Fane federalu`

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 15 Dec 2011, 14:05

apsalba scrie: Asa că iti place sau nu, va trebui sa respecti regulamentele federatiei. Asta nu inseamna sa te asociezi sau sa te infiieze federatia. Nu avem nevoie de ipochimeni. Asa ca baga bine la cap. De acum incolo se vor respecta regulile. Fie ca va plac, fie ca nu.
Auzi ce tupeu are jegul asta !

Bai screlozatule , vezi ca asta ramane scris aici si ai sa-ti pui toate asociatiile de pescari in cap . Ce spui tu acum deja este atac la drepturile si libertatile personale . Prin afirmatia ta ai privat pescarii recreativi (hobby) de un drept legal


*) Art.1 Cod Penal (scopul legii penale):
"Legea penala apara, impotriva infractiunilor, Romania, suveranitatea, independenta, unitatea si indivizibilitatea statului, persoana, drepturile si libertatile acesteia, proprietatea, precum si intreaga ordine de drept."

Una din trasaturile esentiale ale infractiunii, prevazuta in art.18 Cod Penal. Fapta care prezinta pericol social in intelesul legii penale este orice actiune sau inactiune prin care se aduce atingere uneia dintre valorile aratate in art. 1 *) si pentru sanctionarea careia este necesara aplicarea unei pedepse.

Pana la urma, tu esti un pericol social si te incadrezi perfect la art 18 Cod Penal

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 15 Dec 2011, 14:31

Bass Assassin scrie:Sa respect eu regulamentele federatiei ??? :lol: :lol: :lol: :lol:

Nu faci tu regulametul de pescuit , deocamdata il face ANPA

Bivole,
Ia si citeste:
OUG 23/2008
art. 23
..........................................
(2) În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a legii de aprobare a prezentei ordonanţe de urgenţă, prin ordin al ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale se vor stabili condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit sportiv, la propunerea Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură, după consultarea cu forurile de reprezentare ale asociaţiilor de pescari sportivi legal constituite, la nivel naţional.
Si mai na:
Legea 69/2000
Art. 37
(1) Federatiile sportive nationale au urmatoarele atributii principale:
a) elaboreaza strategia nationala de dezvoltare a ramurii de sport si controleaza aplicarea acesteia de catre membrii afiliati;
b) organizeaza, conduc, controleaza si supravegheaza activitatile si competitiile sportive oficiale la nivel national, in baza statutelor si regulamentelor adoptate;

Daca nu ti s-a atrofiat complet creierul, o sa pricepi ca ramura sportiva pescuit sportiv se refera atat la sportul de performanta cat si la celelalte activitati ale ramurii sportive. Asa ca urina in excedent sa o folosesti pe post de ceai, dimineata devreme.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 15 Dec 2011, 14:33

razvan m. scrie:E clar, omul pe undeva e de inteles. A citit legea, a priceput-o gresit si s-a lansat intr-un proiect mort din fasa in care a investit mult timp, nervi si bani. Acuma ce sa faca, sa se lase pagubas ? Nu, o tine pe a lui ca orbul de bata pana va pierde toate procesele posibile.
Noi avem rabdare cu el, doar suntem pescari ! :lol:
Nope, te contrazic.
Omul a citit legea si a vanat pur si simplu paragrafe care pot fi interpretate cum vrea el: adica Federatia condusa de el are monopol pe tot ce inseamna pescuit.
Asta a incercat cu FNPSR, tot asta incearca acum cu FRPSC.
De-aia da in judecata celelalte lrs, agvps, etc. Ca sa ramana el...
Nu e nicio greseala aici, e premeditare...
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 15 Dec 2011, 14:34

apeseule ... calmeaza-te ca imediat iti explodeaza vreo vena la cat de oparit te vad ...

sau nu iti iasa socotelile asa cum ai fi vrut? la ora asta te asteptai toti sa fie deja in barca ta? :lol:

:arrow:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 15 Dec 2011, 14:35

Citeste aici handicapatule

CONSTITUTIA ROMANIAEI art 52

(1) Persoana vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, este indreptatita sa obtina recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim, anularea actului si repararea pagubei.

