim.html
un nou articol de dezinformare si... promovare a distinsului personaj de la Alba Iulia, ca urmare a caruia am luat pozitie aici

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de cezar.ch » 27 Feb 2016, 14:11

Va ajuta majorarea substantiala a taxelor la salvarea pescuitului recreativ/sportiv in ape publice? Nu cred, din cel putin doua motive:

1. numarul pescarilor "legali" se va reduce mult...visul braconierilor de tot felul
2. colectarea acestor taxe va creste incasarile fiscului, fara efect direct asupra bugetului ANPA, politiei etc. Deci, tot un inspector piscicol-birocrat pe judet...ce control sa faca? Cel mult, o data sau de doua ori pe an, impreuna cu politia...iar primii care afla de controale sunt chiar braconierii. Si ce amenajari, populari cu peste...cand banii intra direct in Bugetul de Stat, fara efect asupra bugetelor institutiilor care ar trebui sa se ocupe direct de probleme?

In alta ordine de idei, probabil ca 30 lei/an reprezenta o taxa infima...dar chiar si asa, o plateai cam degeaba. Daca va deveni 150 lei/an...ce se schimba?
Altfel pusa problema, deranjeaza asociatiile de pescari, care percep cotizatii...probabil ca majoritatea nu fac nimic de banii aia, sau fac prea putin. Nu vreau sa scriu de altii, dar APC 21 (unde sunt presedinte), a investit, in ultimii 5 ani, 1/3 din banii incasati din cotizatii in protejarea lacului Snagov.
Punand o medie de 1500 cotizanti anual, cu o cotizatie medie de exact 41,11 lei/pers, asta inseamna cca 20.000 lei anual. Nu poti plati nici un paznic cu banii astia...noi i-am investit combustibili pentru patrulari (plateam si pentru politie, ca deh, ei n-au buget pentru asa ceva). In rest, foloseam bunurile proprii, barci, peridocuri, autoturisme...timpul nostru liber (evident, toti fiind voluntari)...riscurile de vandalizare nu le mai pun, riscurile personale nici atat.
Ceva rezultate au fost...peste 200 de dosare penale...11 condamnari definitive -amenzi penale (evident neplatite) sau condamnari cu suspendare...mi de metri de plase distruse (majoritatea monofilament).
Concluzia pescarilor de rapitori este ca anumite efecte se vad, pentru al doilea an consecutiv pe Snagov va fi etapa de turneu LRS.

Dar, deja vorbesc la trecut...cei 5 ani cat a fost valabila autorizatia au trecut, iar noi am hotarat sa nu mai cerem prelungirea. Speram ca pescarii recreativ/sportivi au devenit suficient de constienti ca sa apere singuri Snagovul. Mai ales cei care vor plati 150 lei/an.

Nota bene: la Snagov s-a pescuit in acesti 5 ani cu cardul ANPA, procurat individual sau la orice asociatie, fara alte taxe.

Scrie răspuns