unde gasesc scoici?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 26 Aug 2007, 11:51

Scoici gasesti,teoretic ,in orice anotimp.Oricum cand e apa mai calda se mai desprind de pe locul lor si mai ies si la suprafatza asa ca le poti recolta cu minciogul :lol:
Atractant gasesi la magazinele Arrow si nu numai.Nu stiu numele dar stiu ca puteeeeeeeee de-ti muta nasul :shock:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 26 Aug 2007, 11:56

iti spun drept nustiu cum sun scoicile pe la tine , insa eu inafara de toamna sau macar sa zica careva ca gasit o scoica , vie, in nici un caz. ma refer pe riul mures in alba , e posibil orice, nimic nui cum o fost odata.
sa traiesti! 8)

Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Mesaj de srb » 27 Aug 2007, 17:05

salut marius.fii atent.cauta intinsuri cu nisip sau cu pietris.unde scoicile stau pe nisip e mai usor sa le gasesti deoarece lasa o dîră rezultata din urma deplasarii.poti sa le gasesti chiar langa mal cand ies sa respire si elimina apa!spor la cautare!

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 27 Aug 2007, 20:06

mersi mult,am, mai observat de multe ori dire in nisip si mam gindit ca numa scoicile le fac, sunt ma deosebite!numa bine!
fir intins! :lol: 8)

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 01 Sep 2007, 13:38

Marius, scoici sunt tot timpul anului in Mures!Doar ca le vei gasi in locuri diferite...La scoica trage somnul si primavara nu numai toamna...Acum le vei gasi foarte multe pe repezis , in apa mica!Nu peste tot normal!Daca nu , cauta-le in baltile de balastiera.Vezi Gambas -Aiud!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 01 Sep 2007, 21:31

aha
ca sa vezi, dadeam la rotativa si scot tata o scoica intreaga mare cit palma, cine stie cu so fi agatat.
mersi zamfi, pai o sa incerc in locurile alea , poate sunt mai multe la un loc!
pina in ce perioada trage somnul, pina la inghet?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 02 Sep 2007, 08:10

Batranii spun ca pana pica frunza la salca!Dar cu incalzirea asta globala...Ce pot sa-ti spun decat ca eu am prins ,cel mai tarziu, somn cam prin 20 noiembrie cand era bruma de o palma pe mal!La lingura!Deci...Oricum zilele reci de toamna , cu inceput de bruma, sunt bune pentru artificiale!Somnul simte iarna si devine mult mai agresiv in vederea obtinerii rezervelor de iarna.Il vei cauta ,ziua(!), vizavi de locurile cu apa adanca , pe pietris, in special intre orele 12-18 !


PS:prinde-i tu pe toti!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 02 Sep 2007, 13:19

mersi, nu trebe numa cit sa pot spune cam prins indeajuns, integi.stiu limita bunului simt. e adevarat momela de sapun de casa ras si amestecat cu sampon pina la urma, totusi nu am inteles cu se fabrica?
P.S:iti las si tie 8) !

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Mesaj de eu » 08 Feb 2008, 16:24

Incearca scoici imputite :wink: Ideea ii ca vara daca ai prins scoici si le lasi la soare sau la caldura, mor si se deschid singure intr-o zi,doua. Daca vrei sa grabesti procesu, le desfaci si le lasi intr-o punga la soare...o sa-ti dai seama ca sunt numai bune de pus in carlig cand incep sa miroasa dar sa isi pastreze consistenta...totul ii foarte natural, fara hormoni sau alte chestii din magazin.
P.S : Pe Mures ai grija unde lasi scoicile,si bizamilor ("sobolani") le plac foarte mult.
:respekt:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 08 Feb 2008, 17:20

Si daca tai ghilimelele este corect din punct de vedere al meniului! :lol: Sobolanii "clasici" mananca cu multa placere scoici...Si sunt locuri unde sunt multi... :cry:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns