Cumpar lanseta + mulineta spinning.

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

3my
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 05 Ian 2014, 18:34

Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de 3my » 05 Ian 2014, 23:51

Sunt incepator in ale pescuitului la rapitor si am nevoie ajutorul Dumneavoastra (sfaturi, informatii) cu privire la achizitionarea unei lansete si a unei mulinete.Doresc sa pescuiesc la stiuca atat de la mal cat si din barca.Bugetul alocat este de 1000 ron, dar poate fi si depasit.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de TheFly » 06 Ian 2014, 00:39

salutare!

vezi ca daca ai postat aici o sa fii asaltat cu oferte de vanzare de scule, nu cu sfaturi.

Altfel, esti pe forumul care trebuie si informatie destula si completa exista, insa trebuie sa vizitezi alte topicuri/sectiuni (cum ar fi cea de echipamente, de exemplu).

Daca esti incepator, sfatul meu e sa nu te arunci la mai mult de 500 ron cu totul (lanseta, mulineta si fir) plus inca vreun milion nalucile, ca s-ar putea sa iti dai seama ca nu iti place sau nu ti se potriveste, si pe urma o sa vinzi sculele la jumatate de pret. De barca, ca incepator, nici nu se pune problema (daca nu esti meserias la inot). :D

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de crapmaniacul » 06 Ian 2014, 00:59

A punctat bine TheFly aspectele importante de care sa tii seama, incearca sa mai revezi cu rabdare topicurile deschise in Pescuit - spinning si Echipamente si accesorii si usor usor incepi sa-ti faci o parere despre pescuitul la stiuca. Nu te grabi cu achizitiile pana nu deslusesti bine de ce ai nevoie la inceput de drum. Ti-am trimis si mesaj privat. Spor !

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de spiridusul » 06 Ian 2014, 01:45

Stiuca sa o pescuiesti cu ce? Unde pescuiesti? Lacuri? Rauri? Dunare? In functie de aceste lucruri poti sa iti cauti echipamentul cel mai adecvat.
Nu investi bani multi de la inceput, cum spunea si Fly. Citeste, documenteaza-te, dupa care alege echipamentul.
Batul e mai important decat mulineta, dar mai importante sunt firul si carligele (fie ele ancore sau jiguri).
Si cel mai important, fiind incepator, este sa iesi cat mai mult la pescuit si sa inveti din propria experienta.
I o iarna in fata, asa ca nu te grabi. Oferte o sa vina, asta daca vrei sa iei ceva second hand.

3my
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 05 Ian 2014, 18:34

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de 3my » 06 Ian 2014, 12:48

Multumesc frumos pentru sfaturile Dumneavoastra.
Doresc sa pescuiesc pe Dunare si sunt interesat de "scule" bune si de calitate.De preferat noi, nu sunt interesat de produse SH.
De pescuit, pescuiesc de la varsta de 4 ani :D , in ultimul timp mai mult pe Dunare :) , dar cu toate astea nu am pescuit deloc la rapitor (sunt novice in aceasta privinta ) :respekt:

Avatar utilizator
adriandns
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 09 Dec 2011, 19:23
Localitate: orsova

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de adriandns » 06 Ian 2014, 13:14

Ai cerut parerea, imi spun si eu parerea.
Pentru Dunare, din barca iti sugerez: Lanseta Berkley Pulse Evo Spin 2,40m/15-50gr
sau pentru pescuitul de pe mal un EnergoTeam Spin Blade de 2,70 sau 3,0m/30-80,
amandoua combinate cu un Shimano Exage, Catana, Sahara s.a.m.d. sau un Daiwa Exceler
de 2500, 3000.
Ca fir, e bun un Power pro de 15lb.Te incadrezi linistit in 1000ron.
Sunt oameni cu experienta care folosesc aceste combinatii.
E treaba ta daca te arunci la cheltuieli mai mari de 1000ron,
in rest iti doresc sa fii inspirat si fir'ntins!

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de agabi » 06 Ian 2014, 14:35

Mulineta Rioby zauber 3000 gasesti noua la 400 lei,maxim 450-eu zic ca merita...de 500 de lei sigur gasesti un bat bun

3my
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 05 Ian 2014, 18:34

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de 3my » 06 Ian 2014, 19:12

Ma gndesc la o "pereche" de la Shimano cu bat Shimano Speed Master Ax 2.40 ML :
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 23163.html

si mulineta Shimano Biomaster 4000 FB :
http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 23545.html

Nu stiu daca este combinatia reusita cea mai potrivita si daca se echilibreaza perfect.
Dar cu un bat de 3-14 gr in dauna celui de 7-21 gr ?

Avatar utilizator
adriandns
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 09 Dec 2011, 19:23
Localitate: orsova

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de adriandns » 06 Ian 2014, 20:06

imi pare rau, cred ca m-am bagat aiurea in topic!
nu cred ca poti incepe fara sa nu fi pus mana pe un bat al vre-unui prieten, partener...
cum dai tu la spinning daca nu e nimeni langa tine sa-ti arate ce sa faci?
ce fel de spinning?jig, drop shot, off set, pipait, vobler, oscilanta... hai sa fim seriosi!

3my
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 05 Ian 2014, 18:34

Re: Cumpar lanseta + mulineta spinning.

Mesaj de 3my » 06 Ian 2014, 20:18

Nu...nu v-ati bagat aiurea in topic. Pentru mine orice parere si sfat conteaza.
Este adevarat ca am avut in mana un bat de la shimano catana echipata cu mulineta stradic ci4 3000 f ...dar doar a tinut-o in mana pe "uscat"...nu am pescuit cu ea. Alte "scule" pe care le-am vazut si le-am tinut in mana au fost chinezarii si nu merita mentionate. Am participat la partide de pescuit la spinning din postura de observator (eu faceam pescuitul pasiv :) ) incercand sa inteleg acest fel de a pescui , absolut nou pentru mine.

Scrie răspuns