Dizolvarea F.R.P.S

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de zavera » 16 Noi 2012, 13:22

Nu vă supăraţi, eu vreau performanţă, nu "performanţă" !
Din acest motiv m-am adresat conducatorului federatiei de specialitate...

PS - daca federatia isi sustine financiar sportivii, cu atat mai bine. Dar, intrebarea este : are atatia bani ?
Eu am bagat multe mii de euro in dotari, ca amator. Spuneti ca pentru sportivii de performanta, le ofera federatia ? :shock:
Chiar daca vreau sa ma antrenez in Canada, sau in Norvegia ?

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de anem » 16 Noi 2012, 13:30

zavera scrie:Nu vă supăraţi, eu vreau performanţă, nu "performanţă" !
Din acest motiv m-am adresat conducatorului federatiei de specialitate...

PS - daca federatia isi sustine financiar sportivii, cu atat mai bine. Dar, intrebarea este : are atatia bani ?
Eu am bagat multe mii de euro in dotari, ca amator. Spuneti ca pentru sportivii de performanta, le ofera federatia ? :shock:
Chiar daca vreau sa ma antrenez in Canada, sau in Norvegia ?
acum lasand gluma la o parte. mare atentie cu acest popescu pentru ca in repetate randuri s-a dovedit un escroc care isi urmareste propriile scopuri. nu sta sa il crezi cu toate porcariile pe care le debiteaza pentru ca de cativa ani tot isi anunta federatia care nici pana astazi nu exista si cel mai probabil nu va exista.

daca vrei sa te bagi in concursuri intereseaza-ta pe la Liga Romana de Spinning si orienteaza-te catre unul dintre cluburile de acolo dupa preferinte sau dupa locatia geografica.

tin concursuri, au un campionat national, se formeaza un lot cu care participa si pe la competitiile internationale si asa mai departe ... nu sta sa il asculti pe popescu cum se chinuia sa ii ingroape pentru ca pana una alta daca intri pe situl celor de la LRS vei vedea ce au facut in timp ce daca intri pe site-ul federatie nu vei gasi nimic, doar ceva planuri de acum cativa ani :lol: ... spor.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de anem » 16 Noi 2012, 13:32

zavera scrie:[....]daca federatia isi sustine financiar sportivii, cu atat mai bine. Dar, intrebarea este : are atatia bani ?
Eu am bagat multe mii de euro in dotari, ca amator. Spuneti ca pentru sportivii de performanta, le ofera federatia ? :shock:
Chiar daca vreau sa ma antrenez in Canada, sau in Norvegia ?
era o ironie ... in urma cu cativa ani spunea ca toti sportivii vor avea la dispozitie tot echipamentul necesar din partea federatiei. evident ca asa ceva nu s-a intampla ... mai rau, nici macar nu exista federatia aia. doar un mod de a prosti ceva ignoranti (de cativa chiar ma minunez pentru ca nu ma asteptam) pentru un leu in plus ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de apsalba » 16 Noi 2012, 13:35

zavera scrie:Nu vă supăraţi, eu vreau performanţă, nu "performanţă" !
Din acest motiv m-am adresat conducatorului federatiei de specialitate...

PS - daca federatia isi sustine financiar sportivii, cu atat mai bine. Dar, intrebarea este : are atatia bani ?
Eu am bagat multe mii de euro in dotari, ca amator. Spuneti ca pentru sportivii de performanta, le ofera federatia ? :shock:
Chiar daca vreau sa ma antrenez in Canada, sau in Norvegia ?
Răspunsul îl găsești în statutul și regulamentele federației. Ce trebuie să reții, este faptul că responsabilitatea privind performanța sportivă revine cluburilor sportive, federația având obligația să se ocupe de pregătirea loturilor naționale. Din păcate 90% din cluburile care se bagă în seamă, pleacă de la ideea că responsabil cu performanța este sportivul, nu clubul și de aceea îl jecmănesc de bani. Federația are ca obiectiv crearea de cluburi puternice, capabile să asigure condițiile de pregătire și participare a propriilor sportivi la competițiile oficiale.
Dacă te interesează un club afiliat federației (sau nu) le găsești aici pe toate.
http://frpsc.ro/cluburi-sportive/
PS Federația, după ce va obține toate autorizațiile prevăzute de lege, va fi capabilă să finanțeze toată activitatea de competiții oficiale. Bâzâitorii de pe acest forum sunt doar niște amărâți de pigmei cărora le place să se audă vorbind. Unii se pare că au chiar deviații de comportament.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de zavera » 16 Noi 2012, 13:37

Multumesc mult pentru informatii ! :)

Ma voi adresa celor de acolo, mai ales ca am citit cateva pagini din urma in cadrul acestui topic si am inteles ca federatia asta nu prea e serioasa. Am sa o iau de la pagina 1. Presedintele federatiei este acel domn Popescu Stefan ? E cam contestat, dupa cum vad !
Am incercat si eu site-ul lor, dar am crezut ca este o defectiune temporara, ceva in curs de up-gradare :(

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de apsalba » 16 Noi 2012, 13:41

zavera scrie:Multumesc mult pentru informatii ! :)

Ma voi adresa celor de acolo, mai ales ca am citit cateva pagini din urma in cadrul acestui topic si am inteles ca federatia asta nu prea e serioasa. Am sa o iau de la pagina 1. Presedintele federatiei este acel domn Popescu Stefan ? E cam contestat, dupa cum vad !
Am incercat si eu site-ul lor, dar am crezut ca este o defectiune temporara, ceva in curs de up-gradare :(
http://www.frpsc.ro
Nu cred că ai accesat link-ul corect.
PS Dacă nu te critică nimeni, înseamnă că nu exiști. Ar trebui să vezi și ceva fapte. Vorbitorii îi găsești aici tot timpul.
Ai aici o dovadă că federația există!
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de zavera » 16 Noi 2012, 13:43

apsalba scrie:
zavera scrie:Nu vă supăraţi, eu vreau performanţă, nu "performanţă" !
Din acest motiv m-am adresat conducatorului federatiei de specialitate...

PS - daca federatia isi sustine financiar sportivii, cu atat mai bine. Dar, intrebarea este : are atatia bani ?
Eu am bagat multe mii de euro in dotari, ca amator. Spuneti ca pentru sportivii de performanta, le ofera federatia ? :shock:
Chiar daca vreau sa ma antrenez in Canada, sau in Norvegia ?
Răspunsul îl găsești în statutul și regulamentele federației. Ce trebuie să reții, este faptul că responsabilitatea privind performanța sportivă revine cluburilor sportive, federația având obligația să se ocupe de pregătirea loturilor naționale. Din păcate 90% din cluburile care se bagă în seamă, pleacă de la ideea că responsabil cu performanța este sportivul, nu clubul și de aceea îl jecmănesc de bani. Federația are ca obiectiv crearea de cluburi puternice, capabile să asigure condițiile de pregătire și participare a propriilor sportivi la competițiile oficiale.
Dacă te interesează un club afiliat federației (sau nu) le găsești aici pe toate.
http://frpsc.ro/cluburi-sportive/
PS Federația, după ce va obține toate autorizațiile prevăzute de lege, va fi capabilă să finanțeze toată activitatea de competiții oficiale. Bâzâitorii de pe acest forum sunt doar niște amărâți de pigmei cărora le place să se audă vorbind. Unii se pare că au chiar deviații de comportament.
Va multumesc si dumneavoastra. Voi sta in acest WE sa citesc regulamentele si statutul federatiei.
Am trei intrebari la dvs :

1. Ce club imi recomandati ? Stau in Pitesti, dar ma pot deplasa, fara probleme.
2. Ce parere aveti de dl. Popescu ? Vad ca este destul de contestat, dar mie mi se pare un om care se zbate mult, dar cam de unul singur.
3. Cum adica :"federatia, dupa ce va obtine toate autorizatiile prevazute de lege...? pai nu le are ? Atunci cum functioneaza ?

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de apsalba » 16 Noi 2012, 13:47

Federația s-a constituit cu avizul ANST și este înregistrată în Registrul National ONG. Din păcate, după ce s-a constituit a fost atacată din toate părțile, tocmai de aceia care s-au simțit loviți în interese și orgolii, rămânând că să obligăm prin instanță autoritățile să ne elibereze actele legale solicitate. Justiția își urmează cursul.
PS Mai cunoști pe cineva care a încercat să organizeze pescuitul sportiv din România? Cu ce rezultate?
Ultima oară modificat 16 Noi 2012, 13:49 de către apsalba, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de anem » 16 Noi 2012, 13:47

zavera scrie: 2. Ce parere aveti de dl. Popescu ? Vad ca este destul de contestat, dar mie mi se pare un om care se zbate mult, dar cam de unul singur.
pai apsalba e popescu :lol: (atat ca se incapataneaza sa isi pastreze in mod abuziv numele ala de user) ... iti recomand sa citesti mai bine pe aici inainte de a te decide pe ce cale o apuci ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de zavera » 16 Noi 2012, 13:57

apsalba scrie:Federația s-a constituit cu avizul ANST și este înregistrată în Registrul National ONG. Din păcate, după ce s-a constituit a fost atacată din toate părțile, tocmai de aceia care s-au simțit loviți în interese și orgolii, rămânând că să obligăm prin instanță autoritățile să ne elibereze actele legale solicitate. Justiția își urmează cursul.
PS Mai cunoști pe cineva care a încercat să organizeze pescuitul sportiv din România? Cu ce rezultate?
Nu stiu decat ca a incercat cineva de la pescuitul de crap, dar pe mine ma intereseaza in principal spinning-ul.
Am lipsit vreo trei ani din tara, veneam doar in scurte vacante, ca sa-mi vad parintii (plus cateva pescuieli, desigur).

Am tot auzit ca, la noi in tara, caile justitiei sunt lungi si intortocheate. Cam cat credeti ca trebuie sa astept pana se clarifica lucrurile ?
Pana atunci, pot sa ma inscriu intr-un club din Marea Britanie ? Daca da, federatia ma suspenda ?

Scrie răspuns