temperatura minima pentru pescuitul la clonc

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Ian 2008, 15:46

am prins ideea, imperceptibilitatea e cheia :)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Ian 2008, 15:47

inca o intrebare
ati dat la clonc cu suuces tinand barca in curent pe loc din motorul electric ?
deranjeaza ?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 18 Ian 2008, 16:33

Nu cred ca deranjeza dar la clonc nu am dat decat in deriva, si nici la ceilalti n-am vazut sa dea altfel. La salau insa, dupa ce l-ai gasit, si dai la verticala pastrand pozitia cu motorul electric merge excelent.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Ian 2008, 16:55

pe dunare unde e curentul rapid s-ar putea sa mearga
mi mi se ridicau in doua locuri trei coborari la rand, si as fi preferat sa stau pe loc acolo si sa incerc sa-l starnesc sa traga
cam greu singur in barca , cu cloncul intr-o mana si cu sfoara in cealalta :)

alexandrucati
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 01 Feb 2009, 15:12
Localitate: GALATI

Mesaj de alexandrucati » 03 Feb 2009, 18:02

danr scrie:pe dunare unde e curentul rapid s-ar putea sa mearga
mi mi se ridicau in doua locuri trei coborari la rand, si as fi preferat sa stau pe loc acolo si sa incerc sa-l starnesc sa traga
cam greu singur in barca , cu cloncul intr-o mana si cu sfoara in cealalta :)


se pare ca nu tia dat nici unul un raspuns satisfacator despre clonc iarna se pare ca foarte multi nu cunosc acest sezon de dat la clonc poate din cauza comoditati1 :wink:

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 03 Feb 2009, 18:32

Baieti anul trecut cand am fost la pescuit pe chilia prin septembrie la o discutie de cateva pahare cu un pescar din sat acesta ne spunea ca cel mai bine merge somnul la clonc atunci cand este f frig afara cand dunarea este aproape de inghet. Mi-a zis ca n se prind bucati multe ci din contra una -doua bucati pe iesire dar bucati mari peste 20kg asa ca fir intins sau sfoara intinsa!!!

alexandrucati
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 01 Feb 2009, 15:12
Localitate: GALATI

Mesaj de alexandrucati » 03 Feb 2009, 18:53

tali scrie:Baieti anul trecut cand am fost la pescuit pe chilia prin septembrie la o discutie de cateva pahare cu un pescar din sat acesta ne spunea ca cel mai bine merge somnul la clonc atunci cand este f frig afara cand dunarea este aproape de inghet. Mi-a zis ca n se prind bucati multe ci din contra una -doua bucati pe iesire dar bucati mari peste 20kg asa ca fir intins sau sfoara intinsa!!!
mersi lafel tie si tuturor pescarilor :wink: :wink:

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

parerea mea

Mesaj de laurentiucat » 14 Feb 2009, 10:56

de 3 ierni de cand ies pe apa..nu am vazut pescuit la clonc..la nimeni.si sunt cativa care sunt inebuniti dupa asa ceva in zona.daca ai bafta si dai prin gropile pe unde stationeaza acum..cred ca-l iei si la undita.pe urma mai depinde si de cum e apa,daca e in crestere e cam "neagra" si nu cred ca ai sanse prea mari sa-l iei.iarna asta a fot cam tot timpul in crestere si cam murdara.avantaj,a avut temperaturi pozitive peste 1-2 grade,acum daca nu ma insel are in jur de 4.cu motoru electric..ai ocazia pe unele locuri din dunare sa stai pe loc,oricat ai vrea tu sa inaintezi..acu depinde de debitul ei,de vant si de barca..dar acolo ai putea sa gasesti si salaul..dorit.
Toti pescarii ajung in Rai...

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 14 Feb 2009, 15:49

in afara de alexandrucati, a mai auzit sau vazut cineva pescuit la clonc iarna ?
cu rezultate

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

pe bune

Mesaj de laurentiucat » 14 Feb 2009, 22:07

eu merg cam 50-60 de zile la pescuit iarna sau cel putin sunt pe apa..si nu am vazut.nu ma duc daca e furtuna sau sloiuri,ceea ce nu e cazu anu asta.
Toti pescarii ajung in Rai...

Scrie răspuns