Totul despre somn

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
newwen
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 26 Apr 2009, 16:58
Localitate: Arad

Totul despre somn

Mesaj de newwen » 26 Iul 2009, 10:23

salutare...in august vreau sa ma duc pe Dunare undeva in zona Orsova si ma intereseaza pescuitul in acea zona, in special somnul.
Mi-am cumparat carlige mari, un fir de 0,45, plumb...si as dori sa ma invete cineva si pe mine cate ceva despre pestele asta:
1.montura(batranu' de la care am cumparat accesoriile mi-a spus sa fac montura cat mai simpla"dintr-o bucata, fara struna...doar carligul, un opritor batranesc-un bat de cibrit cu 2 rotite de cauciuc izolant si plumb de 90...130gr.si atat, fara noduri, fara nimic in plus)
2.momeala(peste,ficat....care-s mai bune?)
3.locul(mai la mal,spre mijloc???)
Astept raspuns

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 26 Iul 2009, 14:50

Vad ca esti din Arad...pe Mures n-ai incercat la somn?
Batranul ala are dreptate,montura simpla prinde pestele mare.Ca momeala poti sa folosesti pestisor viu,bucata de peste,matze de peste,matze de pui,coropisnitza,broscutza,buchet de rame negre serpoase,ficat,...
Parerea mea e ca ar fi mai bine sa folosesti triple in loc de carlige.Somnul are gura mare si nu-l incurca cu nimic daca carligul are 3 bratze.Un alt avantaj este ca poti sa incarci tripla cu mai multa momeala...sau chiar cu doua feluri diferite.La noi pe Mures s-a prins somn si la matze de porc dar multi folosesc si carasul viu de 8-12cm.

Avatar utilizator
newwen
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 26 Apr 2009, 16:58
Localitate: Arad

somn

Mesaj de newwen » 26 Iul 2009, 18:51

asa sa fie atunci...fara montura.Am pescuit pe mures, dar e prea mizerabil si m-am lecuit repede.
Ficatul sa fie stricat sau nu conteaza?

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 26 Iul 2009, 19:02

Unii spun ca cel stricat e mai bun...dar eu sunt de parere ca cel proaspat e mai bun fiindca contine sange proaspat,ceea ce atrage somnul. :wink: E mai natural asa.
Daca vrei sa folosesti lipitori ar fi bine sa-i belesti( :lol: :lol: ),adica sa-i intorci cu partea interioara la exterior.Acest procedeu le va creste atractivitatea cu mult. :wink:

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

re

Mesaj de ionutz_gr » 26 Iul 2009, 19:03

Incearca la plastice:)....azi am scapat un somn estimat la peste 50 kg....dupa multe minute de dril.Fir intins.
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

Avatar utilizator
newwen
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 26 Apr 2009, 16:58
Localitate: Arad

somn

Mesaj de newwen » 26 Iul 2009, 19:10

Adica la ce ma pricep eu mai bine?
la vobler???
in ce zona ai fost?

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

re

Mesaj de ionutz_gr » 26 Iul 2009, 19:22

shad...la un baraj pe Siret, Bacau
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

Avatar utilizator
newwen
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 26 Apr 2009, 16:58
Localitate: Arad

somn

Mesaj de newwen » 26 Iul 2009, 21:18

Deci sa folosesc montura batranului???? fara struna fara nimic in plus???
Ceva idei????? :?:

florinfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 15 Mar 2009, 20:36
Localitate: MEDIAS

Mesaj de florinfish » 28 Iul 2009, 23:17

foloseste montura simpla si da cu fir de 0.70--o.80mm caci daca iti intra intro agatatura sau se pune pe fund cu un fir de 0.45 nul mai scoti cat traiesti si apoi iti vine sa iti scoti ochi :D ... si inka cv .da cu fir cat mai gros ca somnul nu vede LA SOMN NU CONTEAZA GROSIMEA FIRULUI .......conteaza doar atunci cand vrei sa lansezi de pe mal...
trebe sa ai fir subtire sa poti da departe :wink:)

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de kriss-wolf » 29 Iul 2009, 08:22


Scrie răspuns