Vand Sonar Humminbird 535

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 26 Ian 2010, 19:26

Sa revenim.
Sonarul are functia Dualbeam, adica doua conuri: unul de 20° grade si unul de 60. Practic, conul de 60° acopera pe fundul apei un cerc cu diametrul egal cu adancimea apei. Deci sonarul este utilizabil si in ape mai mici.

Mi-am dat seama cat e de util abia la etapa din 2009 de la Rogojesti, cand l-am uitat acasa. :D Fara sonar, practic esti orb pe o apa necunoscuta.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 02 Feb 2010, 21:20

Pentru cei interesati cu privire la detalii legate de caracteristicile tehnice ale sonarului, de modul de functionare si utilizare, puteti descarca de aici manualul in format .pdf :

http://www.retrevo.com/support/Humminbi ... dj478/t/2/
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

fpt
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 12 Iun 2008, 01:23
Localitate: Bucuresti

Sonar

Mesaj de fpt » 02 Feb 2010, 22:46

Razvane, conform teoremei lui Pitagora, adancimea apei reprezinta cateta lunga a unui triunghi dreptunghic iar ipotenuza este egala cu diametrul cercului descris de limita externa a facicolului. Ca sa nu intru mai mult in amanunte sonarul tau citeste pe o suprafata cu diametrul putin mai mare decat adancimea apei. Ca sa fie valabil ce spui tu, sonarul trebuie sa aiba un con cu unghiul de 90 de grade. De exemplu, daca te afli la 4m adancime, sonarul tau scaneaza o suprafata (un cerc) cu diametrul de 6m adica 3.14x3x3 (28,26 m patrati). Am tinut sa arat acest calcul pentru ca este important sa avem o idee asupra a ceea ce vedem sub apa cu ajutorul acestor scule din ce in ce mai performante.
Vanzare buna.
Catalin

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 10 Feb 2010, 19:35

Vandut.
Topicul se poate inchide. Multumesc.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

evin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 13 Ian 2010, 18:35

Re: Sonar

Mesaj de evin » 10 Feb 2010, 20:27

fpt scrie:Razvane, conform teoremei lui Pitagora, adancimea apei reprezinta cateta lunga a unui triunghi dreptunghic iar ipotenuza este egala cu diametrul cercului descris de limita externa a facicolului. Ca sa nu intru mai mult in amanunte sonarul tau citeste pe o suprafata cu diametrul putin mai mare decat adancimea apei. Ca sa fie valabil ce spui tu, sonarul trebuie sa aiba un con cu unghiul de 90 de grade. De exemplu, daca te afli la 4m adancime, sonarul tau scaneaza o suprafata (un cerc) cu diametrul de 6m adica 3.14x3x3 (28,26 m patrati). Am tinut sa arat acest calcul pentru ca este important sa avem o idee asupra a ceea ce vedem sub apa cu ajutorul acestor scule din ce in ce mai performante.
Vanzare buna.
Catalin
Gresesti putin, diametrul suprafetei citite de sonar pe fundul plat al unei ape este dublul celeilalte catete. Relatia intre dimensiunile catetelor unui triunghi dreptunghic este data de tangenta unghiului (cateta opusa/cateta alaturata).
La unghiul de 30 de grade, tg este 0,57 adica cateta opusa unghiului este aproape jumatate din cateta alaturata, deci, in principiu, d-nul avocat a avut dreptate.
La un unghi de citire de 90 de grade, sonarul citeste dublul adancimii!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 10 Feb 2010, 20:40

Eu nu am bagat-o de la mine ci din manualul dat de Humminbird. Tot asa zice si in filmuletul asta :

http://link.brightcove.com/services/pla ... 1305011425
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 10 Feb 2010, 21:29

Acuma e iarna, prin gheatza cica bate altfel... :lol:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

fpt
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 12 Iun 2008, 01:23
Localitate: Bucuresti

Sonar

Mesaj de fpt » 11 Feb 2010, 00:05

Aveti dreptate.
Am specificat clar "sonarul tau citeste pe o suprafata cu diametrul putin mai mare decat adancimea apei". Am gresit cu exemplul meu cu unghiul de 90 de grade. Si domnul Adelin are dreptate tinand cont de faptul ca densitatea apei creste odata cu scaderea temperaturii si asta clar afecteaza propagarea undelor ultrasonice. Specificatia mea nu avea rol de ironie ci doar de informare.
Catalin

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 11 Feb 2010, 07:58

In toata povestea asta mai trebuia sa ridicati la patrat si sa extrageti radical.... :lol: :lol: :lol:
Bine ca sa vindut :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 11 Feb 2010, 10:59

ba nu, ba nu, chinuiti-l pe Pitagora, ca si el, cat m-a chinuit pan a 5-a... :evil: :evil:

Scrie răspuns