Cumpar rotative romanesti

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Cumpar rotative romanesti

Mesaj de edâ„¢ » 26 Aug 2020, 20:36

Adica cele inainte de '89 de la fostele intreprinderi sau cooperative.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cumpar rotative romanesti

Mesaj de johnnybravo » 26 Aug 2020, 21:01

indiferent de stare? de unde esti?

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Cumpar rotative romanesti

Mesaj de edâ„¢ » 26 Aug 2020, 21:36

Doar nu vei veni cu niste ruginituri nefolosibile dar putina rugina nu strica la aspect,ai de vanzare?si poze cu ele?

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Cumpar rotative romanesti

Mesaj de Dan64 » 27 Aug 2020, 00:01

AN 2

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Cumpar rotative romanesti

Mesaj de edâ„¢ » 27 Aug 2020, 09:31

Dan64 lasa un mp cu nr de tel si ne auzim,o zi buna.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cumpar rotative romanesti

Mesaj de johnnybravo » 01 Sep 2020, 07:57

edâ„¢ scrie:
26 Aug 2020, 21:36
Doar nu vei veni cu niste ruginituri nefolosibile dar putina rugina nu strica la aspect,ai de vanzare?si poze cu ele?
Aveam (si cred ca am dar trebuie sa le caut) doua modele, pe cel asemanator cu Mepps Aglia am prins dar nu se mai invarteau cum trebuie, eu credeam ca esti colectionar avand in vedere ca in zilele noastre exista Smith A-RS, exista Panther Martin, Dawn si clasicile Mepps Aglia care fac treaba oricand. Daca esti din Bucuresti le pot da la schimb pe servicii (cumparat diverse si pus apoi pe curier/posta) sau le pot da la schimb pe oscilante Cati pt pastrav de lac indiferent de unde esti.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Cumpar rotative romanesti

Mesaj de edâ„¢ » 02 Sep 2020, 09:20

Daca seamana cu asta sa sti ca am una aproape noua cu ambalajul ei si chiar a prins peste....
Imagine
Imagine

Acum daca esti colectionar asta nu inseamna ca toate ruginiturile pot fi bagate la colectie,am cateva dar acelea nu le poti numi rotative de colectie doar piese de schimb sau modele dupa care te poti lua,mai sunt si cele care se pot salva si pot fi catalogate de colectie si poti merge cu ele la pescuit,defapt in asta sta valoarea lor, gradul cat mai mic de uzura si faptul ca poti merge cu ele la pescuit.
Uite cum arata una din 1932,o am in colectie alaturi de altele,am mai gasit si niste copii a unor rotative bune din aceea perioada facute in Ucraina,din astea am avut una cu care am pescuit la un moment dat,deci pentru mine asa trebuie sa arate o rotativa de colectie care se poate numi Vintage.
Imagine
Imagine
Imagine

Din pacate Smith A-RS nu o sa fie in colectia mea care acum pot sa spun ca, depaseste mia de bucati noi,cam tot ce exista pe piata acum plus cele de colectie dar in schimb am un set de Mepps care imi merge la inima fiind si fanul lor....

Imagine

Deci astept poze de la tine sa vad daca se mai poate face ceva si recupera acele rotative de care spuneai,din pacate nu am oscilante Cati de pastrav ca sa facem un schimb dar iti pot oferi bani,asta ramane de discutat dupa ce le vad.


Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cumpar rotative romanesti

Mesaj de johnnybravo » 10 Sep 2020, 22:16

Si eu sunt fan Mepps Aglia, au fost un upgrade considerabil fata de astea comuniste :)
Nu mai gasesc al doilea model ce-l aveam si vad ca nici prima mea rotativa ce am facut-o n-o mai gasesc...
De sus in jos, o oscilanta primita nearmata cadou de la taica-meu care a fost pescar ocazional de rapitor, a doua, prima mea naluca, o oscilanta comunista ce nu-i retin numele dar sa fie de prin '86 (n-are capturi, e interesant ca sub stratul de crom pare sa fie alama), apoi urmeaza cele doua rotative ce le cauti tu dar arata jalnic, una chiar am incercat sa o reconditionez batandu-i paleta pe o bila de rulment, asa cum citesm indicatiile in "La pescuit cu unchiul Virgil", ultima, o dandineta ce am gasit-o in casa bunicilor, proprietar necunoscut, banuiesc ca e a unchiului meu dar nimeni n-a revendicat-o (nepescuita de mine, 0 capturi)

Imagine

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Cumpar rotative romanesti

Mesaj de edâ„¢ » 12 Sep 2020, 11:16

Numai cand ma uit la coperta "La pescuit cu unchiul Virgil" ma ia cu greata,defapt aceea poza este reflectata si in realitatea de azi......
Din poza nu imi prea dau seama cat de batute pe bila sau uzate sunt paletele french,era bine una afara....oricum nu mai conteaza acum pentru ca din ce vad au o valoare sentimentala ptr tine si nu ar avea rost sa mai umblam la ele,mersi de poza,o zi buna.

Scrie răspuns