A sucombat LRS?

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de zavera » 10 Ian 2013, 21:58

Ionut the carp scrie:@zavera
ce spui nu este foarte adevarat... cu totii, si pot garanta asta, avem viziuni bune si foarte bune in ceea ce priveste dezvoltarea si sustinerea pe termen lung a fenomenului... DAR!

Chiar daca avem proiecte fantastice si vrem sa le punem in aplicare... avem nevoie de 2 tipuri de resurse: cele financiare si cele de timp... Sa nu uitam ca din cate stiu eu nici o functie din cadrul LRS-ului nu este remunerata, acolo sunt oameni care pe timpul si banii lor au sustinut fenomenul atatia ani... Si inca un lucru ar fi carcotelile si cotcodacelile de pe margine... cand tu vezi ca te implici, te agiti, vrei sa iasa cat mai bine si in unele cazuri chiar nu le poti face pe toate... vine unu si-ti scuipa in ciorba mi se pare normal sa-ti bagi picioarele si sa mergi in alta parte...

In opinia mea ceea ce ar trebui facut acum, pentru anul ce vine (intrucat mi se pare un timp destul de restrans pana la inceputul campionatului), ar fi gasirea unor solutii pentru sustinerea financiara - taxa mai mici, premii in bani (sponsori nu numai din cadrul comerciantilor de articole sportive, etc) si trecerea la concursurile zonale...
Nu contraziceţi foarte mult ce am scris eu. Sunt convins că există multe proiecte minunate, pe planul ideilor. Nu numai în momentul pescuitului de competiţie. Din păcate, multe mor la nivelul promisiunilor, din lipsa resurselor financiare sau de timp. Eu aş adăuga încă una : resursa umană capabilă să implementeze un proiect de anvergură.

Un proiect bun este acela care oferă susţinere financiară, resursă de timp şi energie pentru implementare şi are omul. Mai ales omul. Desigur, că neretribuit este greu, mai ales cand asta se repetă de ani de zile. De fapt, nici n-ar trebui să fie neretribuit. Este o practică universală ca aducătorul unei sponsorizări să primească o recompensă. 10 %, 15 %, chiar 25 %. Se poate constitui un fond, din care să fie recompensată abilitatea managerială. Asta nu înseamnă cheltuială, ci profit.
Daca a adus 5 lei şi i-ai dat unul ca recompensă, va alerga să mai aducă încă 10 lei, sau 20 de lei.
Altă problemă este reflectarea în mass media. Orice competiţie poate prezenta interes. Dar ratingul îl face altceva.
Luaţi exemplul fotbalului. Televiziunile transmit meciuri, dar în contractele cu mass media este prevăzut în mod expres scandalul. Adică, Becali, Porumboiu, arbitrul ne-a furat, am dominat dar am avut ghinion, ei n-au jucat nimic, i-a ajutat terenul.
Oferiţi aşa ceva, asta se cere, asta atrage mass media. Iar dacă există o bună expunere media, vin şi sponsorii.
Pe cine interesează un banner pus pe mal, atunci cand nu-l vede nimeni ? Dar, dacă învingătorul etapei dă interviu la TV langă bannerul ăla, dacă spune că a pescuit cu lanseta X, cu jigul Y, a folosit barcă tip Z, etc.
Grosul banilor trebuie sa vină de la sponsori.

Deşi old_radu se amuză, chiar asta-i pregătirea mea. Evaluarea politicilor publice, care sunt nişte proiecte mult mai mari, mai complexe.
Iar principiul că nimeni nu implementeză mai bine proiectul decat autorul lui, este fundamental, ţine de ABC-ul meseriei.

Deci, în rezumat : proiect valabil, susţinut de autorul lui (desigur, cu sprijinul unei echipe, dar, el comandă, el răspunde).
Neabătut înainte, surd la cotcodăceli şi intrigi !

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de zavera » 10 Ian 2013, 22:06

Ionut the carp scrie:@zavera
ce spui nu este foarte adevarat... cu totii, si pot garanta asta, avem viziuni bune si foarte bune in ceea ce priveste dezvoltarea si sustinerea pe termen lung a fenomenului... DAR!