Deci ,tu ai vatamat prin federatia ta si felul cum interpretezi legile , milioane de pescari , in cosecinta sa te astepti si la repercursiuni

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 15 Dec 2011, 14:43

apsalba scrie:
Pricepe creierul tau atrofiat că pescuitul fiind recunoscut ca sport cupride toate formele de manifestare (agrement, recreere si performantă)?
Asa că iti place sau nu, va trebui sa respecti regulamentele federatiei. Asta nu inseamna sa te asociezi sau sa te infiieze federatia. Nu avem nevoie de ipochimeni. Asa ca baga bine la cap. De acum incolo se vor respecta regulile. Fie ca va plac, fie ca nu.[/b][/i]
Ce regulament al Federatie sportive de pescuit trebuie sa respect eu, pescar recreativ care nu participa la nicio competitie?
Ce regulament al Federatiei Romane de Fotbal trebuie sa respecte niste copii care bat mingea pe maidan?
Concret te rog.

p.s. Torquemada, parca si tu ziceai ca federatia sportiva n-are nicio treaba cu pescuitul recreativ.
citez:
"Federatia nu are de ce sa aiba atributiuni in domeniul pescuitului RECREATIV "

Acu cum o mai dregi cand aflam ca tre sa respectam regulamentele federatiei? Sustii afirmatiile lui Popescu?
Realizezi ca esti probabil ultimul care nu a priceput ce vrea omul asta de fapt?
Ultima oară modificat 15 Dec 2011, 14:50 de către Tavi, modificat 1 dată în total.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 15 Dec 2011, 14:48

Bai hadicapatule , stii sa "traduci" ce insemna b) activitatile si competitiile sportive oficiale

Du-te la ANPA sa vezi ce se urineaza si aia pe tine !

Pescuitul recreativ nu este o activitate sportiva oficiala este un hobby. nu o mai terfeli pe aici ,ca nu tine vrajeala !

CIS n-ai sa vezi toata viata ta , despre afiliere la FIPS CISP nici vorba , asa ca ... scuteste-ne de prezenta ta !

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 15 Dec 2011, 17:13

Daca am inteles eu bine, unii gandesc ca daca eu infiintez federatia de jogging, toti practicantii trebuie sa se inscrie in cluburi si sa cotizeze la federatia mea.....mare e gradina ta.......
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 15 Dec 2011, 17:22

Nick scrie:Daca am inteles eu bine, unii gandesc ca daca eu infiintez federatia de jogging, toti practicantii trebuie sa se inscrie in cluburi si sa cotizeze la federatia mea.....mare e gradina ta.......
Ai inteles gresit. O poate face oricine, respectand regulamentul federatiei tale. Atat. E ca fotbalul dintre blocuri; il joaca oricine, respectand regulamentul FRF. Al jocului, nu regulamentul federatiei. Sunt chestiuni pe care unii nu le inteleg. Sper sa nu te numeri printre ei.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 15 Dec 2011, 17:29

apsalba scrie:
Nick scrie:Daca am inteles eu bine, unii gandesc ca daca eu infiintez federatia de jogging, toti practicantii trebuie sa se inscrie in cluburi si sa cotizeze la federatia mea.....mare e gradina ta.......
Ai inteles gresit. O poate face oricine, respectand regulamentul federatiei tale. Atat. E ca fotbalul dintre blocuri; il joaca oricine, respectand regulamentul FRF. Al jocului, nu regulamentul federatiei. Sunt chestiuni pe care unii nu le inteleg. Sper sa nu te numeri printre ei.
:lol: :lol: :lol: ... inca nu te-ai saturat?

nu vei avea monopolul pescuitului RECREATIV din Romania in veci cu Federatia ta ...

si o dedicatie :

http://www.youtube.com/watch?v=5adF0xlvM_U :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns