Dizolvarea F.R.P.S

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de zavera » 16 Noi 2012, 13:59

anem scrie:
zavera scrie: 2. Ce parere aveti de dl. Popescu ? Vad ca este destul de contestat, dar mie mi se pare un om care se zbate mult, dar cam de unul singur.
pai apsalba e popescu :lol: (atat ca se incapataneaza sa isi pastreze in mod abuziv numele ala de user) ... iti recomand sa citesti mai bine pe aici inainte de a te decide pe ce cale o apuci ...
Multumesc inca o data ! Deci asa: dl. Popescu semneaza apsalba !
Ma rog, treaba domniei sale, important e ce scrie si mai ales, ce face !

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de anem » 16 Noi 2012, 14:02

zavera scrie:Multumesc inca o data ! Deci asa: dl. Popescu semneaza apsalba !
Ma rog, treaba domniei sale, important e ce scrie si mai ales, ce face !
cu placere

... pai daca ai incredere in el :shock: atunci mergi pe mana lui si gata :lol: ... eu nu mi-as lasa nesupravegheat nici macar mucul de la tigara in preajma lui :lol:
______________________________________
zavera scrie: important e ce scrie si mai ales, ce face !
partea asta e mesajului e doar pentru mine : :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de ULK » 16 Noi 2012, 14:25

anem tu esti zavera sau altul? Ma rai mai sunteti...ii dati sperante desarte omului...:) ...tinere sperante...ca exact asta vaneaza...nu i-a iesit cu ai "batrani" ...amu incearca la tineret...poate poate mai exista cineva care nu stie de popescisme.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de anem » 16 Noi 2012, 14:59

ULK scrie:anem tu esti zavera sau altul?
nu am clone si nici nu imi voi face. chiar si eu sunt curios daca userul zavera exista cu adevarat. si in cazul in care exista cu adevarat atunci i-as repeta ceea ce i-am zis si cu cateva mesaje mai sus ... sa citeasca bine in ce parte se indreapta pentru ca popescu e un sarlatan dovedit. este alegerea lui dar eu unul nu m-as duce pe mana lui popescu pentru nimic in lume ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de zavera » 16 Noi 2012, 15:27

anem scrie:
ULK scrie:anem tu esti zavera sau altul?
nu am clone si nici nu imi voi face. chiar si eu sunt curios daca userul zavera exista cu adevarat. si in cazul in care exista cu adevarat atunci i-as repeta ceea ce i-am zis si cu cateva mesaje mai sus ... sa citeasca bine in ce parte se indreapta pentru ca popescu e un sarlatan dovedit. este alegerea lui dar eu unul nu m-as duce pe mana lui popescu pentru nimic in lume ...
Userul zavera există, din moment ce scrie. Din păcate, cred că nu va exista prea curand şi un pescar de competiţie cu acest nume.
Mulţumesc celor care mi-au răspuns şi care m-au ajutat să mă lămuresc cum stă treaba.
Am lipsit cam mult şi am aflat că pescarii sportivi romani au obţinut performanţe frumoase, m-am gandit că am anumite resurse care mi-ar permite să încerc să mă alătur celor buni. Rămanea să dovedesc şi faptul că am talent şi să dovedesc, în timp, valoare.

Eu crezusem, la modul sincer, că performanţele internaţionale din ultimii ani se datorează apariţiei federaţiei de specialitate.
Se pare că nu...
Poate în viitor, n-am decat 23 de ani.
Deocamdata, raman pescar de placere. Poate voi merge la unele concursuri amicale.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de zavera » 16 Noi 2012, 15:29

zavera scrie:
anem scrie:
ULK scrie:anem tu esti zavera sau altul?
nu am clone si nici nu imi voi face. chiar si eu sunt curios daca userul zavera exista cu adevarat. si in cazul in care exista cu adevarat atunci i-as repeta ceea ce i-am zis si cu cateva mesaje mai sus ... sa citeasca bine in ce parte se indreapta pentru ca popescu e un sarlatan dovedit. este alegerea lui dar eu unul nu m-as duce pe mana lui popescu pentru nimic in lume ...
Userul zavera există, din moment ce scrie. Din păcate, cred că nu va exista prea curand şi un pescar de competiţie cu acest nume.
Mulţumesc celor care mi-au răspuns şi care m-au ajutat să mă lămuresc cum stă treaba.
Am lipsit cam mult şi am aflat că pescarii sportivi romani au obţinut performanţe frumoase, m-am gandit că am anumite resurse care mi-ar permite să încerc să mă alătur celor buni. Rămanea să dovedesc şi faptul că am talent şi să dovedesc, în timp, valoare.

