Dizolvarea F.R.P.S

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 13 Feb 2012, 11:07

semlecangheorghe scrie:Nu ,stai numa ca revin indat,acu am oleaca treaba..

Te rog frumos da-ne link-ul la articolul acela,poate sa-mi fi scapat,caci nu sint obisnuit cu atitea legi..paragrafe etc..Multumesc..
http://frpsc.ro/statut-frps/

Nu ar strica să-l citească și cluburile care vor să participe anul acesta la competițiile oficiale ale României. Vor fi obligate să îl respecte.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 13 Feb 2012, 11:17

apsalba scrie:1. Art. 29 din statut se referă la președinte.
.....................
salamule ... ce te-a intrebat gigi si ce ai raspuns tu ... din nou o dai pe langa subiect doar doar se uita intrebarea ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 13 Feb 2012, 11:25

anem scrie:
apsalba scrie:1. Art. 29 din statut se referă la președinte.
.....................
salamule ... ce te-a intrebat gigi si ce ai raspuns tu ... din nou o dai pe langa subiect doar doar se uita intrebarea ...
Parizere (sau preferi cârnăcior?) te-ai făcut avocatul lui gheorghe? Lasă-l să citească. Eu nu sunt secretarul lui personal. Sunt sigur că găsește ce caută, deși nu-i folosește la nimic.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 13 Feb 2012, 11:35

apsalba scrie:
anem scrie:
apsalba scrie:1. Art. 29 din statut se referă la președinte.
.....................
salamule ... ce te-a intrebat gigi si ce ai raspuns tu ... din nou o dai pe langa subiect doar doar se uita intrebarea ...
Parizere (sau preferi cârnăcior?) te-ai făcut avocatul lui gheorghe? Lasă-l să citească. Eu nu sunt secretarul lui personal. Sunt sigur că găsește ce caută, deși nu-i folosește la nimic.
cand oi baga eu link-uri cu manelisti atunci ma voi simti parizer, carnate sau cum vrei tu ... pana una alta salamul care evita raspunsurile esti tu ... :lol:

si daca tot faci dedicatii ... uite aici una : http://www.youtube.com/watch?v=L9Ny7sZQM_0 :lol: ... cu salam ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Feb 2012, 12:03

Dom Popescu,ai dreptate,in ceea ce-l priveste pe dl Harsan..Acuma am vorbit la telefon cu domnia sa..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 13 Feb 2012, 12:32

semlecangheorghe scrie:Dom Popescu,ai dreptate,in ceea ce-l priveste pe dl Harsan..Acuma am vorbit la telefon cu domnia sa..
Te îndoiai cumva? Ți-a spus și dacă are propunerile pentru loturi terminate?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Feb 2012, 13:21

Sincer,da,ma indoiam..nu am obiceiul sa cred tot ceea ce mi se spune..

Nu am intrebat de loturi,mai exact de componenta lor,deoarece am fost frapat de afirmatia conform careia C.M. de crap,se va tine la....Sarulesti.. :shock:

Desi in articolul d-lui Rudeanu scria despre Corbu..da ma rog..nu-i treaba mea,voi stiti mai bine...

Sint doar curios ce va zice lumea crapista..imi dai voie sa fiu spectator,nu??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 13 Feb 2012, 14:00

semlecangheorghe scrie:Sincer,da,ma indoiam..nu am obiceiul sa cred tot ceea ce mi se spune..

Nu am intrebat de loturi,mai exact de componenta lor,deoarece am fost frapat de afirmatia conform careia C.M. de crap,se va tine la....Sarulesti.. :shock:

Desi in articolul d-lui Rudeanu scria despre Corbu..da ma rog..nu-i treaba mea,voi stiti mai bine...

Sint doar curios ce va zice lumea crapista..imi dai voie sa fiu spectator,nu??
De acord că informațiile trebuiesc verificate, dacă se poate, direct de la sursă. În interviul pe care l-am dat d.lui Rudeanu, am spus că era frumos ca atunci când am făcut interviul să fie prezent și cineva de la AGVPSR. Dumnealui a promis că într-o săptămână va avea un interviu cu cineva de la AGVPSR. În ce dată suntem astăzi? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Feb 2012, 14:16

Avind in vedere trecutul nu foarte indepartat,este mai bine pentru domnia ta sa fii mai retinut ,altfel risti sa adaugi inca o 'realizare'la palmaresul si asa destul de bogat..mai este cale lunga pina acolo unde visezi domnia ta..O spun fara rautate..


