Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Adelin » 29 Mai 2014, 07:58

Musiu,' parle vu francais?! :lol:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de zavera » 29 Mai 2014, 08:25

Adelin scrie:Musiu,' parle vu francais?! :lol:
(Ş)parleşte, asta este sigur. Dacă are ce...pentru că deocamdată este ţinut departe de prăjitură. :lol: :lol: :lol:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 29 Mai 2014, 08:51

Se pare ca nu ai inteles nimic din ce am spus mai sus. Federatia este organizatoarea Competitiilor nationale de pescuit sportiv. Lista cu membri cluburilor a fost atasata la documentatia pe care am trimis-o spre avizare. Echipele ce vor participa la CN vor fi inscrise de cluburi dupa publicarea Calendarului competitional pe anul in curs. Retine ca din echipa vor face parte sportivi legitimati, nu neaparat membri cluburilor, care si ei se pot legitima ca pescari sportivi. Cluburile nu au decat sa-si legitimeze sportivi de performanta si sa inscrie echipe in campionate. Cred ca esti de acord cu mine ca oferta este bogata, pescari amatori de performanta fiind destui. Ti-as lansa o intrebare; Cati dintre pescarii sportivi de performanta se vor mai simti legati de cluburile la care acum sunt membri (atentie, fara a detine o legitimatie sportiva, ci doar una de membru) care nu le ofera cadrul legal de a performa?
Tin sa precizez ca atributul legitimarii sportivilor il detine federatia, care tine evidenta acestora, fisele medicale cartoteca cu legitimarile si evidenta transferurilor. Ai mai auzit de astea pana acum? :lol: :lol: :lol:
Cand spuneam eu ca federatia este ceva ce nu poate fi digerat de multi, stiam pe ce ma bazez. Poate acum intelegi de ce nu a fost posibila constituirea ei pana in prezent?

:lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de nucus » 29 Mai 2014, 11:00

Pe linga tentativele (nereusite) sa shparleasca ceva malai , de obicei (ca obiceiul e a doua natura ) o shparleshte peste bot ... Un adevarat cultivator de botanisti ! Gunoiul dreakului !

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 29 Mai 2014, 11:48

Vreti sa aflati de ce " toate competițiile aflate în calendar până la această dată se suspendă" ? :lol: :lol: :lol:

Aveti mai jos raspunsul
Aici este problema în care avem păreri diferite în ceea ce privește dezvoltarea pescuitului de performanță. Dacă până acum pescuitul de performanță s-a bazat pe eforturile (demne de toată lauda) ale unor oameni pasionați de acest sport, pe mai departe nu se mai poate continua în același mod. Pentru a crea șanse egale pentru toți sportivii atrași de acest sport eu mizez pe cluburi puternice, care să-și permită să asigure condiții de pregătire, echipamente și materiale sportive, condiții de transport și cazare pentru echipe, etc.
Așa am gândit și sistemul competițional. Pe echipe. Este mult mai ușor pentru un club să-și transporte sportivii, spre exemplu, cu un mijloc de transport de capacitate medie (microbuz) decât să se deplaseze fiecare sportiv cu mijloace proprii. Pentru probele pe care le preferi (de exemplu) am gândit dotarea pistelor cu mijloace de acces pe apă (bărci) din partea federației. Negociez un sistem de achiziție în leasing cu un producător care este dispus să ne pună la dispoziție 240 de bărci, contra încasărilor din închirieri pentru pescuit sportiv de agrement până la limita amortizării lor, după care revin gratuit federației. Bărcile sunt de excepție, cu posibilitate de atașare motor și alte dotări. E o soluție care reduce imens cheltuielile cluburilor și ușurează deplasarea loturilor.
De asemenea probele sportive vor fi exclusiv cele prevăzute în calendarele CIPS/FIPS.
Cât privește tehnicienii pe care federația se va baza, vor fi exclusiv persoane care se vor autoriza în aceste posturi (antrenori, instructori, etc.).
Așa văd eu perfomanța sportivă. Pentru cine a făcut sport de performanță cred că nu-i sunt străine metodele de pregătire ale sportivilor de perfomanță, atât practic cât și teoretic. Aceste metode de pregătire nu sunt la îndemâna oricui, ci a unor oameni care fac asta ca profesie. Sunt convins că 99% dintre președinții de club nu știu că existența unui antrenor la club este o obligație prevăzută de lege.
De aceea în pescuitul sportiv trebuie schimbate în primul rând mentalitățile și conceptul de competiție și apoi cred că va veni perfomanța sportivă. Din păcate, oameni care ar trebui să gândească pentru propriile lor cluburi, preferă să mă înjure pe mine pe forumuri, deși nu fac decât să le deschid ochii asupra modului în care ar trebui să-și managerieze cluburile. În ceea ce mă privește, nu mă voi abate nici o centimă în a pune în aplicare strategia federației privind dezvoltarea pescuitului sportiv din România. Pentru cei care acum mă înjură, pot să-i asigur că nimeni nu va plânge după ei dacă se retrag din activitatea competițională, pentru a destabiliza (cred ei) activitatea federației. Într-un timp mult mai scurt decât își închipuie vor fi dați uitării fără ca cineva să-i regrete.
Cam asta este în mare părerea mea. După multe ore de analiză a măsurilor și obiectivelor pe care federația să le promoveze pentru a scoate din actuala mocirlă pescuitul sportiv de competiție.
Narcisiștii nu au decât să se uite în baltă și să vadă cât sunt de frumoși și de neînlocuit.
Ati intelkes acum ?
Toate competitiile cooperatiste au fost suspendate din cauza ca inca n-a sosit inca transportul, negociat de mitoman , cu cele 240 de barci care vor fi puse "absolut gratuit" la dispozitia sportivilor din cooperativa :lol: :lol: :lol:
Si nici n-au fost inca autorizati antrenorii si instructorii cooperatisti :lol: :lol: :lol: Muhahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

victor kozec
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 18 Apr 2014, 00:56

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de victor kozec » 29 Mai 2014, 18:28

problema e ca doamna popeasca nu a gasit un caiet cu 240 file pentru confectionarea celor 240 de barci.in rest,...asta e zdruncinat rau de tot
popeascoooo pentru Paranoia ta exista un singur tratament.eutanasie,maidanezule

victor kozec
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 18 Apr 2014, 00:56

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de victor kozec » 29 Mai 2014, 18:32

o dedicatie pentru zdreanta federala
http://www.youtube.com/watch?v=lE0-Xj9UuFs

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de razvan m. » 29 Mai 2014, 20:23

Proiectul era frumos si promitea
Imagine
Imagine

Veni o vreme cand tot mai multi incepusera sa creada in el
Imagine

Dar arhitectul constructor se dovedi un diletant neavenit, caci il puse in opera taman pe dos, dinspre acoperis inspre fundatie
Imagine

Si curand prozelitii dezamagiti, serpi pe care i-a incalzit la san, i-au intors spatele lasandu-l nimanui
Imagine

Iar in cea din urma calatorie a sa
Imagine

Pe cel din urma drum spre
Imagine

Merse singur... :(
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Adelin » 30 Mai 2014, 01:40

Mister Fisherman scrie:Vreti sa aflati de ce " toate competițiile aflate în calendar până la această dată se suspendă" ? :lol: :lol: :lol:

Aveti mai jos raspunsul
Aici este problema în care avem păreri diferite în ceea ce privește dezvoltarea pescuitului de performanță. Dacă până acum pescuitul de performanță s-a bazat pe eforturile (demne de toată lauda) ale unor oameni pasionați de acest sport, pe mai departe nu se mai poate continua în același mod. Pentru a crea șanse egale pentru toți sportivii atrași de acest sport eu mizez pe cluburi puternice, care să-și permită să asigure condiții de pregătire, echipamente și materiale sportive, condiții de transport și cazare pentru echipe, etc.
Așa am gândit și sistemul competițional. Pe echipe. Este mult mai ușor pentru un club să-și transporte sportivii, spre exemplu, cu un mijloc de transport de capacitate medie (microbuz) decât să se deplaseze fiecare sportiv cu mijloace proprii. Pentru probele pe care le preferi (de exemplu) am gândit dotarea pistelor cu mijloace de acces pe apă (bărci) din partea federației. Negociez un sistem de achiziție în leasing cu un producător care este dispus să ne pună la dispoziție 240 de bărci, contra încasărilor din închirieri pentru pescuit sportiv de agrement până la limita amortizării lor, după care revin gratuit federației. Bărcile sunt de excepție, cu posibilitate de atașare motor și alte dotări. E o soluție care reduce imens cheltuielile cluburilor și ușurează deplasarea loturilor.
De asemenea probele sportive vor fi exclusiv cele prevăzute în calendarele CIPS/FIPS.
Cât privește tehnicienii pe care federația se va baza, vor fi exclusiv persoane care se vor autoriza în aceste posturi (antrenori, instructori, etc.).
Așa văd eu perfomanța sportivă. Pentru cine a făcut sport de performanță cred că nu-i sunt străine metodele de pregătire ale sportivilor de perfomanță, atât practic cât și teoretic. Aceste metode de pregătire nu sunt la îndemâna oricui, ci a unor oameni care fac asta ca profesie. Sunt convins că 99% dintre președinții de club nu știu că existența unui antrenor la club este o obligație prevăzută de lege.
De aceea în pescuitul sportiv trebuie schimbate în primul rând mentalitățile și conceptul de competiție și apoi cred că va veni perfomanța sportivă. Din păcate, oameni care ar trebui să gândească pentru propriile lor cluburi, preferă să mă înjure pe mine pe forumuri, deși nu fac decât să le deschid ochii asupra modului în care ar trebui să-și managerieze cluburile. În ceea ce mă privește, nu mă voi abate nici o centimă în a pune în aplicare strategia federației privind dezvoltarea pescuitului sportiv din România. Pentru cei care acum mă înjură, pot să-i asigur că nimeni nu va plânge după ei dacă se retrag din activitatea competițională, pentru a destabiliza (cred ei) activitatea federației. Într-un timp mult mai scurt decât își închipuie vor fi dați uitării fără ca cineva să-i regrete.
Cam asta este în mare părerea mea. După multe ore de analiză a măsurilor și obiectivelor pe care federația să le promoveze pentru a scoate din actuala mocirlă pescuitul sportiv de competiție.
Narcisiștii nu au decât să se uite în baltă și să vadă cât sunt de frumoși și de neînlocuit.
Ati intelkes acum ?
Toate competitiile cooperatiste au fost suspendate din cauza ca inca n-a sosit inca transportul, negociat de mitoman , cu cele 240 de barci care vor fi puse "absolut gratuit" la dispozitia sportivilor din cooperativa :lol: :lol: :lol:
Si nici n-au fost inca autorizati antrenorii si instructorii cooperatisti :lol: :lol: :lol: Muhahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Nu m-am indoit niciodata ca musiu' nu trage pe nas, insa aceasta postare monumentala imi intareste si mai mult convingerea...
Daca cineva din apropiati e aici si vede acest post, il rog sa intervina si impreuna cu familia sa incerce sa-l aduca pe Fane inapoi in lumea reala. Stiu ca multora le pare rusinoasa internarea la o clinica de dezintoxicare, insa cred ca e singura solutie pt sarman.
Sa iti pierzi carma la batranete e trist si e trist ca nimeni nu incearca macar sa il ajute. :-(
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Adelin » 30 Mai 2014, 02:03

Imagine
.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Scrie răspuns