Chiar daca avem proiecte fantastice si vrem sa le punem in aplicare... avem nevoie de 2 tipuri de resurse: cele financiare si cele de timp... Sa nu uitam ca din cate stiu eu nici o functie din cadrul LRS-ului nu este remunerata, acolo sunt oameni care pe timpul si banii lor au sustinut fenomenul atatia ani... Si inca un lucru ar fi carcotelile si cotcodacelile de pe margine... cand tu vezi ca te implici, te agiti, vrei sa iasa cat mai bine si in unele cazuri chiar nu le poti face pe toate... vine unu si-ti scuipa in ciorba mi se pare normal sa-ti bagi picioarele si sa mergi in alta parte...

In opinia mea ceea ce ar trebui facut acum, pentru anul ce vine (intrucat mi se pare un timp destul de restrans pana la inceputul campionatului), ar fi gasirea unor solutii pentru sustinerea financiara - taxa mai mici, premii in bani (sponsori nu numai din cadrul comerciantilor de articole sportive, etc) si trecerea la concursurile zonale...
Uitam ceva foarte important. Omul ăla providenţial să fie din interiorul fenomenului.
Altfel, apare o dificultate în plus !

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de apsalba » 10 Ian 2013, 22:57

zavera,
Omul ăla din interiorul fenomenului nu există. Dacă răsfoiești filele acestui forum, o să găsești un topic intitulat Cine este potrivit pentru a conduce federația. Nu s-a oferit nimeni. Așa că trebuie să cauți soluții în alte direcții. Sunt convins că AG a LRS din februarie va fi ultima, după care se va trage oblonul.

silviu.neagu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 20 Iul 2011, 20:23

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de silviu.neagu » 10 Ian 2013, 23:02

Au doamne, cu cata atentie va urmareste Popescu Stefan...Oare cat timp credeti ca mai puteti discuta,asa liberi...acum cred ca gandeste ceva diversiune,ca prea liniste este...Asteptam...

silviu.neagu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 20 Iul 2011, 20:23

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de silviu.neagu » 10 Ian 2013, 23:04

Doamne, mi-a luat-o inainte...

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de kleniacul » 10 Ian 2013, 23:08

Eu vreau sa vad concursuri pe ape publice,nu pe lacuri private,adica pe Dunare,Prut,Siret,Buzau,Arges,Olt.Sint convins ca pesti se mai gasesc,dar e mult mai greu decit pe apele private,plus ca nu exista interesul de a promova apele publice.Mai trebuie o promovare mai agresiva a fenomenului,ca in Bass Master,unde stai cu sufletul la gura ca la fotbal.

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de Ionut the carp » 10 Ian 2013, 23:10

@Stefan Popescu

Chiar daca sa presupunem ca federatia va face si va drege in toate directiile si pe toate planurile asa cum spuneti dvs. pot fi sigur ca nici macar 5% din pescarii care participau la concursurile din lrs nu vor veni sa participe la cele organizate de dvs... din principiu... cei care mai au principii...

Oamenii din interiorul LRS stiu foarte bine cu ce sa mananca acest lucru... faptul ca o serie de decizii care ar fi avut succes in alte circumstante au esuat nu tine neaparat de un singur om... tine de toti cei implicati... de la presedinte la concurenti... Am expus mai sus de ce nu s-a oferit nimeni sa preia "sefia" LRS-ului....

silviu.neagu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 20 Iul 2011, 20:23

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de silviu.neagu » 10 Ian 2013, 23:24

Ionut ,nesemnificativ procentul,e bun si 2% pentru el , restul se poate inventa pe scheletul catorva tradatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de Adelin » 11 Ian 2013, 00:04

In Romania nu ducem lipsa de tradatori....suntem cea mai mare fabrica din lume, deci sunt convins ca tradatorii or sa apara daca va fi ciolan de ros.

@ kleniacul - Iti imaginezi ce gherle ar fi pe raurile de la noi?!....eu nici nu vreau sa ma gandesc. :roll:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: A sucombat LRS?

Mesaj de apsalba » 11 Ian 2013, 08:33

Ionut the carp scrie:@Stefan Popescu

Chiar daca sa presupunem ca federatia va face si va drege in toate directiile si pe toate planurile asa cum spuneti dvs. pot fi sigur ca nici macar 5% din pescarii care participau la concursurile din lrs nu vor veni sa participe la cele organizate de dvs... din principiu... cei care mai au principii...

Oamenii din interiorul LRS stiu foarte bine cu ce sa mananca acest lucru... faptul ca o serie de decizii care ar fi avut succes in alte circumstante au esuat nu tine neaparat de un singur om... tine de toti cei implicati... de la presedinte la concurenti... Am expus mai sus de ce nu s-a oferit nimeni sa preia "sefia" LRS-ului....
Ionuț,
Se pare că nici tu nu ai înțeles care este menirea unei federații sportive. Nu ar strica să citești statutul federației pentru a înțelege care sunt scopul și obiectivele acesteia.
Cât privește „priceperea” oamenilor din interiorul LRS care știu cu ce se mănâncă acest lucru, nu pot decât să le opun un percept biblic; „Îi veți cunoaște după fapte”.
Înțelege odată pentru totdeauna că federația nu aleargă cu arcanul după nimeni. Nu mă interesează nici măcar dacă pescarii sportivi care participă la competițiile organizate la LRS vor boicota competițiile oficiale organizate de federație (așa cum au făcut-o și cluburile în urma invitației de a participa la constituirea federației) din momentul în care își va obține autorizațiile prevăzute de lege, întrucât federația nu este judecător de pace și nici nu intenționează să fie cârpa de șters pe jos a nimănui. Populismul afișat de cei care mai îndrăznesc să ridice capul prin LRS arata tocmai impotența acestora. A arunca vina asupra tuturor este de natură a sublinia acest lucru. Relevant este și faptul că nimeni nu se înghesuie să se erijeze la conducerea LRS. Este un lucru ușor de înțeles, atâta timp conducerea unei structuri asociative nu este un merit, ci o corvoadă, asta dacă cineva își asumă responsabilitatea exercitării unei asemenea funcții.
Îmi asum o afirmație care sunt sigur că va deranja multă lume, dar care analizată cu atenție sunt sigur că va fi apreciată ca atare. Nu pun prea multe speranțe în redresarea pescuitului sportiv cu actualii practicanți ai acestuia, indiferent din ce probă sportivă provin. Caracterul unui pescar sportiv adevărat nu corespunde cu profilul general al actualilor practicanți decât în foarte mică măsură, observând că excepțiile sunt cei care părăsesc acest fenomen întrucât nu se mai simt motivați, lucru care ar trebui să de gândit. Ca observator atent al pescuitului sportiv, pot să și susțin acest lucru. Pentru cine face același lucru, nu cred că a scăpat neobservată acuzația de dopaj a sportivilor de la crap. Nu a scăpat de asemenea faptul că sponsorul LRS Neumark în loc să se concentreze pe sprijinirea fenomenului sportiv s-a limitat la oferirea unor sume de bani modice și a unei cantități industriale de bere în loc de bani. Consumul excesiv al „contribuției” sponsorului a generat și evenimentele huliganice larg comentate pe forumul LRS. Cu asemenea caractere, mai bine lipsă.
Nu uita un singur lucru. Federația este persoană juridică de drept privat, iar afilierea la ea nu este obligatorie. Trist este că deși mulți s-au bătut cu cărămida în piept cu mărețele obiective pe care le vor realiza, într-un final au ieșit pe ușa din dos, iar ca răspuns la un proiect constituit pe baze legale corecte și cu scopuri și obiective precise, în stil clasic românesc se împroașcă cu zoaie, încă înainte de a începe să arate ce poate. Trist și tipic românesc.
Îi anunț pe cei care mă denigrează în ideea că mă voi descuraja și voi renunța la proiectul pe care l-am început că nu au nici o șansă. Acest proiect va fi realizat cu sau voia lor. Într-un final se va dovedi cine a avut dreptate.

Scrie răspuns