A sucombat LRS?

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de Sorin » 17 Ian 2013, 17:25

Predator

tot acuzi asa la modul general cu organziari si bani si pari a avea solutii
eu te-am adus pe taram concret si o driblezi mai mult sau mai putin elegant ....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de Sorin » 17 Ian 2013, 17:37

concursuri ieftine pe piste bune si cu premii mari vrea toata lumea
doar ca nu se poate in lipsa sustinerii financiare a sponsorilor din afara fenomenului ....

daca faci pe ape publice , nu ai peste nu ies concursuri bune ...
daca faci pe ape cu peste , sunt scumpe deci taxe mari ....

plus pe ape publice mai gasesti biban si clean .....in rest nimic
stiuca si salau e pe piste private

o televiziune nu e interesata sa filmeze putzobibani si putzocleni ....vrea stiuci

toate aste trebuie luate in considerare , toate constituie ingrediente
echilibrarea lor e cheia in functie de ce vor concurentii
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de vali stratonov » 17 Ian 2013, 17:44

PREDATOR scrie:Domnul Toteu sau organizat concursuri cu taxe mai mici de 250 ron asa ca nu este un mare secret in organizarea unui concurs ,vezi concurs organizat de cei de la AQUA sau ceva mai proaspat concursul de la Manjesti ,majoritatea concurentilor nu se gandesc numai la premiile mari ,multi vin din placerea de a concura .....
Domnule coleg , este adevarat ca s-au organizat concursuri anul trecut ca cel de la 3 Lacuri Belis sau Cupa Minjesti cu taxe mici , DAR e o mare diferenta intre ceea ce am dorit si am realizat noi (organizatorii celor 2 concursuri) si campionatul regulat Open sau Master.....

Diferentele majore sunt :
costurile cu arbitrajul si cu organizarea propriu zisa de prin toata tara , taxe balti, plata medic, cupe si diplome , etc. pe care le are de suportat LRS (din taxa concurentilor) .

Partea cea mai trista pt. 2013 este scaderea numarului de concurenti de la OPEN din ultimii 2 ani care vor duce la cresterea / concurent a costurilor fixe .....numai organizarea si arbitrajul vor atinge suma de 200 lei / concurent daca se vor inscrie tot 30 de concurenti / etapa ....la acest lucru trebuie adaugat taxa la liga de 50 lei , taxa de balta in medie 50 lei ,cupe si diplome 10 lei, medic 30 lei, apa +cafea 10 lei, etc .....la o simpla adunare suma este de =350lei (minim) :roll:
Sumele astea se refera la apele interne ....daca facem calculul si pt. Periprava suma se va duce spre 400lei/ etapa in medie.

Mult ,putin asta este realitatea .....bine ar fi daca s-ar gasi un sponsor care sa poata prelua costul cu arbitrajul si cu organizarea .....in acest caz costul / etapa ar putea ajunge pe la 200 lei . :wink:

Altfel....nu prea cred .... :oops:
Sper din suflet ca noul board sa gaseasca o metoda de-a atrage sponsor interesat si de acest lucru....
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de toteu » 17 Ian 2013, 17:48

Sorin cei mai cu hiturile astea, plecam la razboi :headbash: ?
Daca merg la un concurs de pescuit o fac doar din placerea de a pescui . Premiile nu ma intereseaza , dar dumneavoastra afirmati ca premiile mari vor aduce mai multi concurenti.Astept concursul acela,taxa mica -premii mari.
Am vazut ca da-ti ca exemplu Snagovul : am fost la ambele concursuri organizate de APC 21 pe Snagov. Dumneavoastra ?
Nu se compara cu un concurs organizat de LRS . O singura mansa, toata lumea la gramada. La ei arbitrii nu costa nimic , ca doar cu asta se ocupa! Snagovul la 30 de km de Bucuresti nu implica o logistica mare pentru organizatori , taxa balta 0, evident mai sunt multe alte lucruri care coboara taxa la 150 Roni .
La Belis (concursul organizat de AQUA) am fost. Un amical super! Da oare cati bani au scos din buzunar membrii clubului AQUA pentru a ne simti noi bine ? Ma intreb, in LRS cine sa scoata banii din buzunar ? Conducerea ?
La Manjesti , cu parere de rau nu am ajuns anul acesta.Oricum numai prin eforturile lui Vali si cunostintele(relatii de prietenie) s-a putut face concursul , cu o taxa modica. Dar oare Vali ar putea face asta pe 10 locatii diferite ?
Eu cred nu , dar poate domnul Predator va reusi !

stiucarcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 24 Sep 2011, 22:02
Localitate: Tulcea

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de stiucarcs » 17 Ian 2013, 18:07

Cristi, sunt lupte de...idei pe-aici.
Buuun, dar cine aduce pacea?
Sponsorii, cred...
Noi ce le oferim?

cristian.onofrei
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 13 Mar 2011, 18:34

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de cristian.onofrei » 17 Ian 2013, 18:08

Sorine,

In gandirea lor, asa vad unii lucrurile. Nu numai in LRS, nu numai in Romania, ci asa, in general. Toti din jur sunt dusmani, macar imaginari. Nu la tine ma refer stii, da?
Eu cred si mai ales vreau ca lucrurile in LRS sa stea asa:
http://www.youtube.com/watch?v=lEsPhTbJhuo

Asa sunt eu mai optimist...
Rabdarea este amara, dar fructele ei sunt dulci.

