temperatura minima pentru pescuitul la clonc

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Dec 2007, 11:21

fiecare da cum poate

eu, de exemplu, la anul o sa incerc sa joc lanseta de spin si voi agata un mare grub, worms de plastic sau ma mai gandesc eu ce
eventual le dau si cu atractant de catfish, ulei de peste sau altceva sa puta
poate ca un buchet de grub-uri lasate la fezandat in aroma squid&octopus ar avea super rezultate :lol:

si ar fi mult mai ieftin decat ramele dealtfel, ca te costa 100 mii sa faci un mare ghemotoc de rame pe un mare carlig........

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Dec 2007, 11:31

tudore, dupa parerea ta care sunt cele mai productive artificiale la somn la clonc ?

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 21 Dec 2007, 17:05

salut danr.multumesc pt informatii!
mi-a fost cam jena sa te intreb de plumbi dar am facut bine .sfoara tre sa fie bine strunita ,si cu burta cat mai mica .daca e curent barca se misca o data cu montura teoretic .cu juma' de kil de plumb nu dai rateuri ??

eu o sa bag jiguri de 40 g in loc de carlige sa vad ce zice ,poate i-o dau mai bine . o sa bag si rattle .oricum abia astept sa ma bag pe el .
ca momeala o sa incerc mate de macrou ca aia la galati cu asta il prostesc.
varianta cu trusa de cloncuri e deja sf .unul din aliman cernavoda mi-a spus ca bate cu piciorul de papusa !?o sa-mi fac un clonc universal cu mai multe capete (SIC!)
maine ma duc la salau ,am inceput numaratoarea inversa,sunt turat la maxim .
walleye

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 17 Ian 2008, 16:08

tudore, ce folositi pe montura, deasupra ancorei/carligului
nu pare a fi plumb obisnuit
sau e plumb colorat ?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 17 Ian 2008, 17:39

E plumb plastificat. Daca somnul atinge cu mustata metal fuge imediat.

Pot face o poza cu diversele monturi pe care le am. Poate diseara.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Ian 2008, 12:15

am inteles treaba cu plumbul

in xavier 2006 partea 2 este un tip mai subtirel cu parul lung, care da cu o lanseta de spinning, si joaca destul de amplu momeala naluca
la un moment dat scoate un somn destul de frumusel, oare avea o lauca sau tot momeala vie ?
apoi tipul cu tricou alb scoate alt somn, prins cu un shad mare alb
nu s-a vazut cum pescuia inainte sa-i dea pestele
cum pescuiti cu shad-uri, tineti shadul intre ape si il saltati sus jos ?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Ian 2008, 12:55

dar cu agataturile in pietrele de pe fund cum va descurcati?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 18 Ian 2008, 13:21

@Mihai

Nu ai agataturi pe fund dat fiind ca-ti vezi tot timpul momeala, shadul pe sonar si le ridici sau lasi mai jos in functie de adancime.

@Dan
Deci nu mai e nevoie sa fotografiez monturile pt ca le vezi pe filme.
Tipul subtirel cum zici e Philippe Pagnoux, ghid de pescuit la Amposta (Spania) www.ebropesca.com . Tot cu rame si sepie dadea dar e el mai agitat de felul lui, poate de aceea ramane asa de slab. :lol:
Cel cu shadul utiliza metoda botezata de Xavier "vertiglane" adica verticala pentru somn. Te lasi dus de curent cu shadul sub barca tinut la 5-10 cm de substrat. Nu ai mai nuimic de facut shadul lucrand singur. Doar il ridici sau lasi sa coboare in functie de adancime. Sonarul e primordial la ambele metode. Pe filme se vede clar cum dara lasata de somn vine spre cea lasata de momeala. In general cand cele doua dare devin una singura simti cum iti ia trenul firul din mana.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Ian 2008, 14:15

tudore,
daca te lasi dus de curent cu barca, si montura la fel deasupra fundului, ma indoiesc ca shadul lucreaza pentru ca merge la vale cu apa si coada nu vibreaza
decat daca poate il joci sus/jos

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 18 Ian 2008, 15:40

Lucreaza imperceptibil dar tot lucreaza. Sau nu ai remarcat ca o barca se mai misca si ea cand cobori curentul ? :lol:

Scrie răspuns