Japca la Urgent Curier

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Japca la Urgent Curier

Mesaj de miyagi » 12 Apr 2013, 17:12

Am luat de la un coleg de pe forum ieri un BBRLC-u din Brasov si zic sa mi-l trimita cu posta rapida ca sa nu asteptam pana saptamana viitoare. Ne intelegem noi asupra pretului mulinetei si a transportului. Azi ma trezesc cand sa plec de-acasa cu dubita in poarta, desi avea numarul de telefon mobil pe "recipisa". Ma opresc sa ridic coletul ca era cu ramburs desi aveam copilul in oras ma astepta pe trotuar si-mi zice agentul ca trebuie sa achit contravaloarea rambursului + tur + retur. la 500 de lei inca 50 si ceva de lei, desi pe bonul de expeditie scria in clar ramburs 500 lei. Il sun pe colegul cu mulineta. Mai frate uite ce mi se intampla cu astia! Platesc intr-un final sa nu pateasca copilul ceva si mai devreme ma suna colegul ( vanzatorul ) si-mi zice, ce credeti? Frate m-au pus si pe mine sa platesc acelasi " tur + retur " ( vorbind in termenii lor, bineinteles ). Deci inca 30 si ceva de lei.
A mai patit cineva asa ceva cu "Urgentu`" asta?
Multumesc.
p.s. am pus aici topicul pentru ca stiu ca aici are cel mai mare interes. Daca deranjeaza va rog sa-l mutati, dar va rog sa va ganditi ca mai pot pati si alti ca noi acelasi lucru.

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de viorel. » 12 Apr 2013, 17:14

Nu este normal sa platiti amandoi
Poate colegul a cerut livrare urgenta/matinala sau cum se numeste
Oricum naspa situatie
pescar particular

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de miyagi » 12 Apr 2013, 17:26

viorel. scrie:Nu este normal sa platiti amandoi
Poate colegul a cerut livrare urgenta/matinala sau cum se numeste
Oricum naspa situatie
Nu a cerut nimic extra si a scris cu mana lui, ramburs 500 de lei. Din terminalul electronic agentul scoate un fel de bon imprimat cu valoarea ramburs modificata. Am zis ca o fi bagat ( vanzatorul ) si transportul in ramburs, dar de ce nu figura si pe bonul initial care era scris de mana, deci proba ca a aparut o diferenta dupa introducerea in sistem. Una peste alta ii mai cer si lui aceeasi bani si nici macar rambursul sau ( contravaloarea mulinetei ) cica nu i-o dau decat pe Joi.

Avatar utilizator
salaul
senior
senior
Mesaje: 352
Membru din: 06 Mar 2010, 02:11
Localitate: Bucuresti

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de salaul » 12 Apr 2013, 19:12

pai cel mai simplu este sa calculezi tariful aici http://www.urgent-curier.ro/CalculatorPage.aspx ...

daca exista diferente atunci faci reclamatie ca doar ai dovada platii de ambele parti ...
am 33 de bile albe

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de kzoli » 12 Apr 2013, 19:24

Eu am patit de 2 ori asa ceva si de atunci nu mai apelez la ei ... :fluch

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de miyagi » 12 Apr 2013, 21:13

Si la mine e a doua oara si am si feedback negativ pe alte site-uri. Se pare ca e o practica generalizata. Chestia e ca a postat si colegul factura lui si deci se poate demonstra ca s-a incasat de doua ori serviciul de curierat. Si asta sub aspectul "custodiei de bunuri sau valori".

dragosm
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 09 Feb 2010, 20:41

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de dragosm » 12 Apr 2013, 21:16

Salut,
Atentie la ei, sunt hoti mari, am sunat sa ii intreb cat costa sa trimit un colet cu plata ramburs, de 200 gr, ramburs in valoare de 75 lei si la telefon au zis 22 de lei. Am zis OK, asta e, platim.
Cand vine sa il ridice imi zice ca nu se mai poate sa platesca cumparatorul tot transportul si rambursul ci trebuie sa achit eu in avans 22 de lei si cumparatorul inca 18 lei la destinatie. Deci vroiau sa ne jecmaneasca pe amandoi de 40 lei pentru un minicolet de 200gr in valoare de 75 lei!!!
I-am zis sa plece linistit de unde a venit ca eu nu mai trimit coletul cu ei. La plecare imi mai si zice: "mai ieftin oricum nu o sa gasiti". Se pare ca s-a inselat, am rezolvat cu posta romana la pretul de 7 lei.
Ce e ciudat ca eu am mai trimis si ei si e prima data cand patesc asa, dar mi-a ajuns, nu vreau sa mai aud de ei.

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de miyagi » 12 Apr 2013, 21:29

Am sa fac un cearsaf ( colaj ) cu toate pataniile voastre si apoi am sa le postez intr-un topic dedicat.
Va multumesc tuturor.

Florin Habib
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 19 Ian 2013, 04:26
Localitate: Bucuresti

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de Florin Habib » 12 Apr 2013, 21:35

Am avut de primit ceva marfa prin urgent curier la schimb cu un bilet la ordin. Am primit marfa am completat IN FATA LOR biletul la ordin asa cum ma intelesesem cu cel care livrase.
La cca o saptamana dupa, primesc un telefon de la un anumit sef de la urgent curier ploiesti, care foarte revoltat imi spune ca biletul nu este bun si sa le dau altul. Zic ok, trimiteti pe cineva cu biletul la ordin vechi si completez altul. Ce credeti? Ei pierdusera bo initial. Fireste ca nu au venit deoarece nu aveau ce sa-mi dea.
Florin

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Japca la Urgent Curier

Mesaj de draqdevil » 12 Apr 2013, 21:36

Cand e vb de curierat folosesc doar posta atlassib si totul a fost f. ok de fiecare data.Rapid ,ieftin si fara nici un eveniment neplacut :) Am avut si eu o pb cu urgent curier....isi schimba tarifele zilnic cred :wallbash: :wallbash: :censored:

Scrie răspuns