Un schimb.

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Un schimb.

Mesaj de StefanG » 05 Feb 2014, 23:18

@ julien

Pentru pescuitul la rapitor,taxa este 0(zero) pe Stolnici(C&R).
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Un schimb.

Mesaj de Ionut Petrea » 05 Feb 2014, 23:35

E foarte simplu: poti sa faci o bucurie cuiva daruindu-i ceva ce nu isi permite, o faci fara sa iti para rau! Daca nu poti sau nu vrei, nu comenta pe langa!Asta e parerea mea strict personala
Daca pentru unii a fost viata mai roz si si-au permis orice, sau au avut norocul unor vremuri in care niste joburi bune se gaseau mai usor, asta nu inseamna ca pentru toti este la fel.Dupa varsta lui, cred ca ori este in clasa a 12-a, ori a terminat liceul de curand.
Cati dintre voi credeti ca ati mai avea un job bineplatit in ziua de azi, daca acum ati termina liceul?
Pe mine nu m-a ajutat nimeni, niciodata, insa tocmai de aceea vreau sa il ajut, atat cat pot.Pentru ca stiu ce rau este sa nu ai si sa iti doresti.Si imi doream si nu aveam, desi lucram ca chiorul 12 ore pe zi, pur si simplu nu imi permiteam.
Eu chiar il felicit pentru faptul ca a indraznit sa ceara, e lucru mare sa mai indraznesti in ziua de azi!
Intotdeauna C&R

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Un schimb.

Mesaj de nasolu » 05 Feb 2014, 23:44

StefanG scrie:@ julien

Pentru pescuitul la rapitor,taxa este 0(zero) pe Stolnici(C&R).
Lasa-i ma...!!

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Un schimb.

Mesaj de StefanG » 06 Feb 2014, 00:22

Ii las! Insa mi-e clar ca stii destule despre initiatorul topicului.

Legat de faptul ca-si doreste si nu-si permite,e relativa treaba.

Spre exemplu si eu imi doresc multe,si am renuntat la multe pentru ceea ce am,insa nu mi-am permis niciodata sa cer cuiva ceva,mai ales unor oameni pe care nu-i cunosc.
Am facut multe sacrificii si fac in continuare pentru acest hobby pe care-l am. Muncesc pe o mizerie de salariu(aprox. 900 lei/luna),care nu-mi prea este de ajuns,datorita faptului ca Dumnezeu m-a fericit cu un copil de care ma bucur si care-mi da puterea sa merg mai departe. Mi-am vandut multe lucruri si pe langa job-ul pe care-l am,mi-am cautat si altceva,chiar sa muncesc si cu ziua pentru a-mi cumpara o mulineta,un bat,niste voblere s.a.m.d
Cred ca ar putea sa faca acelasi lucru insa imi este clar ca este mai comod sa stea in fata unui calculator si sa ceara,nu-l condamn,a ales varianta cea mai simpla si se pare ca functioneaza.

PS: Ionut,chiar daca te critic sa stii ca tot ai sa primesti o parte din gumele mele,insa n-am sa ajung la posta pana marti sau miercuri.
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

born4fishing
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 26 Ian 2014, 10:38

Re: Un schimb.

Mesaj de born4fishing » 06 Feb 2014, 08:58

nasolu scrie:Daca esti obraznic,am o solutie pentru tine:MUNCA!De unde te pot lua dimineata la ora 3,localitate aferenta judetului Dambovita,pentru toate favorurile facute vreau sa m-ajuti doua zile pe duba,fa bine sa ai permisul la tine pentru ca eu mai pilesc la volan,mancarea,cafeaua si tigarile sunt asigurate,curvele de pe traseu ti le platesti singur!Deci,te sun?!
obraznic nu vad unde am fost, dar fiecare poate percepe ce doreste, iar de munca nu ma feresc, daca as gasii ceva, de maine as incepe....dar nu e asa usor pe cat as vrea eu, chiar daca am cv-uri peste tot in zona.
Totusi, consider ca mesajul tau este neadecvat si ofensator, cu toate astea sunt dispus sa te ajut cand vei avea nevoie, putem discuta pe privat sau la telefon oricand, sa nu mai facem aici "Tam-tam" , fara rost !

born4fishing
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 26 Ian 2014, 10:38

Re: Un schimb.

Mesaj de born4fishing » 06 Feb 2014, 09:05

stefanflorin scrie:Desi colegii au facut acte de caritate, eu nu sunt de acord cu ele in cazul de fata. In momentul in care nu ai un job, iti cauti unul, lasi hobby-ul la o parte, si te chinui, si sa nu imi zici ca nu ai gasit nimic de lucru pt. ca nu exista asa ceva, exista decat lenesi. NU sunt de acord cu cersetoria nici cu incurajarea ei. Chestia cu schimburile mi se pare o mare abureala!
Nu cunosc situatia ta materiala, insa din moment ce ai internet nu cred ca traiesti de pe o zi pe alta.
Nu am spus nici ca traiesc de pe o zi pe alta, si nici nu am bagat mana in buzunarul cuiva, m-au ajutat persoane care au considerat ca asa ar fi ok, fara a cere cuiva ceva anume, am vrut dupa cum am spus de mai multe ori, sa obtin un combo pescuibil, la aceeasi valoare cu obiectele pe care le ofeream, daca anumite persoane s-au oferit sa ma ajute fara alte pretentii, chiar nu stiu de ce nu sunteti de acord cu asta.iar dvs. ati spus ca nu sunteti de acord cu actele de caritate , eu zic ca asa se transmite ceva, poate chiar o mentalitate. :respekt:

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Un schimb.

Mesaj de stefanflorin » 06 Feb 2014, 23:52

Hai sa iti dau un exemplu:
In locul unde lucrez eu vine cand si cand un copilas, are vreo 9-10 ani, desi e pui, e pescar inrait. Cand erau ninsorile astea stii ce facea? Umbla prin frig cu o lopata in mana, doar doar de i-o cere cineva ajutorul ca sa faca si el rost de un ban, si nu e din familie amarata, sau ma rog, mai amarata decat restul romanilor care muncesc pt bani, si nu fura. E imbracat bine, se duce la scoala, politicos, o placere sa discuti cu el. NU exista "nu gasesc de munca" daca te zbati suficient. CV-ul depus undeva nu e suficient. E adevarat ca mai devreme sau mai tarziu cineva va avea nevoie de tine, si te va contacta, iar cand te va contacta te duci fara sa faci mofturi, fie el si job de rahat. In timp iti va fi de folos.
Referitor la ce am postat anterior, nu vreau sa par rautacios, dar eu asa vad lucrurile. Am stat o perioada bunicica si peste hotar, si acolo la fel stau lucrurile, poate de asta gandesc altfel. Crede-ma ca englezul nu iti da nici sare in ochi daca nu prestezi cum trebuie, iar aia nu accepta cersetoria nicicum. E adevarat ca la aia munca e rasplatita, dar acolo chiar se munceste pt. banii aia, si acolo au alta valoare. La noi, unii trag si altii imping, 3 sefi la un muncitor. Unii nu stiu cum traiesc de pe o zi pe alta si muncesc ca sclavii, altii freaca maciuca si au cardu plin, pur si simplu pentru ca au avut o sansa in plus fata de altii, si nu ma refer la aia mai cititi, mai ambitiosi sau cu IQ mare.
PS: caritate inseamna ca cineva ofera ceva cuiva fara sa i se fi cerut lucrul acesta, si fara sa aiba vreo obligatie.
Urasc atarnatorii!

born4fishing
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 26 Ian 2014, 10:38

Re: Un schimb.

Mesaj de born4fishing » 07 Feb 2014, 08:36

fromoasa pevestea cu copilasul....si chestia e ca si eu am muncit "cu ziua" si nu imi este jena sa o spun, chiar daca de multe ori a fost facuta la parintii unor prieteni de-ai mei sau la vecini, nu mi-a pasat....dupa cum am spus si ceva mai sus nu sunt genul care sa se fereasca.

acum as avea rugamintea sa revenim la subiect, pentru ca acesta este un forum de PESCUIT.

born4fishing
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 26 Ian 2014, 10:38

Re: Un schimb.

Mesaj de born4fishing » 12 Feb 2014, 14:40

pachetele de la Kingofbeats si Roly au sosit,sunt extrem de incantat, va multumesc din suflet !

/kingofbeats/ - o sa incerc sa pun cat de curand pe mail poza promisa(cum mine si mulineta) :respekt:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Un schimb.

Mesaj de kingofbeasts » 12 Feb 2014, 21:47

sa fi sanatos si sa ai fire intinse ;)

Scrie răspuns