Cit despre date,termeneetc,domnia ta esti campeon..ce mai.. :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 13 Feb 2012, 14:28

Aceasta federatie este cea mai mare escrocherie posibila in pescuit , si este "opera fundamentala" a escrocului, prin care spera sa-si satisfaca obsesia de a obtine bani fara efort din buzunarele fraierilor.
Daca citim cu atentie statutul frpsc , observam folosirea abundenta a unor termeni si experesii mincinoase , menite sa induca in eroare posibile victime .

De fapt, scopul principal al acestei federatii este sa controleze tot ce inseamna pescuit recreativ/ sportiv prin minciuna si manipulare . Haide-ti sa vedem despre ce este vorba

1 ) In primul rand , este vorba de insasi denumirea federatiei FEDERAŢIA ROMÂNĂ DE PESCUIT SPORTIV LA CRAP, STAŢIONAR, RĂPITORI, MUSCĂ ARTIFICIALĂ, PESCUIT MARIN ŞI CASTING . denumire incompatibila cu art 24 din HG 884/2001

2) Omite sa interpreteze in statut termenul de "pescuit sportiv ", dar il foloseste abuziv prentru a crea confuzie in randul pescarilor si al interpreta dupa bunul plac .
Observati in statut, folosirea obsesiva cu scop de manipulare a viitorului nedefinit -" va fii , se va"
art 6 6.1. FRPS "se va" afilia la CIPS şi "va fi" recunoscută de acestea, conform statutelor lor, drept singura autoritate a pescuitului sportiv din România.
3) art 7 este confuz si lasa impresia ca federatia controleaza atat pescuitul sportiv cat si cel recreativ

Art. 7 – Scop şi obiective

7.1. Scopul FRPS îl constituie organizarea, administrarea, coordonarea și controlul activităţii de pescuit sportiv pe teritoriul României, la toate nivelurile (seniori, senioare, juniori, junioare, cadeţi, tineret, veterani, persoane cu handicap), având ca probe următoarele: pescuit staţionar; pescuit la crap; pescuit la peşti răpitori; pescuit la muscă artificială; pescuit marin; casting.

Si cea mai tare faza , unde escroaca penala, prin explimarea confuza si folosirea abuziva a termenului "pescuit sportiv", isi aroga cu tupeu ,atributii ce revin de drept ANPA

7.3. În vederea realizării obiectivelor sale FRPS exercită următoarele atribuţii principale:

a) elaborează strategia naţională de dezvoltare a pescuitului sportiv şi controlează aplicarea acesteia de către membrii afiliaţi;

b) elaborează şi adoptă regulamente şi norme de organizare, tehnice, financiare şi de asigurare materială pentru activitatea proprie şi activitatea pescuitului sportiv, în general

Iata ce spune Ordonanta de Urgenta nr. 69/decembrie 2004, pentru modificarea si completarea Legii nr. 192/2001 privind resursele acvatice vii, pescuitul si acvacultura si care sunt atributiile ANPA

A. In domeniul elaborarii strategiei, politicilor si a proiectelor de acte normative:
a) elaboreaza strategia nationala a sectorului pescaresc;
b) elaboreaza proiecte de acte normative in conformitate cu politica comuna in domeniul pescuitului si cu strategia nationala a sectorului pescaresc;
c) elaboreaza proiecte de conventii si acorduri internationale in domeniul sau de activitate;
d) elaboreaza reglementarile privind accesul la resursele acvatice vii, in vederea practicarii pescuitului comercial;
e) elaboreaza reglementarile privind pescuitul recreativ/sportiv;

f) elaboreaza norme privind caracteristicile tehnice si conditiile de folosire a uneltelor de pescuit, precum si metodele de pescuit comercial in habitatele piscicole naturale;

. In domeniul activitatii de control si inspectie piscicola:
a) organizeaza si desfasoara activitati permanente de control si inspectie piscicola privind respectarea legislatiei in domeniu;
b) verifica modul de executare a atributiilor de paza si protectie a resurselor acvatice vii de catre beneficiarii dreptului de pescuit;
c) verifica respectarea conditiilor impuse prin licente/autorizatii/permise de pescuit;

d) elaboreaza planurile anuale si lunare ale activitatii de inspectie si control;
e) verifica veridicitatea datelor inscrise in documentele pentru circulatia pestelui;
f) constata infractiuni si contraventii si aplica sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor legale in vigoare, dispune ridicarea in vederea confiscarii a bunurilor rezultate din savarsirea infractiunilor si contraventiilor;
g) monitorizeaza aplicarea sanctiunilor prevazute in procesele-verbale de constatare si sanctionare a contraventiilor si a masurilor dispuse prin notele de control, conform legislatiei in domeniu;
h) stabileste sistemele de control si de inspectie ale activitatilor de pescuit;
i) retine/suspenda/anuleaza, dupa caz, in baza constatarilor si propunerilor personalului cu drept de inspectie si control, permisul/licenta/autorizatia, potrivit prevederilor legii;
j) asigura functionarea sistemului de monitorizare prin satelit a navelor de pescuit la Marea Neagra, conform reglementarilor comunitare;
k) verifica modul de organizare si desfasurare a pescuitului;
l) verifica respectarea conditiilor care stau la baza eliberarii permiselor/licentelor/autorizatiilor privind pescuitul si acvacultura.

Tot la art 7.3 gasim urmatoarele prevederi

l) asigură mijloacele financiare şi materiale prin efort propriu, din activităţi economice directe realizate în legătură cu scopul şi obiectul de activitate a Federaţiei, organizate în unităţi proprii cu sau fără personalitate juridică;

m) poate înfiinţa societăţi comerciale şi / sau poate desfăşura orice alte activităţi economice directe, dacă acestea au caracter accesorial şi sunt în strânsă legătură cu scopul principal al Federaţiei;

Aici deja a trensformat federatia in srl , mai ramane sa instituie monopol asupra ramelor si viermusilor :lol::lol::lol:

Nu mai spunem de art 22 pe care escroaca il numeste Adunarea Generală de Alegeri :lol:
Cu prevederile acestui articol, si-a asigurat presedentia federatiei pe viata :lol:
Cineva venea cu ideea ca toate cluburile sa se afilieze ca sa-l poata schimba prin alegeri . Asta este o iluzie ca mai poate fi schimbat , poate doar in caz de deces :lol::lol::lol:


La MIJLOACE MATERIALE ÅžI FINANCIARE gasim art 38 care prevede

Art.38. Fondurile financiare ale F.R.P.S. provin :
a) Venituri extrabugetare provenite din:

- încasări din manifestaţii sportive;

- drepturi TV;

- încasări din contracte de sponsorizare, reclamă, publicitate sportivă şi alte contracte încheiate cu parteneri români şi străini, în condiţiile legislaţiei în vigoare.

- chirii baze sportive;

- cotizaţii, taxe şi amenzi;


- vânzarea unor lucrări de specialitate sau a unor materiale de publicitate sportivă;
Asta era , sa controleze escroaca tot ce insemna pescuit, si daca se poate, sa mai incaseze si ceva din trecerea pescuitului recreativ in subordinea federatiei . Si atunci toata lumea este obligata sa cotizeze la federatie ... Asa viseaza el , nu ca este si adevarat :lol: :lol: :lol:

Aveti grija sa nu va gaseasca federatia pe balta cu taxa neplatita ca va amendeaza si va sufla-n trombon escoaca :lol: :lol: :lol:

Cel mai tare articol din statut

Art. 42. Dizolvarea.

care are o prevedere bestiala :lol::lol::lol:

Instanţa competentă să hotãrascã dizolvarea este tribunalul în circumscripţia căruia F.R.P.S. îşi are sediul.

La Alba , se stie !!! Acolo castigatoare este doar escroaca
Adica niciodata , nimeni si in nici un alt loc nu va putea dizolva escrocheria asta :lol::lol::lol::lol:

Concluzie :Acest statut este atat de "democratic", incat se impune DIZOLVAREA DE URGENTA A FEDERATIEI, sa nu se molipseasca lumea :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns