Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
PPT
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 04 Apr 2012, 23:43
Contact:

Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de PPT » 10 Apr 2012, 14:45

“Cred că trebuie mărită miza acestor concursuri, şi anume premierea primilor trei clasaţi cu sume de bani importante, lucru care ar atrage şi mai mulţi pescari în competiţii şi ar creşte şi interesul media asupra noastră. Dacă nu se va face asta, interesul pentru concursurile acestea va scădea şi se vor retrage tot mai mulţi pescari de valoare, din păcate. Eu am propus conducerii LRS să mărim, pentru început, taxa de participare cu 100 de lei/concurent, pentru a avea un fond de premiere în bani şi, din păcate, nu s-a luat în considerare acest lucru, de aceea am decis să mă retrag din divizia Master, din cauza lipsei premiilor serioase. Alături de mine s-au mai retras încă trei colegi de club care aveau drept de participare la Master şi asta ar trebui să dea de gândit celor care conduc LRS. Cred că e momentul să trecem la un alt nivel şi, dacă nu mergem înainte, atunci sigur mergem înapoi, pentru că nu poţi să stai pe loc în secolul vitezei”.

Laurentiu Andronic


Adi Spiac, Laurentiu Andronic, Sabin Buzatu, Eugen German, Petre German, Ion Dumitru, pe scurt cei sase campioni nationali din 2006 pana 2011, va raspund intrebarile:
1. Care crezi că au fost atuurile tale în anul în care ai fost campion?
3. Cine crezi că vor fi primii 5 în 2012?
2. Ce modificare ai face în regulamentul CNS?

Despre cum a luat fiinta fenomenul competitional, cum a decurs intre anii 1993-2011, si incotro se indreapta Campionatul National de Spinning poti citi in primul numar al revistei Pescuitul Pentru Toti.
Pescuitul Pentru Toti
www.pescuitulpentrutoti.com

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de apsalba » 20 Apr 2012, 07:33

Interesant punct de vedere. Pare punctul de vedere al unui sportiv profesionist. Din păcate pescuitul sportiv nu este sport profesionist, ci sport amator. Ce este și mai interesant este soluția propusă pentru mărirea fondului de premiere, adică mărirea taxei de participare a concurenților, cât și perspectiva activității LRS. Având în vedere că și așa cheltuielile suportate de sportivi sunt destul de mari, soluția mai la îndemână ar fi deschiderea unei Cutii a milei. Așa sportivii care doresc premii mari vor putea fi satisfăcuți. Ce ar trebui să știe Laurențiu Andronic, este faptul că de premierea sportivilor se ocupă cluburile, nu cooperativa lui Ștefan Dinu. Așa este în toate sporturile. Din păcate cluburile de pescuit sportiv sunt cluburi sportive doar cu numele. Le doare în cot de sportivi. Asta e!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Apr 2012, 07:54

Oricine daca zicea ceva...mai intelegeam..
Dar taman domnia ta...
Dupa toate gogosile dezumflate..
N-ai desfiintat A.g.v.p.s.-UL,procesul cu craparii l-ai pierdut(stiu ,nu te mai obosi sa zici de recurs..o sa fie ca si cu a.j.v.p.s.-ul,pariu?),de afilierea la amatorii,de la f.i.p.s.-c.i.p.s....nici poveste...pina si Gerula s-a dezis de tine..
Da tu da-i 'nainte...cu tupeu.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de apsalba » 20 Apr 2012, 08:22

Având în vedere ora postării, se presupune că activitatea în atelierul tău de tâmplărie este în toi. Cred că șeful tău ți-a montat un calculator la circular, cu legătură la internet. Adeline, dacă tot ești șomer, scrie cu numele tău, lasă-l pe amărâtul ăla în pace.
PS Nu am dreptate în ce am spus?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de Tavi » 20 Apr 2012, 09:03

Nea Fane, una din tezele matale pe care le tot propovaduiesti pe aici este ca cluburile care trebuie sa suporte cheltuielile sportivilor, premiile, etc. Si infierezi de zor sistemul actual, respectiv suportarea cheltuielilor unui concurs din taxele de participare.
Exista si acum sponsori, dar pare-se ca banii nu sunt suficienti.
E frumos ce zici tu, m-as duce si eu la concurs moca, dar cluburile astea sportive, care exista si acum de altfel, de unde mama naibii pot scoate bani pentru premii?
In alte sporturi cum ar fi fotbal, handbal, baschet sunt incasari serioase din vanzari de bilete, din drepturi de televiziune, iar sponsorizarile sunt mult mai consistente. E clar altceva, nu sufera comparatie.
Dar in pescuit? De unde bani? Care e sursa de finantare?
Te rog da-mi un raspuns la obiect, nu ma aburi...
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de MatrixVR5 » 20 Apr 2012, 09:19

Parerea mea este ca D-nul Stefan ar trebuii sa-si infinteze un Club de Pescuit Sportiv si sa se afilieze la Federatia unde este Presedinte si nu se mai supara nimeni .
Si apoi v-om vedea de ce este in stare sa rezolve ( vezi promisiuni etc. forumuri ).
:wink:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de razvan m. » 20 Apr 2012, 09:55

Club are de multa vreme. Nu-mi spune ca n-ai auzit de Clubul Cetate Albach, fondator de baza al Federatiei popesciene. Intreaba-l mai bine cate a realizat clubul respectiv pentru proprii membrii, cum i-a premiat, cum i-a sustinut in competitii.... Ca de ce propovaduieste popa ne-am saturat de mult, mai ales ca vedem zi de zi si ceea ce face.

Vrajeala ! :fluch
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de apsalba » 20 Apr 2012, 09:57

Tavi scrie:Nea Fane, una din tezele matale pe care le tot propovaduiesti pe aici este ca cluburile care trebuie sa suporte cheltuielile sportivilor, premiile, etc. Si infierezi de zor sistemul actual, respectiv suportarea cheltuielilor unui concurs din taxele de participare.
Exista si acum sponsori, dar pare-se ca banii nu sunt suficienti.
E frumos ce zici tu, m-as duce si eu la concurs moca, dar cluburile astea sportive, care exista si acum de altfel, de unde mama naibii pot scoate bani pentru premii?
In alte sporturi cum ar fi fotbal, handbal, baschet sunt incasari serioase din vanzari de bilete, din drepturi de televiziune, iar sponsorizarile sunt mult mai consistente. E clar altceva, nu sufera comparatie.
Dar in pescuit? De unde bani? Care e sursa de finantare?
Te rog da-mi un raspuns la obiect, nu ma aburi...
Am mai spus-o, dar pentru tine o mai fac odată. Cei care au decis să constituie un club sportiv trebuie în primul rând să aibă mai mult calități manageriale decât talent la pescuit sportiv. Una din posibilități ar fi să-și creeze propriile lor bălți pentru pescuit, după modelul pilot pe care federația îl face la Orăștie. Cu veniturile din astfel de activități (perfect legale) se pot obține suficiente venituri ca să susții activitatea competițională fără nici o grijă. Dar asta presupune ca acel care conduce și administrează clubul să îl ducă mintea la așa ceva și să-și scoată din cap faptul că un club se conduce la fără frecvență. Alegerea președinților pe simpatii este o tâmpenie.
Ar mai fi posibilitatea (pe care eu nu o recomand) ca pescarii sportivi să se legitimeze la cluburile de utilitate publică (de pe lângă municipii, orașe, etc.) care au secții de pescuit sportiv și sunt finanțate de la bugetele autorităților publice.
Dar cum pentru orice trebuie un model, eu am început un proiect pentru reorganizarea pescuitului sportiv la nivel național, pe alte principii decât până acum. Cine se opune acestui proiect? Unii care din asta trăiesc. Și sunt susținuți tocmai de beneficiarii acestui proiect care în final vor fi și anume pescarii sportivi.
Nu mai adaug aici programele sportive finanțate de ANST, Direcțiile județene pentru sport și autoritățile publice locale. Singurii care cer și iau bani fără să facă nimic sunt tot rinocerii de la AJVPS. A întrebat vreun pescar care au fost destinațiile banilor pe care i-au încasat de la autorități? AJVPS Alba de exemplu, a luat cam 300 milioane în fiecare an de la CJ pentru că anumite persoane erau membri ai lor.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de apsalba » 20 Apr 2012, 10:01

razvan m. scrie:Club are de multa vreme. Nu-mi spune ca n-ai auzit de Clubul Cetate Albach, fondator de baza al Federatiei popesciene. Intreaba-l mai bine cate a realizat clubul respectiv pentru proprii membrii, cum i-a premiat, cum i-a sustinut in competitii.... Ca de ce propovaduieste popa ne-am saturat de mult, mai ales ca vedem zi de zi si ceea ce face.

Vrajeala ! :fluch
Anul trecut clubul plătit cheltuielile sportivilor legitimați la competițiile la care au participat (deplasare, taxă de participare, nadă). Bineînțeles că organizatorii nu le-au dat factură pentru cheltuielile făcute. Întreab-o pe d.na Veronica Ispas de ce nu le-a dat factura pentru concursul de la Vârșolt. Clubul are în lucru un lac pentru pescuit sportiv și așteaptă autorizarea federației pentru aș trimite sportivii la competițiile oficiale organizate de federație. Indiferent cât va dura.

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vicecampion mondial la Spinning retras din competitie

Mesaj de MatrixVR5 » 20 Apr 2012, 10:04

Clubul Cetate Albach , nu a fost pe la nici un concurs de pescuit sportiv. Vrem sa vedem poze de la participarea membrilor Clubul Cetate Albach . :twisted: Dovada !
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Scrie răspuns