temperatura minima pentru pescuitul la clonc

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Dec 2007, 10:08

din ciclul " aventurile cloncarului incepator ", sa va povestesc.....

deci, apropos de ce povestea tudor, mi s-a intamplat si mie anul asta si vreau sa va zic ca in momentul in care incepi si vezi agitatie pe sonar ti se zbarleste parul :lol:

deci anul asta am incercat de trei ori la clonc

de doua ori am incercat cu lansete lasate sub barca, odata ziua si odata noaptea, clonc si ochii la sonar
pe langa faptul ca nu am reusit sa starnesc nimic, lansetele mele au agatat toti copacii de pe fundul dunarii, cateodata si si simultan, mai mult m-am enervat si am rupt

dupa care, a treia oara, pe cand il asteptam pe domnul iercosan la barca sa binevoiasca a se prezenta la plecarea in expeditie, m-am gandit ca daca tot astept la barca sa incerc si un clonc scurt in zona

am dat juma de ora, dar de data asta pe sistemul traditional - sforaj ( aveam sfoara in barca si l-am facut repede ) , 3 carlige la cate un metru distanta, sfoara jucata scurt cu stanga, cloncul batut cu dreapta si ochii la sonar

per ansamblu: am starnit de vreo 3-4 ori agitatie, mai precis linii groase pe fereastra de timp real care urcau si coborau intre ape
sentimentul e super, cand vezi ca reactioneaza ceva pe acolo, am incercat sa ridic mereu sfoara astfel incat sa am carlig pe adancimea pestilor, la 2-4 m deasupra fundului

am prins un somotel de 1 kil, si am mai avut o trasatura scurta de mi-a scapat sfoara din mana
somotelul l-am prins la un carlig la cel putin 2 m deasupra fundului, deci clar se ridicase la clonc

inca o chestie misto, mi s-a intamplat de doua ori sa treaca cloncari la 50 de m de mine, si sa-mi traga mie atunci somotel la lansetele de pe fund, desi nu avusesem trasaturi cu orele
cred ca il starneste si il enerveaza pe o raza destul de mare


per ansamblu, cred ca cea mai eficienta metoda e cu sfoara la mana, jucata scurt cu stanga in timp ce bati cloncul cu dreapta si ochii la sonar
ajuta mult sa eviti si copacii
pe apa adanca, datorita acoperirii sporite a sonarului vezi busteanul din vreme si ai timp sa ridici repede sfoara ca sa-l eviti
daca pe toata agitati asta mai poti sa bati si cloncul bine, atunci sunt sanse :lol:

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 20 Dec 2007, 10:36

super relatarea!!! imi place, seamana cu vanatoarea .
ce sonar folosesti?? ce carlige folosesti ?? plumb de cate grame ??ce momeli ai folosit??ciudat e ca tre' sa i-o pui la nas .
multumesc de raspuns .
walleye

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Dec 2007, 12:45

Daca filmul nu mai e de vanzare as putea face un divx pe care-l pun la dispozitie doua trei zile.
Imi e insa frica ca dupa o saptamana sa nu vad anunturile unui "destept", pe diverse forumuri romanesti in care spune ca filmul e de vanzare parca drepturile ar fi ale lui. Se intampla des chestii din astea nu ? Si cum lumea pescuitului e foarte mica, pana la urma vor afla si Iron si Xavier. Nu stiu cum sa fac ca sa impac capra si cu varza si cu lupul. :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Dec 2007, 14:43

il dai doar pe baza de cerere, la cunoscuti :)

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 20 Dec 2007, 14:56

tudor ,nu are rost sa risti relatia cu X&I pentru curiozitatea noastra.multumesc de intentie .
de curiozitate :cine e capra ,varza &lupul??? :lol:
walleye

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Dec 2007, 17:01

tudor scrie:Daca filmul nu mai e de vanzare as putea face un divx pe care-l pun la dispozitie doua trei zile.
Imi e insa frica ca dupa o saptamana sa nu vad anunturile unui "destept", pe diverse forumuri romanesti in care spune ca filmul e de vanzare parca drepturile ar fi ale lui. Se intampla des chestii din astea nu ? Si cum lumea pescuitului e foarte mica, pana la urma vor afla si Iron si Xavier. Nu stiu cum sa fac ca sa impac capra si cu varza si cu lupul. :lol:

Tudore, tu char crezi ca in Romania da cineva bani pe filme? :D
ale lui sau ale altuia....ce conteaza....DC++ si gata!
near the beer

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Dec 2007, 17:08

Il pun pe un server cu acces FTP. Nu voi publica adresa si password-ul. Le voi transmite catorva persoane pe privat. Acest persoane il vor putea transmite celor in care au incredere.

Tudor

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 20 Dec 2007, 17:10

costica_fishing scrie:

Tudore, tu char crezi ca in Romania da cineva bani pe filme? :D
Eu. Dar nu de fiecare data :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Dec 2007, 09:55

adriane, cum am dat eu este destul de irelevant, sunt incepator si acolo a fost o incropeala, dar oricum:

deci, sforajul - pe sfoara am legat 2 plumbi de 250 grame, dupa care am facut 3 forfaturi pe carlige mari nichelate, nu stiu exact ce marime erau, oricum din alea mari pentru somn
forfaturile le-am plasat la cate 1 m distanta
pe carlige am pus niste rame obosite, "ciordite" din cutia unui alt participant la expeditie
numite rame cu indulgenta :)

dupa care m-am lasat in curent pe langa un mal adanc, am lasat sfoara pana am simtit fundul, am saltat un pic si am tinut-o deasupra fundului
si porma am incercat sa bat cloncul cu dreapta si sfoara sa o joc scurt cu stanga, cu ochii la sonar, ridicand mai mult cand se ridica fundul etc

sunt incepator cu cloncul si parca iese cate ceva daca apa e linistita si nu e val
cu toate astea, sigur am starnit somni destui pe acolo, dupa miscarile de pe sonar

concluzia este:
cu putin efort poti incepe sa prinzi la clonc, deci nu este asa mare "secret", "maiestrie" cum le place unora sa sublinieze
de multe ori cand intreb pe cineva daca a dat la clonc, raspunsul este - bai nu e chiar asa, trebuie sa te invete un maestru, e cu maiestrie, etc
e nu e chiar asa
si mai stiu inca un incepator, de data asta pe barajele din sud de pe olt
la fiecare iesire a avut trasaturi, si spre deosebire de mine care am clonc dibaci, acolo situatia era alta :cry:
insa - ca in orice tehnica, trebuie dotare, antrenament, si sigur multa experienta ca sa ai rezultate foarte bune - sa stii locurile, sa ai cloncuri bune, sa inveti in timp la ce fel de vibratie ar putea raspunde pe acolo, e cam ca la twister, sunt multe tipuri de cloncuri, unii " meseriasi " vin cu trusa de cloncuri dupa ei, le bat in diverse feluri etc

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 21 Dec 2007, 10:20

deci, pe mine ma recomanda talentul... :D

cred ca la anul o sa-mi cumpar un cloncutz si cateva sute de carlige.

are ceva daca voi folosi doar 2 carlige in loc de 3?
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns