Competitii de pescuit la rapitor 2013

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Feb 2013, 08:38

- standurile fiind inguste (aici se mai poate de asemenea lucra) putand determina participantul sa aleaga folosirea plutei.

Standurile inguste sint un cosmar pentru spiningul de pe mal..
Spiningul este diferit de stationar,unde fiecare incearca sa aduca pestele in fata lui ,prin nadire..Spiningarul trebuie sa aibe loc sa caute pestele,situatia cealalta ,dragind standul din fata lui doar doar trece un rapitor prin fata lui,nu e prea productiva..Am participat la un astfel de concurs,unde nu aveam loc in stinga ori dreapta mai mult de 10-12m,si a fost foarte neplacut..Marirea standurilor ar fi o solutie buna..Parerea mea,este ca nu-i ok,sa amesteci spiningul cu stationarul,ori una ori alta..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de ULK » 14 Feb 2013, 09:10

In standuri de 3 metrii, pe care banuiesc ca s-au stabilit sa se stranga cat mai multa lume...nu este posibil un concurs de spinning.
Nici la stationar nu cred ca e placut...si o sa duca la certuri intre concurenti.

Si cu standuri de 20m(nu 10-12!!!) s-a intamplat sa se lanseze in mijlocul standului vecin..daramite in 3 metrii.Inevitabil duce la situatii neplacute.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de nucus » 14 Feb 2013, 12:59

Depinde si cit sint pastravii de...pastravi. Un pastrav de 0,5 kg nu poate fi strunit pe o latime de 3,om decit doar daca se pescuieste cu hard.

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de mihai hammer » 18 Feb 2013, 12:48

Multumesc inca o data pentru sugestii.
Am tinut cont de ele si am adaptat atat organizarea interna, cat si regulamentul, recunosc, inca specific suprafetelor mici pe care se va pescui.

Am deschis un topic care contine, zic eu, tot ceea ce putem oferi celor care doresc sa beneficieze de conditii bune de pescuit si de un timp placut de socializare:

http://www.rapitori.ro/forum/concursul- ... 24364.html

Multumesc si public de aceasta data, domnului Vali pentru consiliere si sustinere.

Avatar utilizator
cristi.albu
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 23 Sep 2005, 19:59
Localitate: bucuresti

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de cristi.albu » 20 Feb 2013, 13:36

Imagine
In aceasta seara avem o noua emisiune Spinningul merge mai departe. Malin Musatescu, realizatorul emisiunii, continua discutia de la ultima editie legata de noul sezon competitional din pescuitul romanesc la rapitori. Adunarea generala a LRS a desemnat o noua conducere precum si calendarul competitional 2013. In studio vor fi Ovidiu Ristivan, noul presedinte CTDA (Comisia Tehnica de Disciplina si Arbitraj) a LRS, Stefan Tudose, fost presedinte LRS si Sorin Lazea, membru in boardul ales sa tina fraiele Ligii in urmatorii 3 ani. Prin telefon vom intra in direct cu Razvan Mihuta, avocat de meserie, care ne va dezlega tainele proceselor pe care Liga Romana de Spinning le are cu Federatia Romana de Pescuit Sportiv.

Va asteptam incepand cu ora 19:00 in TRANSMISIE LIVE la PVTV ONLINE

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de apsalba » 20 Feb 2013, 14:31

Poate nu ar strica și punctul de vedere al Federației! Așa ar fi deontologic.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de anem » 20 Feb 2013, 14:34

apsalba scrie:Poate nu ar strica și punctul de vedere al Federației! Așa ar fi deontologic.
nu prea intereseaza pe multi parerea ta :lol: ... deja toti stiu cat te duce capusorul ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de vali stratonov » 20 Feb 2013, 14:42

apsalba scrie:Poate nu ar strica și punctul de vedere al Federației! Așa ar fi deontologic.
Ar fi poate interesant daca exista ceva noutati...........DAR cum nu prea cred ca e ceva nou "pe frontul de est".... :oops:
Eu zic ca il stie toata lumea :roll: ....oricum spatiul de emisie nu ar fi suficient pt. un punct de vedere atit de complex.
Lumea e mult mai curioasa de ceea se va intimpla in viata reala :D ......ca in cea de pe forum sau cea din textele de lege , lumea cam stim ce se petrece. :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
cristi.albu
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 23 Sep 2005, 19:59
Localitate: bucuresti

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de cristi.albu » 20 Feb 2013, 15:03

Domnule Popescu,
va promit ca atunci cand Federatia condusa de dvs va fi cea care dicteaza in spinningul de competitie din Romania veti fi invitat intr-o emisiune dedicata.
Pana atunci va rog sa ne lasati sa ne producem singuri emisiunea, asa cum credem de cuviinta. De asemenea fiti sigur ca daca se va impune un punct de vedere al dvs in emisiune va vom suna.
Multumesc pentru intelegere.

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Re: Competitii de pescuit la rapitor 2013

Mesaj de gabi udila » 20 Feb 2013, 19:05

Iar Tudose?

Scrie răspuns