Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

goergel24
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 02 Apr 2014, 19:52
Localitate: Pitesti

Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de goergel24 » 07 Iul 2014, 17:32

Am prins stiuci cu carnea verde-albastrui. Ati patit asa ceva ? O fi vreo boala sau ceva chimicale deversate in apa?
Din pacate am omis sa fac poze :( Promit ca la urmatoarea ocazie fac si poze (desi sper sa nu mai am ocazia)
Prima oara mi s-a intamplat anul trecut in lacul de acumulare Valcele (pe raul Arges, amonte de Pitesti). Le-am prins numai intr-o anumita zona si am crezut ca e rezultatul vreunui colorant varsat in zona respectiva. Mai nou un foarte bun prieten a prins o stiuca cu carnea verde albastrui in lacul de acumulare Budeasa. E oare vreo boala contagioasa a pestilor? Stie careva ceva ?

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de Adi G » 07 Iul 2014, 19:49

aoleu... da, este o boala contagioasa care se transmite si la oameni... mai exact: sindromul pulmonar cu hantavirus!
deci, daca ai mancat din carnea aia.... ai cam belit-o.... si chiar daca ai pus numai mana... ai fost deja la medic?

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de modigliani » 07 Iul 2014, 20:23

Adi G scrie:aoleu... da, este o boala contagioasa care se transmite si la oameni... mai exact: sindromul pulmonar cu hantavirus!
deci, daca ai mancat din carnea aia.... ai cam belit-o.... si chiar daca ai pus numai mana... ai fost deja la medic?
Vorbesti serios ? E pe bune ?

Intreb ca ..... numa' daca ma uit la avataru' tau ma umfla rasu ' ! Dinainte de-a citi ce-ai scris !

Amu' serios , e pe bune ?

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de Adi G » 07 Iul 2014, 20:28

:lol1:
da, e pe bune!

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de modigliani » 07 Iul 2014, 20:37

Bai , lasa-ma !?!?!?!?! :shock: :shock: :shock:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de kingofbeasts » 07 Iul 2014, 21:04

goergel24 scrie:Am prins stiuci cu carnea verde-albastrui. Ati patit asa ceva ? O fi vreo boala sau ceva chimicale deversate in apa?
Din pacate am omis sa fac poze :( Promit ca la urmatoarea ocazie fac si poze (desi sper sa nu mai am ocazia)
data viitoare du o bucata la directia sanitar-veterinara pentru analize :wink: daca buletinul de analiza indica poluare du-te cu el la mediu :roll:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de Adi G » 07 Iul 2014, 21:06

modigliani scrie:Bai , lasa-ma !?!?!?!?! :shock: :shock: :shock:
:lol:
ochei...

goergel24
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 02 Apr 2014, 19:52
Localitate: Pitesti

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de goergel24 » 08 Iul 2014, 08:23

Adi G scrie:aoleu... da, este o boala contagioasa care se transmite si la oameni... mai exact: sindromul pulmonar cu hantavirus!
deci, daca ai mancat din carnea aia.... ai cam belit-o.... si chiar daca ai pus numai mana... ai fost deja la medic?
Daca nu e sifilis nu e problema :)
Acu gluma negluma dar nu puteai sa pui in tigaie carnea aia. Culoare e ceva... nush cum sa descriu...cum e carnea de la o buba data cu albastru de metil. Culoare nu nuanta sau tenta. Exemplarele le vezi din prima ca au interiorul gurii colorat as. La prima ocazie direct la DSV si la Mediu ajung.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de danstiucaru » 08 Iul 2014, 14:13

Am vasut si eu o albastra verde de asta acuma vreo 5 ani,la un tip din cisnadie am vazut, am vazut minunea e adevarat...de prins o prinso pe valea Oltului mai jos de Boita undeva pe stg

Mihaitza84
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 24 Apr 2007, 15:10
Localitate: Sibiu

Re: Stiuca cu carne verde !!! Ati patit asa ceva?

Mesaj de Mihaitza84 » 08 Iul 2014, 21:13

Adi G scrie:aoleu... da, este o boala contagioasa care se transmite si la oameni... mai exact: sindromul pulmonar cu hantavirus!
deci, daca ai mancat din carnea aia.... ai cam belit-o.... si chiar daca ai pus numai mana... ai fost deja la medic?

Nu vreau sa va stric distractia, dar din cate cunosc eu, stiuca nu este rozatoare ;)

Scrie răspuns