Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri ca pentru un novice

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

iordache123
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 23 Iun 2011, 09:18

Mesaj de iordache123 » 24 Iun 2011, 14:21

acu' numai ce am luat un set de alice Colmic
va multumesc mult tuturor pentru osteneala de a ma calauzi prin stufarisul acestui stil de pescuit desi sincer is mai bine dotat la categoria spinning dar degeaba voblere rapala, striking pro, salmo si linguri berti sau fox ca n-am prins nimic:(
iar obletii sarau fara incetare in dunare chiar pe langa mal de stai sa te intrebi pe ei chiar nu-i mananca niciun rapitor?:(
daca ma puteti ajuta si cu spinningul va multesc asijderea din suflet:)

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 24 Iun 2011, 14:25

Daca sareau poate nu sareau degeaba. Pune si tu jumatate de oblete pe carlig cand mai vezi asa ceva :)

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 24 Iun 2011, 14:44

cum zicea si geppetto ... poate nu sareau ei aiurea ... trebuia sa incerci sa bagi un vobler mai lunguiet pe acolo si poate sarea si avat, daca nu, atunci vreo oscilanta sau vreun silicon ... dar insista pe voblere tip minnow :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

iordache123
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 23 Iun 2011, 09:18

Mesaj de iordache123 » 25 Iun 2011, 09:50

ma documentez acum ce inseamna minnow dar un lucru e sigur cel putin acolo la ghindaresti obletii au fost puzderie din totdeauna

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Iun 2011, 12:48

iordache123 scrie:acu' numai ce am luat un set de alice Colmic
va multumesc mult tuturor pentru osteneala de a ma calauzi prin stufarisul acestui stil de pescuit desi sincer is mai bine dotat la categoria spinning dar degeaba voblere rapala, striking pro, salmo si linguri berti sau fox ca n-am prins nimic:(
iar obletii sarau fara incetare in dunare chiar pe langa mal de stai sa te intrebi pe ei chiar nu-i mananca niciun rapitor?:(
daca ma puteti ajuta si cu spinningul va multesc asijderea din suflet:)
Daca erau multi obleti ala poate fi un potential loc de vinatoare pentru rapitor...mai trebuie sa gasesti ora la care maninca.si cu putina insistenta apar si capturile..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

tanase_raduus
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 03 Iul 2011, 23:51
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de tanase_raduus » 04 Iul 2011, 09:57

Daca imi permiteti as avea o mica remarca domnule Geppetto in legatura cu aranjatul alicelor in cazul in care se doreste o scufundare rapida.

As recomanda ca de pe waggler sa se indeparteze nu 1 ci 2 talere pentru a permite un plumbaj mai greu folosirea unui vartej destul demic sau haideti sa spunem mediu fara nici o alice de plumb langa (folosim vartejul ca si alice de contact pentru a mentine finetea in montura) si grupam celelalte alice intr-un bulk la 30-40 cm mai sus de vartej. In acelasi timp pastram o distanta minima de o lungime de Waggler intre conectoul T si bulk.

Este doar o parere. Nu dati cu pietre.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 04 Iul 2011, 11:28

E o remarca pertinenta domnule Tanase dar hai sa nu ne domnim ca n-am trecut de 70 de ani. :) Exemplele pe care le-am dat sunt de principiu... In detaliu intr-adevar ai multe optiuni in functie de situatie. Cu saibe, fara saibe, cu slider la 4 metri adancime, vant din fata si ploaie etc.. :lol:

Scrie răspuns