Eu crezusem, la modul sincer, că performanţele internaţionale din ultimii ani se datorează apariţiei federaţiei de specialitate.
Se pare că nu...
Poate în viitor, n-am decat 23 de ani.
Deocamdata, raman pescar de placere. Poate voi merge la unele concursuri amicale.
PS - cred ca mai am un cont vechi, de prin 2008, dar am uitat si nickname-ul si parola.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de anem » 16 Noi 2012, 15:31

ai facut cea mai buna alegere cu putinta ... felicitarile mele, traieste pescuitul nu competitia :wink:

ps: nu, "federatia" nu are nimic de-a face cu performantele baietilor atat pe plan national cat si international. federatia se doreste a fi doar o "masinarie" prin care un nesimtit incearca sa ii prosteasca pe restul pentru a face un leu ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de Mister Fisherman » 17 Noi 2012, 06:02

D-le Zavera , daca dvs considerati pescuitul " sport" ... va rog sa veniti si cu argumente logice in acest sens sau ....

http://www.animalutze.com/articole/decl ... r-anim.php

Cititi cu atentie articolul 4 din Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor la care Romania este semnatara
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de zavera » 18 Noi 2012, 08:40

Mister Fisherman scrie:D-le Zavera , daca dvs considerati pescuitul " sport" ... va rog sa veniti si cu argumente logice in acest sens sau ....

http://www.animalutze.com/articole/decl ... r-anim.php

Cititi cu atentie articolul 4 din Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor la care Romania este semnatara
Întrebarea dvs. este prea grea pentru mine. Nu ştiu dacă pescuitul este sport, dar ştiu că există concursuri oficiale sau amicale, atat în Romania, cat şi pe plan mondial. Am citit cu plăcere că romanii sunt foarte apreciaţi, aflandu-se în prim plan.
La un moment dat, mă gandisem să încerc să concurez şi eu, în primul rand ca să învăţ de la campioni, dar şi să-mi joc şansa de a deveni campion.
Cred însă că nu este cazul, cel puţin pentru moment. Am citit cu răbdare toate paginile acestui topic, inclusiv linkurile care trimit la alte topice sau saituri, m-am distrat uneori, m-am întristat, m-am încurcat şi am renunţat la ideea că pot înţelege.

Dar, vă pun şi eu cateva întrebări:

- daca pescuitul nu este sport, cum se face ca unele cluburi au obtinut inregistrare sportiva ?
- de ce nu au obtinut si cei care se lupta sa conduca pescuitul (adica AGVPS si Federatia Sportiva) ?
- exista doua federatii de pescuit conduse de dl.Popescu (apsalba) ?
- daca pescuitul sportiv provoaca suferinte pestilor si incalca drepturile animalelor, atunci pescuitul pur si simplu ce mai devine ? Sunteti pentru interzicerea pescuitului ?

Incep sa cred ca pescuitul seamana cu prostitutia. Exista, dar nu pot fi recunoscute oficial. Nu cumva ne mintim singuri, in numele unor interese ?
Cum se face ca intr-o tara unde marea majoritate a oamenilor sunt destul de saraci, se baga atatia bani in pescuit ?
Se platesc la balta taxe mai mari decat in tarile bogate, sunt mii de pescari care circula cu Dacia Logan, dar au scule de zeci de mii de lire sterline, iar in fiecare zi se organizeaza zeci de concursuri pe bani. Nu cumva tocmai despre bani e vorba, nu despre lege sau principii ?

Scuze, cam multe intrebari.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de Mister Fisherman » 18 Noi 2012, 12:51

zavera scrie:
Dar, vă pun şi eu cateva întrebări:

- daca pescuitul nu este sport, cum se face ca unele cluburi au obtinut inregistrare sportiva ?
- de ce nu au obtinut si cei care se lupta sa conduca pescuitul (adica AGVPS si Federatia Sportiva) ?
- exista doua federatii de pescuit conduse de dl.Popescu (apsalba) ?
- daca pescuitul sportiv provoaca suferinte pestilor si incalca drepturile animalelor, atunci pescuitul pur si simplu ce mai devine ? Sunteti pentru interzicerea pescuitului ?

Am sa incerc si eu sa va raspund la aceste intrebari , dar ,cred ca cel mai bun raspuns a fost dat de dl Anem

Sa le luam pe rand

a) Pescuiul nu este sport , nu exista documente oficiale prin care ANST recunoste pescuitul ca sport . La cata foame exista in structurile bugetare si daca erau acceptate luptele de caini , corida , vanatoare cu soimi etc ...sa fiti sigur ca ar fi existau si atunci cluburi cu CIS

b) Pentru ca AGVPS nu este structura sportiva iar "federatia" nu reprezinta pe nimeni si nu are nimic in comun cu pescuitul . Vanatoarea si pescuitul nu pot fi recunoscute ca sport , din acesta cauza ele au avut un statut aparte . De ce la nivel european nu exista federatii sportive de pescuit sub tutela ministerului sportului din tarile respective ?

c)Da , exista doua federatii conduse de un escroc care incearca ,prin minciuna ordinara si manipulare , sa prosteasca lumea

d) Pescuitul pur si simplu este o activitate de relaxare, si pentru ca legea permite sa retinem 5 kg ... este si o activitate de subzistenta , depinde si din ce punct de vedere privesti problema , iar competitii pot exista in toate domeniile si nu este un atribut exclusiv al sportului .
Nu sunt pentru interzicerea pescuitului , sunt pentru interzicerea escrocilor care se erijeaza in "stapani absoluti" ai pescuitului ...si nu urmaresc altceva decat obtinerea unor foloase materiale in interes personal .
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Scrie răspuns