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de PREDATOR » 17 Ian 2013, 18:54

daca ai taxe de inscriere piperate niciodata nu vei avea concurenti multi ....daca nu ai concurenti multi si nici sponsori nu ai nici bani ......Domnul Stratonov vizavi de costurile de etapa ,noi concurentii nu avem voie sa stim cum se cheltuiesc banii .....au fost etape cand au fost bani destui si aproape nimeni nu a stiut cum sau cheltuit...au fost etape la open cu 75 de concurenti cu taxa de 400ron i-ar premiile au fost in jur de 7000ron cu tot cu sponsor .......problema actuala a organizatorului este ca nu mai pot veni concurenti multi pe piste fara peste cu taxe mari si premii mici si numai merita efortul deosebit ca numai este cascavalul mare si gras :lol:

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de MatrixVR5 » 17 Ian 2013, 19:08

Poate ca cei doi care au hotarat inchiderea forumului L.R.S. , la A.G. in februarie , sa-si dea seama de prostia care au facut-o si sa redeschida forumul . :oops:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de Danoc » 17 Ian 2013, 22:25

Pt cei care mi-au cerut sa ma prezint....sunt Dan Vasilescu. Siguranta cu care v-am raspuns la pb legata de deschiderea forumului reiese din faptul ca am fost prezent la ultimele AG-uri in care a fost dezbatuta aceasta pb si stiu care a fost pozitia celor prezenti. Problema a fost ca nu a moderat nimeni site-ul LRS si s-a ajuns la mizerii care faceau mai mult rau decat bine. Spre deosebire de unii prezenti la aceste AG, imi amintesc ce s-a discutat acolo si nu o dau la intors. Intr-adevar....dintr-o greseala de redactare a PV aceasta hotarare nu apare scrisa......trebuie doar putin caracter sa recunosti ce s-a discutat si hotarat. Unii, din pacate nu au asa ceva..... Iar afirmativ.....scandalul e bun ca aduce rating! Nu cred ca cei care sustineti deschiderea forumului cu buna credinta, doriti asa ceva. F probabil sa se faca un regulament si o moderare reala a discutiilor.
Sper ca acele cateva comentarii deja caracteristice ale unor imbarligatori celebrii sa va ofere inca un exemplu ca decizia AG a LRS a fost oportuna.
Aqua Fihing Club
http://www.afc.org.ro/

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de vali stratonov » 17 Ian 2013, 22:27

.Domnul Stratonov vizavi de costurile de etapa ,noi concurentii nu avem voie sa stim cum se cheltuiesc banii .....au fost etape cand au fost bani destui si aproape nimeni nu a stiut cum sau cheltuit...au fost etape la open cu 75 de concurenti cu taxa de 400ron i-ar premiile au fost in jur de 7000ron cu tot cu sponsor .......problema actuala a organizatorului este ca nu mai pot veni concurenti multi pe piste fara peste cu taxe mari si premii mici si numai merita efortul deosebit ca numai este cascavalul mare si gras :lol:
Foarte rau ca nu vi sa spus domnule coleg.....nu e vina mea, desi era normal sa stiti pe ce sau cheltuit banii.
Eu am incercat sa va proiectez un buget de concurs pt.2013 .....asta in cazul in care nu se vor gasi sponsori care sa ajute la diminuarea costurilor....
Daca faceti referire la costurile unei etape de la Sarulesti la care etapa taxa a fost 400-450 lei lei in 2010 va pot ajuta sa intelegeti de ce.... :wink:

Daca doriti parerea mea vis-a-vis de costurile etapelor organizate de LRS in 2012 va spun cu certitudine ca LRS nu a facut nici un "gheseft".....adica ceea ce a incasat in plus de la Master a cheltuit la Open.....deci tanda pe manda a iesit pe zero.

Daca ar fi organizat cluburile situatie ar fi stat cu siguranta altfel....de multe ori mult mai prost si cu nemultumiri mult mai mari....vezi Gostile sau Periprava 2011.....cunoscatorii stiu ce vorbesc. :roll: :oops: :oops: :oops:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns