vand lanseta justace

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

bica777
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 19 Feb 2013, 07:11

Re: vand lanseta justace

Mesaj de bica777 » 18 Feb 2021, 22:15

ce naiba frate, stateam cu comoara n casă si nu stiam??? 😅😅

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: vand lanseta justace

Mesaj de tito » 18 Feb 2021, 22:17

Eu cred ca e vorba de blank-ul ala maroniu care nu se mai fabrica, daca e de 2,28 m si puterea e 7-21 gr.
Nu mai stiu daca ala era inscriptionat, stiu insa ca modelele CAI au trecute specificatiile doar pe punga in care vin ambalate.
Probabil producatorul a dus la extrem ideea de "custon" permitandu-i viitorului posesor sa-i fie puse specificatiile in ce loc si cu ce inscris doreste

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: vand lanseta justace

Mesaj de tito » 18 Feb 2021, 22:18

bica777 scrie:
18 Feb 2021, 22:15
ce naiba frate, stateam cu comoara n casă si nu stiam??? 😅😅
E, ne mai plictisim uneori, datorita vremii "nepescuibile".
Daca zici "stop joc" se poate inchide topicul.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: vand lanseta justace

Mesaj de tito » 18 Feb 2021, 22:24

adrian99 scrie:
18 Feb 2021, 22:08
aline,parca tu erai cu fishing art... :roll:
vb cu andrei sava,o sa-ti spuna parerea lui despre Justace
in plus cei care au postat aici le-au avut si vandut...
Pe aia cu blank maroniu am vandut-o si eu, dar nu pentru ca era o lanseta "de dat" ci pentru ca am preferat-o pe sora mai mica tot de la Justace, plus alta japoneza mai utila pentru baltile pe care le pescuiesc. CAI-ul nu l-as da pe niciunul dintre astea care sunt acum la moda, indiferent de parerea lui X sau Y.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: vand lanseta justace

Mesaj de adrian99 » 18 Feb 2021, 22:32

e dreptul tau stefane :D
dar sa afirmi ca parerea unui rodbuilder(unul dintre cei mai buni,din punctul meu de vedere)nu conteaza...e cam mult
revenind la topic,ar fi fost normal ca initiatorul sa posteze imagini cu lanseta.
spun asta intrucat multora li s-a reprosat asa ceva

bica777
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 19 Feb 2013, 07:11

Re: vand lanseta justace

Mesaj de bica777 » 18 Feb 2021, 23:32

asa e, dar nu stiu , aici pe forum, sa pun. as pune ca am

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: vand lanseta justace

Mesaj de tito » 18 Feb 2021, 23:34

Nu vreau sa dezvolt subiectul ca inevitabil voi ajunge sa intru in polemici . Parerea unor rodbuilder e si functie de ce stocuri au sau de profitul pe care il pot obtine, aici facand referire la faptul ca marci mai cunoscute sau mai putin cunoscute fac reduceri periodice la pretul blank-urilor, sau daca se cumpara o cantitate mai mare. Basca unele blank-uri de la anumiti producatori mai ies cu varfurile strambe, sau acelasi model , aceeasi putere au varfuri cu abateri mai mici sau mai mari in ceea ce priveste diametrul si pentru asta se ofera reduceri.
Ori japonezii nu prea fac astfel de reduceri....concluzia o trage fiecare.
Si e normal sa fie asa pentru ca pe asta se bazeaza economia de piata, pe profit. Problema mea ca utilizator e sa ma informez cat mai mult si sa incerc cat mai multe, alegand in final lanseta care consider ca e cea mai potrivita pentru mine (pe mana mea cum se zice).
Nu fac referire la Sava, nu am avut niciun bat lucrat la el, am vazut in schimb lansete facute de el , lucrate foarte ingrijit, cu atentie la detalii...toata stima.
Dar cand citesc pe ici pe colo, blank-ul X e de mare exceptie, simti cum da guma de 5 cm pe gramaj de 3,5 din coada, etc. Iar dupa o vreme apare oferta la blank-ul Y, pfuai , de mega mare exceptie, asta simte si cand se bese salaul pe guma...hai sa fim seriosi. Cum se incarca,de cum respecta puterea scrisa pe ele, de cum lucreaza in drill, plus alte "nimicuri" e undeva pe la erata, la lucruri putin importante.
Cand pui mana si le compari realizezi cum stau lucrurile si pentru unii basina salaului e in plan secundar restului de calitati, altii in schimb cred ca vor prinde mai mult peste cu o lanseta mult laudata,mega senzitiva si sunt dispusi sa investeasca oricat pentru a o avea, dupa care se consoleaza ca nu simt basina salaului si isi spun ca "au mana moarta". Ma rog, cel putin pentru mine scara valorilor in privinta unui bat de jig e alta. Tinand cont ca imi place sa pescuiesc mult de pe mal, am tot intrebat, ce lanseta as putea lua in care sa regasesc calitatile unora dintre japoneze ?
Pe langa asta nu mai pescuiesc de ceva vreme la salau cu lansete de bass, deci nu sunt in asentimentul majoritatii, cum ca musai rigid (ranga) sa poti da teapa, mai rigid si dintr-o bucata = mai senzitiv , extra fast e ideal si restul lucrurilor impamantenite printre pescarii cu jig. De cand am inceput sa pescuiesc cu astea japoneze am constatat mai multe avantaje si nu prea le-am gasit niciun dezavantaj fata de alea dedicate pescuitului la bass. Sigur ca nici astea japoneze nu sunt dedicate pescuitului la salau dar sunt mai adaptate pescuitului practicat pe apele noastre la aceasta specie.
Cam asta e parerea mea si astea sunt betele care sunt ca o prelungire a mainii pentru mine. In rest fiecare e liber sa aleaga si sa pescuiasca cu ceea ce considera ca e mai bun pentru el.

Din cate stiu in regulament nu e prevazut ca anunturile trebuie neaparat insotite de poze, multi chiar nu stiu sa incarce poze aici. Si daca asta ar deveni o regula, mai mult de 70% dintre anunturi ar trebui sterse. Ca mai nou se specifica ce se vinde si ..."poze pe wapp".

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: vand lanseta justace

Mesaj de Zamfi » 19 Feb 2021, 07:58

E iarna ce sa mai :)
Oricum , cu ingaduinta voastra, spun si eu cateva lucruri...Adriane , da , azi am doua FA de care sunt foarte multumit.La fel ca si de ultimul Legend custom pe care il am il rastel.Si de un Capture Black Power, etc.Dupa multi ani pe apa , cu zeci de lansete pescuite, cred ca am ajuns sa ma cunosc si sa stiu ce vreau azi.Posibil ca maine sa descopar ceva mai potrivit cu mana mea, cu apele mele etc
EXACT aceoasi parere o am si eu ca si Tito: un bat de spinning , pt salau sa zicem, nu consta doar in senzitivitate! Batul trebuie sa fie prelungirea mainii si a mintii pescarului.Nu sunt vorbe mari! Senzitivitate, actiune, rezistenta,rigiditate,mandrina,greutate,etc,etc.Toate sunt determinante pt mine.Pescuiesc cu ce e pe mana mea nu cu ce e la moda.Fara sa ofensez pe cineva dar entuziamul unor colegi legat de senzitivitatea unui blanc, catalogari ca fiind traznet, suprem , laser sau stiu eu ce, nu-mi spune decat ca inca nu au stat suficient pe apa sau au pescuit cu aceeiasi lanseta...Sau marketing :) .In plus , cel mai bun blanc poate fi dat peste cap de un rodbuider nepriceput sau care nu a inteles ca sa faci o lanseta nu inseamna sa lipesti componente pe un blanc ( expresia nu.mi apartine dar e buna!).Si sa alegi culorile la matisaj.De multe ori nici pescarul nu stie ce sa ceara si uite asa.Inca odata nu vreau polemica cu nimeni si sper ca opinia mea sa fie interpretata corect.
Justance? Mda, am nevoie de un bat comod din doua bucati, tinut cu mulineta pe el pt un pescuit rapid de 2-3 ore pe niste balti la 5 minute de mine.Un "universal" pt comoditate.Ar fi putut fii asta, pret mic,etc.Dar NU cumpar fara sa stiu ce! Am explicat de ce...
O zi buna!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: vand lanseta justace

Mesaj de shogunu65 » 20 Feb 2021, 21:20

Screenshot_20210220_211640_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_20210220_211640_com.facebook.katana.jpg (54.36 KiB) Vizualizat de 388 ori
Asta e lanseta. https://m.facebook.com/groups/gazetapes ... 782157634/

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: vand lanseta justace

Mesaj de tito » 20 Feb 2021, 21:36

Da, asa cum banuiam, e modelul cu blank maroniu, aia mai universala . Sa o stapanesti sanatos.

Închis