temperatura minima pentru pescuitul la clonc

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 14 Feb 2009, 22:18

Clonc iarna nu vad de ce. Daca stam sa ne gandim cloncul e facut ca sa atraga somnul dar acesta iarna sta si cam hiberneaza. Deci nu se deplaseaza.
E alta treaba daca gasesti locul unde stau somnii ciorchine. Si acolo nu ai nevoie chiar de loc de clonc. Sau ai daca vrei sa fuga. :lol:
Daca-i gasesti iarna e suficient sa le bagi discret un peste viu in fata nasului sau un buchet de rame.
Uitati de clonc iarna, iar lipovenii care spun ca prind asa ar trebui sa o si demonstreze mai ales ca au spus-o in fata unui pahar care nu era primul. :twisted:

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 14 Feb 2009, 23:39

Si eu stiu ca somnul incepe sa dea "semne de viata" la clonc prin aprilie, cu intensificare vara pe inserat, noaptea si la prima ora a diminetii, iar apogeul toamna pana pe la inceputul lui noiembrie. Perioada noiembrie - aprilie din cate stiu eu nu se preteaza pescuitului la somn cu ajutorul cloncului, ci doar cu mici exceptii la momeala vie. Nu stiu daca se prinde la artificiale, de aceea am scris doar de momeala vie.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 15 Feb 2009, 11:46

Poti si la artificiale in toiul iernii insa trebuie sa-i gasesti si sa insisti acolo unde stau gramada. Dar nu cu cloncul ca-i pui pe fuga. :lol:

Scrie răspuns