major craft corkish ML

numai pentru persoane fizice, vanzari ocazionale

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Ungureanu Ovidiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 07 Noi 2008, 10:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Ungureanu Ovidiu » 19 Dec 2011, 23:06

-eu spre deosebire de altii vorbeam serios cand am spus ca daca era de cast o luam.. ca in ritmul in care ma misc cred ca ma scap de ML-ul meu de spinning, deorece nu stiu daca l-am folosit la 10 partide in 2 ani de zile :lol: ...sau eventual il tin doar ca sa fie :roll: cat de misto este lanseta in comparatie cu beneyro?

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 20 Dec 2011, 01:20

Ungureanu Ovidiu scrie:-eu spre deosebire de altii vorbeam serios cand am spus ca daca era de cast o luam.. ca in ritmul in care ma misc cred ca ma scap de ML-ul meu de spinning, deorece nu stiu daca l-am folosit la 10 partide in 2 ani de zile :lol: ...sau eventual il tin doar ca sa fie :roll: cat de misto este lanseta in comparatie cu beneyro?
nu am zis in sensu asta
ci in sensu in care probabilitatea sa dai peste un client pt o lanseta de cast....e ma mica decat in comparatie cu una de spin.
fata de beneyro e o jumatate de pas mai jos...blancu nu e asa de "crisp"...dar mi se pare ca are rezerva de putere mai mare
si varful putin mai elastic.
dar ca si lucratura si calitate,e la fel
:D

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 20 Dec 2011, 12:43

mi se pare ca asta face mai fain cu ochiu decat beneyro, ca si lucratura, e mai ... eleganta :P

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 20 Dec 2011, 14:16

pikeman scrie:mi se pare ca asta face mai fain cu ochiu decat beneyro, ca si lucratura, e mai ... eleganta :P
intr-adevar.....e mai....clasic asa.blank maro,pluta,matisaje etc.
beneyro e mai spartan
sincer lanseta e peste majoritatea in categoria ei de pret!!!!cu mult! :wink:
plus ca nici nu o gasesti pe toate gardurile!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

major craft corkish

Mesaj de adrian99 » 20 Dec 2011, 14:27

nu vezi adi...
a innebunit lupul...de tot
lansetele de spin numai sunt bune,numai de cast.
pana acum cativa ani toti le taiau tragaciul si le transformau in spin acum le lipesc la loc :lol:

Prohibitia
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 08 Mar 2011, 09:42

Mesaj de Prohibitia » 20 Dec 2011, 20:28

Daaaa....alea de cast, prinde mai multe peste... :P

Avatar utilizator
Ungureanu Ovidiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 07 Noi 2008, 10:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Ungureanu Ovidiu » 20 Dec 2011, 20:30

adrignat scrie: nu am zis in sensu asta
ci in sensu in care probabilitatea sa dai peste un client pt o lanseta de cast....e ma mica decat in comparatie cu una de spin.
fata de beneyro e o jumatate de pas mai jos...blancu nu e asa de "crisp"...dar mi se pare ca are rezerva de putere mai mare
si varful putin mai elastic.
dar ca si lucratura si calitate,e la fel
:D
-da, probabilitatea este mai mica intr-adevar, dar eu asta caut acuma :wink:
-intrebam de aceasta comparatie intre cele doua lansete ptr ca am in posesie un beneyro de cast care arunca pana in 21gr. si sa stiu cu ce il pot compara.. dar probabil am sa raman la un Molla de la Palms sau poate o Transa.
adrian99 scrie:nu vezi adi...
a innebunit lupul...de tot
lansetele de spin numai sunt bune,numai de cast.
pana acum cativa ani toti le taiau tragaciul si le transformau in spin acum le lipesc la loc :lol:
-eu zic ca toate sunt bune, unele mai preferate decat altele.. este o chestie de obisnuinta si de alegere intre avantaje si dezavantajele acestor 2 moduri de-a pescui.

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 20 Dec 2011, 21:09

[/quote]
-da, probabilitatea este mai mica intr-adevar, dar eu asta caut acuma :wink:
-intrebam de aceasta comparatie intre cele doua lansete ptr ca am in posesie un beneyro de cast care arunca pana in 21gr. si sa stiu cu ce il pot compara.. dar probabil am sa raman la un Molla de la Palms sau poate o Transa.[/quote]


da
molla aia arata super....si pretul e unu corect.mai ales ca palm's e firma.
sincer,pt aplicatii softbait,as alege beneyro peste corkish.dar,corkish e o lanseta cu o actiune mai rafinata,e mai eleganta si cu o paleta de aplicatii mai larga.
adica folosita cu pointere 78sp sau alte jerkbaituri mici/medii gen illex sau jackall squirrell,megabass vision 9 etc e super!!!deci chiar am ramas foarte impresionat de ea cand am pescuit-o cu nalucile astea.lanseaza superprecis,si joaca nalucile astea perfect!
cu jiguri se simte foarte bine.mai ales pana in 10g.mi se pare ca poti controla mult mai fain evolutia....mi se pare un traseu mai natural al jigului si mentii contactul cu el pe cadere mai bine datorita varfului mai elastic(a nu se intelege ca e o lanseta moale!!!!)
am avut putine indoieli apropos de cat de bine se preteaza la pescuitul offset.dar fortat de imprejurari l-am folosit si cu bulleturi de 12g.si vreau sa zic ca am intepat absolut fara nici o problema la 20-25m cu el.sparta gresia din gura salailor fara stres.
apropos de cum se comporta cu pesti mari,am avut timp de 10 minute in carlig o stiuca over 1 meter.care desi a facut evadari in viteza de langa barca.......siruri de lumanari in 3-4 metri de barca.....sprinturi,volte etc etc nu am simtit nici un moment ca ar fi depasita lanseta.nu e tocmai arma cu care m-as duce la vanat asemenea animale...dar daca e cazul,se comporta excelent!
stiu ca suna a reclama fortata,dar pur si simplu e o lanseta faina!
si o dau la pret de avid..... :wink:

Avatar utilizator
Ungureanu Ovidiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 07 Noi 2008, 10:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Ungureanu Ovidiu » 20 Dec 2011, 21:34

sper ca nu-ti stric topicul de vanzare prea tare dar... din ce se arata in acest film de prezentare despre Molla, prea mi-a facut cu ochiu`.

http://www.palms.co.jp/movie/movie/2011 ... height=480

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 20 Dec 2011, 21:42

Ungureanu Ovidiu scrie:sper ca nu-ti stric topicul de vanzare prea tare dar... din ce se arata in acest film de prezentare despre Molla, prea mi-a facut cu ochiu`.

http://www.palms.co.jp/movie/movie/2011 ... height=480
super arata!
super si prezentarea
pt poluarea topicului esti dator cu poze cu prima captura pe lanseta aia pe PM :lol: :lol:

Închis